تحلیل نظام مدیریت شهری در ایران با بهره گیری از قوانین مورد عمل و چشم انداز آتی مطالعه موردی کلانشهر تهران


در حال بارگذاری
۱۵ خرداد ۱۳۹۹
Word
8 مگابایت
13 صفحه
1237 بازدید
۷,۰۰۰ تومان
خرید

در این پست مقاله تحلیل نظام مدیریت شهری در ایران با بهره گیری از قوانین مورد عمل و چشم انداز آتی مطالعه موردی کلانشهر تهران، برای دانلود آماده است. تعداد صفحات این مقاله ۱۳ و فرمت word است. در کنار فایل اصلی ۴ تا فایل با فرمت pdf نیز قرار داده ایم.

مقدمه

شهر به عنوان یک منبع توسعه مطرح است و جایگاه مدیریت شهری در روند توسعه شهر و بهبود سکونتگاه های شهری نقش بسیار مهم و تعیین کننده دارد. از دیدگاه دیگر، می توان مدیریت شهری را در مسیر یک توسعه قانونمند و پایدار مورد توجه قرار داد. این مورد، بیشتر از این جهت اهمیت دارد که نحوه مدیریت بر جریان مطلوب زندگی شهری، می تواند در بهبود سکونتگاه های انسانی و پایداری توسعه شهری، مهمترین نقش را ایفا کند. زیرا عامل اجازه دهنده و تنظیم کننده برنامه های شهری از کارآیی مدیریت شهری نشأت می گیرد. در این زمینه، تولید منطقی انرژی، کاهش مصرف غیر ضروری و بازیافت منابع طبیعی از جمله زمینه های تلقی شهر به عنوان یک منبع توسعه است (گزارش دبیر اجرایی کمسیون سکونتگاه های انسانی سازمان ملل، ۱۳۷۳: ۸- ۵).

روند شهرنشینی و شهرگرایی جمعیت در ایران در طول چند دهه اخیر شدت گرفته است. به نحوی که سنگینی کفه را نسبت به جمعیت روستایی و ایل نشین، به نفع خود تغییر داده و غالب جمعیت کشور شهر نشین شده است. آمارهای رسمی حکایت از آن دارد که حدود ۳۷ میلیون نفر از جمعیت ۶۰ میلیون نفری سال ۱۳۷۵ در نقاط شهری می زیسته اند. آمار جمعیت شهر نشین در سال ۱۳۸۱ با توجه به افزایش تعداد مراکز سکونتی که از حالت روستایی به شهر تبدیل گردیده اند و همچنین استمرار مهاجرت های جمعیت به نواحی شهری باعث آن شده است که سهم جمعیت شهر از ۶۲ درصد در ۱۳۷۵، رفته رفته خود را به مرز ۷۰ درصد برساند. در این برهه، جمعیت کشور نیز در طول چند دهه اخیر از این قافله عقب نمانده و به عنوان مثال، درحد فاصل ۳۰ سال، جمعیت ۲۶ میلیون نفری سال ۱۳۴۵ با حدود ۲/ ۳ برابر افزایش و به مرز ۶۰ میلیون نفر در سال ۱۳۷۵ رسیده است. بنابر این کشور ما در آغاز دهه ۱۳۸۰ با جمعیتی که با حدس و گمان به مرز ۷۰ میلیون نفر رسیده و با تمرکز جمعیت در نقاط شهری که تعداد آنها از مرز ۹۰۰ واحد گذشته است، اجرای برنامه های توسعه اقتصادی و اجتماعی و فرهنگی خود را دنبال کرده است.

علاوه بر موارد فوق، گسترش بافت های شهری، نیاز به مسکن و تحول در انواع فناوری ها که نتیجه آن بر شرایط زندگی در شهرها مؤثر افتاده، بسیاری از شهرهای ما را با بحران رو در رو ساخته است. افزایش تعداد اتومبیل، افزایش قیمت زمین و مسکن، نیاز به انواع خدمات عمومی، مسایل بهداشت شهری، نیاز به انجام انواع فعالیت های عمرانی مانند گسترش فضای سبز، ایجاد یا تسطیح آسفالت معابر، تأسیسات عمومی و زیر بنایی و نظایر آنها در مواجهه با چند عامل اساسی قرار داشته است. این عوامل شامل سازماندهی تشکیلاتی مناسب، دارا بودن برنامه، استفاده گسترده از نیروهای متخصص، تأمین نیازهای شهری و دارا بودن بودجه کافی و بالاخره کارآیی مدیریت شهری بوده است. به دیگر سخن، شهرهای ما دارای قوانین، آیین نامه ها و مقرراتی از نظر شهرسازی بوده اند که مصوبات بسیاری از آنها به دهه های بسیار قبل باز می گردد، که نه شهر نشینی در ایران دارای چنین وسعتی بود و نه شهرداری ها آنچنان بودند که نیازمند وضع قوانین و مقررات شهری جدیدی باشند تا در سایه آنها اداره امور شهرها را به نحوی درست و با بهره وری مناسب به پیش ببرند. دارا بودن برنامه، سازماندهی تشکیلاتی، استفاده از نیروهای متخصص و بودجه های مورد نیاز نیز نیازمند بهبود مدیریت شهری است تا بتواند شهرهای امروزی ما را بخوبی اداره کند. در چنین مواردی، کشور شاهد آن بوده است که مدیریت شهری در کشور ما به طور عمده در برابر باری از مشکلات ساختاری و تشکیلاتی، تخصصی و بودجه ای، در اداره امور شهرها در تنگنا قرار داشته و در سایه این تنگنا، مشکلات شهرهای ما نه تنها به نحو قانونمند حل نشده، بلکه توان های موجود آنها را نیز به هدر داده و مشکلات را به صورت لاینحل باقی گذارده است.

در این مقاله سعی گردیده است تا ابتدا با اشاره ای گذرا بر سیتمهای حکومت شهری و مقایسه نظام حکومت شهری در ایران با آن ، به مدیریت شهری در ایران ، وظایف و چالش‌های آن با رویکرد مدیریت پایدار و مدیریت واحد شهری اشاره شود.

در صورت بروز مشکل در دانلود مقاله تحلیل نظام مدیریت شهری در ایران با بهره گیری از قوانین مورد عمل و چشم انداز آتی مطالعه موردی کلانشهر تهران با ما تماس بگیرید.

  راهنمای خرید:
  • لینک دانلود فایل بلافاصله بعد از پرداخت وجه به نمایش در خواهد آمد.
  • همچنین لینک دانلود به ایمیل شما ارسال خواهد شد به همین دلیل ایمیل خود را به دقت وارد نمایید.
  • ممکن است ایمیل ارسالی به پوشه اسپم یا Bulk ایمیل شما ارسال شده باشد.
  • در صورتی که به هر دلیلی موفق به دانلود فایل مورد نظر نشدید با ما تماس بگیرید.
  • همه فایل های با فرمت ورد doc جهت دانلود سریع zip شده اند.