مقاله خیانت بر نکاح و ضمانت های مدنی آن رویکردی جدید به تاثیر


در حال بارگذاری
۲۱ فروردین ۱۳۹۹
word
475کیلوبایت
11صفحه
1442 بازدید
۷,۰۰۰ تومان
خرید

این یک مقاله ای با عنوان مقاله خیانت بر نکاح و ضمانت های مدنی آن رویکردی جدید به تاثیر است که در۱۱ صفحه برای دانلود منتشر شده است.

چکیده

یکی از ویژگی های ازدواج تعهد و پایبندی هر یک از همسران به یکدیگر و حقوق متقابل است. در واقع این تعهد شالوده زندگی مشترک است. که از مهمترین آنها وفاداری به یکدیگر در مسائل جنسی است و بخشی دیگر از حقوق و تکالیف جنبه مالی  دارد. عنوان روابط مالی زوجین ، همواره مورد توجه فقها ، حقوقدانان و دست اندرکاران امر بوده است  و در زمینه مسائلی مانند نفقه، مهریه و ارث بسیار سخن گفته شده و نظرات مشهور فقها ء امامیه به عینه در قوانین مدوّن منعکس شده است، اما آنچه جای کنکاش دارد و در مورد آن خلاء وجود دارد، مسئله خیانت زوجین (رابطه نامشروع) و تاثیر آن بر اصل علقه نکاح و روابط مالی زوجین است.

نوشتار حاضر به بررسی این مسئله با استناد به منابع معتبر فقهی پرداخته و با توجه به اهمیت و متاسفانه شیوع این مسئله به تبیین دو قاعده مهم به نام قاعده کفویت (در حوزه اخلاق و عفت) و قاعده لامهر لبغی پرداخته است.با استناد به دلایل ارایه شده به نظر میرسدوفاداری تنها یک تکلیف اخلاقی نیست و نباید بدون ضمانت اجرا باقی بماند.در نطر گرفتن ضمانت اجرای مدنی میتواند در راستای حفظ و صیانت از خانواده تلقی شود.

واژگان کلیدی: نکاح، مهریه، بغی، خیانت، زنا.

مقدمه:

نکاح پیمانی است مقدس که تجاوز از آن چندان ساده نیست و در واقع ، ازدواج قبل از اینکه سازمان حقوقی باشد یک پیوند اخلاقی و مذهبی است.

در بیشتر جوامع انسانی، و در غالب کشورها، اتحاد آزاد زن و مرد مشروع نیست و قانون اثری بر آن بار نمی کند. در دین اسلام و در حقوق مدنی ایران نیز این نحوه اتحاد مشروع و قانونی نیست . بر این اساس زنی که بدون پیوند زناشویی با مردی رابطه جنسی برقرار می کند، از حقوق مالی مانند مهریه بهره مند نمی گردد. این مسئله روشن است ، اما چنانچه زن متاهلی حریم خانواده را زیرپا گذارد و بیگانه ای را راه دهد ، وضعیت حقوقی او چگونه است؟ اساساً این خطای او چه تاثیری بر علقه زوجیت او با همسر قانونی اش دارد؟ آیا همچنان مهریه او قابل مطالبه است؟

کتابهای فقهی و حقوقی و قوانین مصوب ایران در این مورد ساکت است. از آنجایی که قوانین در این زمینه کاملاً تحت تاثیر علم فقه قرار دارد و هر گونه تغییر و تحول قانونی تنها در پرتو آراء فقهی ممکن خواهد بود ، لازم است تا این مسئله که متاسفانه گریبانگیر جوامع اسلامی نیز شده است و آسیب های مخربی را متوجه روابط عاطفی و انسانی زوجین می کند، در منابع معتبرفقهی مورد مطالعه و پیگیری قرار گیرد.

عوارض و پیامدهای این عمل متعددو مخرب است که هم بر فرد  خانواده و حتی بر جامعه بشری تاثیر می گذارد، نتایج مطالعات زیادی نشان داده که واکنش افراد به خیانت همسرشان خشم، شوک، سردرگمی ، افسردگی، کاهش اعتماد به نفس و آسیب زدن به عزت نفس است. در واقع خانواده پس از افشای خیانت با بحران زناشویی و تضعیف عملکرد در نقش های همسری و والدینی روبرو می شود و آرامش درونی خانواده به کلی تهدید می شود. علاوه بر آن، این تنش خواه ناخواه به خانواده های مرتبط و نزدیکان و در نهایت به کل جامعه منتقل می شود.

در این زمینه در علم فقه و متون دینی اطلاعات پراکنده ای وجود دارد، که هیچ گاه به مثابه یک عنوان مستقل مورد بحث های دقیق نظری قرار نگرفته، ولی می تواند راهگشای خوبی برای یافتن پاسخهای مناسب با شریعت اسلامی باشد و در راستای اصل چهار قانون اساسی با عنایت مسئولین امر می توان لباس قانون نیز به آن پوشانید.

با مطالعه مجموعه احکام و گزاره های مرتبط با روابط نامشروع زوجین با قاطعیت می توان اظهار کرد که سیاست حقوقی اسلام در این زمینه علاوه بر جنبه های پیشگیرانه مانند توصیه اکید بر کنترل انرژی های جنسی ،توجه به نحوه پوشش و رعایت عفت ، جنبه تنبیهی نیز دارد. علاوه بر جنبه کیفری زنا، محرومیت های مدنی نیز برای شخص خائن اعم از زوج یا زوجه در نظر گرفته شده است که نوشتار حاضر درصدد جمع آوری و ارایه آنهاست.

ادامه ی متن در فایل اصلی

در صورت بروز مشکل در دانلود مقاله خیانت بر نکاح و ضمانت های مدنی آن رویکردی جدید به تاثیر با پشتیبانی تماس بگیرید.

  راهنمای خرید:
  • لینک دانلود فایل بلافاصله بعد از پرداخت وجه به نمایش در خواهد آمد.
  • همچنین لینک دانلود به ایمیل شما ارسال خواهد شد به همین دلیل ایمیل خود را به دقت وارد نمایید.
  • ممکن است ایمیل ارسالی به پوشه اسپم یا Bulk ایمیل شما ارسال شده باشد.
  • در صورتی که به هر دلیلی موفق به دانلود فایل مورد نظر نشدید با ما تماس بگیرید.
  • همه فایل های با فرمت ورد doc جهت دانلود سریع zip شده اند.