تحقیق بررسی تحولات روابط سیاسی ایران و افغانستان بعد از حادثه ۱۱ سپتامبر ۲۰۰۱ – مقاله آماده

امتیاز 2.00 ( 1 رای )

در حال بارگذاری
۱۲ مرداد ۱۳۹۸
Word, Pdf
3089 کیلوبایت
15 صفحه ورد word, doc
۷,۰۰۰ تومان
خرید

تحقیق آماده ۱۵ صفحه ورد word چکیده: کشورهای ایران و افغانستان به حکم مؤلفه هایی همچون جغرافیا، تاریخ ، اقتصاد و فرهنگ بر همدیگر تاثیر گذاشته اند و از هم تاثیر می پذیرند. علاوه بر موارد فوق ظهور و سقوط طالبان تحت تأثیر آمریکا و تحولات افغانستان پس از ١١ سپتامبر ٢٠٠١، باعث اهمیت بیشتر تحولات این کشور در ارتباط با امنیت ملی ایران شده است. در مقاله حاضر هدف بررسی تاثیرات حادثه ۱۱ سپتامبر و حوادث بعد از آن مانند حضور نظامی آمریکا در افغانستان، بر روابط سیاسی جمهوری اسلامی ایران و افغانستان بوده است. روش تحقیق توصیفی- تحلیلی با روش گرداوری کتابخانه‌ای و فیش برداری از این منابع و استفاده از منابع اینترنتی شامل اسناد و مقالات موجود در آرشیو مجلات معتبر بود. نتایج به دست آمده نشان داد، هر کشوری از سه عنصر اصلی ملت ، سرزمین و حکومت تشکیل می شود و بدیهی است اقتدار و یا ضعف هر کشوری ارتبـاط مستقیم با سه عامل فوق الذکر دارد. ژئوپلتیک جدید افغانستان بیشترین تاثیر را ازحضور آمریکا پذیرفته است. لذا برای ایران که دچار تشنج در سیاست خارجی خود با آمریکاست محدودیت هایی ایجاد نموده است که منجر به کاهش توان ایران در تأثیرگذاری درمنطقه شده است. اقدام القاعده در طراحی و اجرای حادثه ۱۱ سپتامبر نه تنها دستاوردی را نصیب کشورهای اسلامی ننمود بلکه این فرصت را به غرب و خصوصا آمریکا داد تا با حضوری وسیع در منطقه، از توان تاثیرگذاری بیشتری برای دستیابی به اهداف خود برخوردار گردیده و از امکان مناسب تری برای دخالت در تنظیم روابط کشورهای منطقه بهره ببرد. آنچه در این میان به نظر می رسد ضرورت توجه بیشتری را در عرصه سیاست خارجی کشورمان می طلبد مقابله با  تلاشی است که  آمریکا برای انتقال محور حمایت از افراط گرائی و تروریسم به کشورمان  در حال انجام آن است. حادثه ۱۱ سپتامبر همچنین موجب شد حلقه حضور نظامی بیگانگان در اطراف مرزهای ایران تکمیل تر شود که این خود موجب ایجاد حساسیت در روابط سیاسی با کشورهای همسایه خصوصا افغانستان شده است. ایران بعد از حادثه ۱۱ سپتامبر بر متاثر قرار دادن بخش های شیعه نشین افغانستان افزوده است.

کلیدواژه ها:

حادثه ۱۱ سپتامبر، ایران و افغانستان، نیروهای خارجی، بازیگران منطقه‌ای

تحقیق روابط سیاسی ایران و افغانستان

این مقاله ۵۵۷۶ کلمه دارد تعداد منابع آن ۱۰ و به همراه آن سه فایل دیگر که جدای از منابع ذکر شده درون متن می باشد آماده دانلود است.

همچنین برخی  از منابع تحقیق حاضر که درون متن تحقیق استفاده شده:

  • “رویکرد ایران به تحولات افغانستان”، جمع بندی نشست تخصصی شماره ۹۵، معاوت پژوهش‌های سیاست خارجی، مرکز تحقیقات استراتژیک، آبان۱۳۸۶- صص ۸-۷.
  • فرجی راد، عبدالرضا، ژئوپلتیک جدید افغانستان پس از ۱۱ سپتامبر و تاثیر آن بر امنیت ملی ایران، فصلنامه علمی پژوهشی جغرافیای انسانی – سال سوم، شماره دوم ، بهار ۱۳۹۰.
  • خراسانی، پریسا، تاثیر جایگاه ژئوپلیتیکی افغانستان در حمله و ادامۀ حضور آمریکا در این کشور، فصلنامه علمی پژوهشی جغرافیایی انسانی –سال دوم –شماره سوم –تابستان ۱۳۸۹ … ادامه منابع در فایل دانلود قرار دارند.

تحقیق تحقیق بررسی تحولات روابط سیاسی ایران و افغانستان بعد از حادثه 11 سپتامبر 2001

مشکلی در دانلود مقاله تحقیق آماده تحقیق بررسی تحولات روابط سیاسی ایران و افغانستان بعد از حادثه ۱۱ سپتامبر ۲۰۰۱ دارید؟ با ما تماس بگیرید.

  راهنمای خرید:
  • لینک دانلود فایل بلافاصله بعد از پرداخت وجه به نمایش در خواهد آمد.
  • همچنین لینک دانلود به ایمیل شما ارسال خواهد شد به همین دلیل ایمیل خود را به دقت وارد نمایید.
  • ممکن است ایمیل ارسالی به پوشه اسپم یا Bulk ایمیل شما ارسال شده باشد.
  • در صورتی که به هر دلیلی موفق به دانلود فایل مورد نظر نشدید با ما تماس بگیرید.
  • همه فایل های با فرمت ورد doc جهت دانلود سریع zip شده اند.