بررسی تاثیر دیپلماسی اقتصادی در روابط خارجی جمهوری اسلامی ایران و کشورهای روسیه، چین و هند بعد از انقلاب اسلامی


در حال بارگذاری
۸ مرداد ۱۳۹۸
Word, Pdf
491 کیلوبایت
17 صفحه وُرد word
۷,۰۰۰ تومان
خرید

برای دانلود مقاله/تحقیق با عنوان بررسی تاثیر دیپلماسی اقتصادی در روابط خارجی جمهوری اسلامی ایران و کشورهای روسیه، چین و هند بعد از انقلاب اسلامی با فرمت word و pdf فقط چند گام کوتاه فاصله دارید.

این مقاله/تحقیق در ۱۷ صفحه با ۲۵ منبع فارسی و لاتین آماده دانلود است فقط با ۳ هزار تومان.

باتوجه به اهمیت دیپلماسی اقتصادی در دنیای امروز و ضرورت آن برای کشورهای درحال توسعه، مشکلات اقتصادی ناشی از تحریم­های بین­المللی و غیره، کارکرد دیپلماسی اقتصادی در سیاست خارجی جمهوری اسلامی ایران مورد توجه قرارمی­گیرد  و از آنجا که نمونه­ای موفق از از این رویکرد در قدرت­های نوظهور یافت می­شود، نوشتار حاضر بر اساس روش توصیفی و  کتابخانه­ای  به بررسی کارکردهای دیپلماسی اقتصادی در روابط خارجی ایران با کشورهای چین، روسیه و هند می­‌پردازد. و  همین بحث وجه تمایز نوشتار حاضر با پژوهش­های نگاشته شده در این زمینه می­باشد.

هرچه بر پیچیدگی و بهم پیوستگی امور مختلف در جهان امروز افزوده می شود، پیوند سیاست خارجی و توسعه اقتصادی نیز عمق و دامنه وسیع تری پیدا می کند .درهم تیندگی این دو حوزه در عصر جهانی شدن حقیقتاً بی سابقه است. تأمل در روند توسعه ای بسیاری از کشورهای در حال توسعه که امروزه به عنوان کشورهای نوظهور اقتصادی شناخته می شوند، نشان از حاکم شدن روح دیپلماسی اقتصادی در کالبد سیاست و مناسبات خارجی آنها دارد. دیپلماسی اقتصادی مجموعه فعالیت های اقتصادی دولت­ها در روابط خارجی برای دسترسی به بازارهای جهانی تولید و تجارت، جذب سرمایه­گذاری خارجی و محافظت از اقتصاد ملی در مقابل چالش­های جهانی می‌­باشد.

دیپلماسی اقتصادی

با توجه با اینکه سیاست خارجی جمهوری اسلامی ایران در دولت دوازدهم نیز اقتصادمحور بوده و هدف اصلی آن کمک به توسعه و رفاه ملی می­باشد، دیپلماسی اقتصادی در این برهه زمانی بحثی حائز اهمیت می­باشد. به عبارت دیگر هدف دستگاه دیپلماسی بهره­گیری از فن دیپلماسی برای جذب سرمایه، انتقال فناوری­های جدید و ارزش­افزا به داخل کشور، بازاریابی برای صدور کالا و خدمات ملی و کسترش تجارت خارجی در راستای حفظ منافع کشور می­باشد. در این رابطه مهم­ترین گزینه پیش­روی ایران تقویت همکاری­های تجاری و آزادسازی تجاری در چارچوب ترتیب­های موجود همکاری منطقه­ای است. و با توجه به تجربه موفقیت­آمیز کشورهای چین، روسیه و هند از دیپلماسی اقتصادی و هم­سویی تقریبی این کشورها در برخی مواضع سیاسی با جمهوری اسلامی ایران،  اهمیت و کارکردهای دیپلماسی اقتصادی در روابط خارجی جمهوری اسلامی ایران با کشورهای مذکور مورد بررسی قرارمی­گیرد.

تحقیق آماده دیپلماسی اقتصادی ایران و کشورهای بریکس

در بعد اقتصادی، ایران با الگوبرداری از چین، روسیه و هند می­تواند راهی جدای از تعامل با غرب برای توسعه و رشد اقتصادی خود پیدا کند. و در واقع دیپلماسی اقتصادی هم جزئی و هم مکمل اقتصاد مقاومتی می­تواند باشد. و در بعد سیاسی همکاری­ اقتصادی ایران با کشورهایی که رویکرد تجدیدنظرطلبانه نسبت به وضع موجود نظام بین­المللی دارند و یا با اقدامات یکجانبه گرایانه قدرت برتر مخالف هستند و در حل و فصل مناقشات و بحران­های خاورمیانه بر روش­های مسالمت­آمیز تأکید دارند، ضمن ایجاد اشتراکات گفتمانی، زمینه افزایش نفوذ سیاسی ایران فراهم می­آورد و در بعد امنیتی نیز دیپلماسی اقتصادی ایران و کشورهای چین، روسیه و هند منجر به تقویت توان ایران در مقابله با چالش­های ناشی از تحریم اقتصادی می­شود.

مقاله تحقیق دیپلماسی اقتصادی در روابط خارجی جمهوری اسلامی ایران و کشورهای روسیه، چین و هند بعد از انقلاب اسلامی

برای دانلود تحقیق آماده بررسی تاثیر دیپلماسی اقتصادی در روابط خارجی جمهوری اسلامی ایران و کشورهای روسیه، چین و هند بعد از انقلاب اسلامی

کلیدواژه ها: کشورهای بریکس, دیپلماسی اقتصادی ایران, دیپلماسی اقتصادی چین

  راهنمای خرید:
  • لینک دانلود فایل بلافاصله بعد از پرداخت وجه به نمایش در خواهد آمد.
  • همچنین لینک دانلود به ایمیل شما ارسال خواهد شد به همین دلیل ایمیل خود را به دقت وارد نمایید.
  • ممکن است ایمیل ارسالی به پوشه اسپم یا Bulk ایمیل شما ارسال شده باشد.
  • در صورتی که به هر دلیلی موفق به دانلود فایل مورد نظر نشدید با ما تماس بگیرید.
  • همه فایل های با فرمت ورد doc جهت دانلود سریع zip شده اند.