مقاله ارائه مدل مکان یابی مسیریابی با رویکرد چندگانه کمینه ساز هزینه شبکه زنجیره تامین و زمان سفر با ساختار مقایسه ای روش های حل NSGA-II و ICA


در حال بارگذاری
۲۳ فروردین ۱۳۹۹
word
510کیلوبایت
14صفحه
1422 بازدید
۷,۰۰۰ تومان
خرید

این یک مقاله ای با عنوان مدل مکان یابی مسیریابی با رویکرد چندگانه کمینه ساز هزینه شبکه زنجیره تامین و زمان سفر با ساختار مقایسه ای روش های حل NSGA-II و ICA است که در۱۴ صفحه برای دانلود منتشر شده است.

چکیده

در این مقاله، مسایل مکان­یابی- مسیریابی موجودی در شبکه زنجیره تأمین چند رده­ای، تک منبعی و تحت تقاضای احتمالی با در نظر گرفتن ریسک اشتراکی مورد تحلیل و بررسی قرار گرفته است. مدل­های یکپارچه موجود در ادبیات موضوع به منظور بهینه­سازی تصمیمات مکان­یابی، مسیریابی، موجودی و با هدف کاهش هزینه­های کلی زنجیره هست. هدف از حل این مسایل، کمینه­سازی مجموع هزینه های مکان یابی، حمل و نقل، مسیریابی و موجودی می باشد. ما در این گزارش، سیستم شبکه زنجیره تأمینی را مورد مطالعه قرار دادیم که چند رده ای بوده و در سطوح مختلفی مورد بررسی قرار گرفته است. سطوح مورد نظر شامل: کارخانه ها، مراکز توزیع و مناطق تقاضای مشتری می باشد. در برخی مسایل فرض می شود که تقاضای مشتریان غیرقطعی است و به عنوان مثال از توزیع نرمال تبعیت می کند و تعدادی وسایل نقلیه متفاوت برای مراکز توزیع در نظر گرفته شده است. در این سیستم بین موقعیت مراکز توزیع و مشتریان، یکسری مسیرهای ممکن وجود دارد که از بین آنها بهترین مسیر برای بهینه سازی تصمیمات مسیریابی و کمینه سازی هزینه ها در تابع هدف انتخاب می شود. با توجه به پیچیدگی بالای مدل پیشنهادی از رویکرد های حل فراابتکاری NSGA-II و تکاملی پارتو آرشیو شده[۱] (PAES) بهره برده شده است.

واژگان کلیدی: مکان یابی، مسیریابی، تکاملی پارتو آرشیو شده (PAESNSGA-II، زنجیره تامین.

مقدمه

مفهوم زنجیره تأمین برای اولین بار در اواخر دهه ۱۹۸۰ توسط جونز و ریلی مطرح، و سپس در دهه ۱۹۹۰ گسترش یافت (Jones and Riley, 1985). طبق تعریف، زنجیره تأمین شامل تمامی فعالیت­های مرتبط با جریان و مبادله کالاها و خدمات، از مرحله ماده خام اولیه تا مرحله محصول نهایی قابل مصرف توسط مشتری است ( Handfield and Nicols, 2004).

مدیریت زنجیره تأمین، مجموعه­ای از رویکردهاست که به منظور هماهنگی بین تأمین­کنندگان، تولیدکنندگان، انبارها و خرده­فروشان انجام می­شود به طوری که کالا به مقدار مناسب و در زمان و مکان مناسب تولید و توزیع شود و با ارضای سطح خدمت مشخصی از مشتریان، هزینه­های کلی سیستم را کمینه کند (Simchi-Levi et al, 2007). در حقیقت مدیریت زنجیره تأمین، مدیریت شبکه­ای از کارها می­باشد که بصورت داخلی به هم مرتبط هستند و در راستای برآورده کردن نیازهای مشتریان گام برمی­دارند (Thomas and Griffin, 1996). هدف کلی مدیریت زنجیره تأمین، یکپارچگی واحدهای سازمانی و هماهنگی جریان مواد، اطلاعات و پول به گونه­ایست که رقابت­پذیری زنجیره بهبود یابد (Stadtler and Kilger ,2005

در زنجیره های تامین کنترل موجودی برای هر شرکتی که با محصولات فیزیکی سروکار دارد مانند تولیدکنندگان، انبارداران و خرده­فروشان، لازم است. در صنعت استفاده از مدل­های برنامه­ریزی خطی و سیستم­های پشتیبان تصمیم­گیری در مدیریت موجودی بسیار گسترده است. ساختار هزینه ممکن است پیچیده باشد که شامل هزینه آماده­سازی، تولید، نگهداری، سفارش­دهی و کمبود می­شود. مسأله مهم دیگر برای صنایع تولیدی، حمل و نقل مواد خام، کالاهای واسطه یا نیمه تمام و محصولات نهایی می­باشد. سیستم­های پشتیبانی تصمیم زیادی برای انواع مسایل مسیریابی وجود دارد که اساساً در برنامه­ریزی عملیاتی استفاده می­شوند و بر اساس سفارشات داده شده برنامه­ریزی می­کنند.

با توجه به نیاز های توام مدیریت انتقال موجودی ها مسائل مسیریابی – موجودی شکل گرفتند که یکی از اولین مقاله­هایی که به صورت همزمان موجودی و مسیریابی را در نظر گرفته است، مقاله بل و همکاران می­باشد که این مسأله را در سیستم توزیع گازهای صنعتی بررسی نموده است ( Bell et al, 1983). اما کمپل و همکاران اولین کسانی بودند که عبارتمسأله موجودی – مسیریابیرا برای این نوع مسایل به کار بردند. آنها این مسأله را به این صورت تعریف کرده­اند: مسأله موجودی – مسیریابی در رابطه با توزیع یک محصول از یک مرکز توزیع به مجموعه­ای از مشتریان در طول یک افق برنامه­ریزی معین (ممکن است نامحدود باشد)، می­باشد. هدف از این مسأله، کمینه کردن هزینه­های موجودی و حمل و نقل در طول دوره برنامه­ریزی، بدون وقوع کمبود موجودی برای تمام مشتریان می­باشد (Campbell, 1997).

ادامه ی متن در فایل اصلی

در صورت بروز مشکل در دانلود مقاله ی مدل مکان یابی مسیریابی با رویکرد چندگانه کمینه ساز هزینه شبکه زنجیره تامین و زمان سفر با ساختار مقایسه ای روش های حل NSGA-II و ICA با پشتیبانی تماس بگیرید.

  راهنمای خرید:
  • لینک دانلود فایل بلافاصله بعد از پرداخت وجه به نمایش در خواهد آمد.
  • همچنین لینک دانلود به ایمیل شما ارسال خواهد شد به همین دلیل ایمیل خود را به دقت وارد نمایید.
  • ممکن است ایمیل ارسالی به پوشه اسپم یا Bulk ایمیل شما ارسال شده باشد.
  • در صورتی که به هر دلیلی موفق به دانلود فایل مورد نظر نشدید با ما تماس بگیرید.
  • همه فایل های با فرمت ورد doc جهت دانلود سریع zip شده اند.