مقاله شناسایی و رتبه‌بندی عوامل موثر بر بهبود کیفیت خدمات بانکداری الکترونیک بانک صادرات ایران


در حال بارگذاری
۲۸ فروردین ۱۳۹۹
word
38.7کیلوبایت
13صفحه
1582 بازدید
۷,۰۰۰ تومان
خرید

این یک مقاله ای با عنوان شناسایی و رتبه‌بندی عوامل موثر بر بهبود کیفیت خدمات بانکداری الکترونیک بانک صادرات ایران است که در۱۳ صفحه برای دانلود منتشر شده است.

چکیده

همگام با گسترش حجم تجارت الکترونیکی در سطح جهانی، نهادهای پولی و مالی نیز به منظور پشتیبانی و تسهیل تجارت الکترونیکی به طور گسترده‌ای به استفاده از فناوری اطلاعات روی آورده‎اند. بنابراین هدف از انجام این پژوهش، شناسایی و رتبه‌بندی عوامل موثر بر بهبود کیفیت خدمات بانکداری الکترونیک بانک صادرات ایران در شهر زابل می باشد، تحقیق حاضر از نوع توصیفی- کاربردی است. زیرا به دنبال شناسایی و رتبه­بندی عوامل موثر بر بهبود کیفیت خدمات بانکداری الکترونیک بانک صادرات ایران و کمک به تصمیم‌گیری در این خصوص در حوزه‌ مورد مطالعه می‌باشد. جامعه آماری این پژوهش کلیه کارشناسان و مدیران بانک صادرات ایران در شهرستان زابل می باشد که تعداد آنها ۴۰ نفر می باشد و همه آنها از طریق روش سرشماری  به عنوان حجم نمونه انتخاب شدند. ابزار گردآوری داده ها در تحقیق حاضر پرسشنامه می باشد که معمول ترین ابزار گردآوری داده ها در تحقیقات میدانی است.  این پرسشنامه محقق ساخته بوده و بر اساس معیار ها و زیرمعیارهای فناوری اطلاعات در صنعت بانکداری طراحی شده است. در تحقیق حاضر، اطلاعات به دست آمده با استفاده از شیوه­ی‏ آمار استنباطی و از طریق نرم افزار  SPSS وAHP مورد تجزیه و تحلیل قرار گرفته است. یافته های تحقیق نشان داد که عوامل مالی و اقتصادی، عوامل تکنولوژیکی ، عوامل فرهنگی و اجتماعی، عوامل مدیریتی و سازمانی و عوامل قانونی و حقوقی بر بهبود کیفیت خدمات بانکداری الکترونیکی تاثیر مثبت دارند و با رتبه بندی این عوامل مشخص شد که عوامل تکنولوژیکی بیشترین اثر بر بر کیفیت خدمات الکترونیک دارند.

واژگان کلیدی: خدمات الکترونیکی، عوامل مالی و اقتصادی، عوامل تکنولوژیکی ، عوامل فرهنگی و اجتماعی، عوامل مدیریتی و سازمانی و عوامل قانونی و حقوقی، بانک

مقدمه

از ویژگی‌های قرن حاضر، توسعه اعجاب آور فناوری ارتباطات و اطلاعات و بکارگیری آن برای افزایش سرعت و کیفیت در ارائه خدمات می‌باشد و این امر باعث گردیده تغییرات در عصر ما به مراتب بنیادی­تر و سریع­تر از تغییر و تحولات در دوران انقلاب صنعتی باشد. تغییر در ارائه خدمات وسیع و سریع از طریق شبکه­های رایانه­ای، کاهش رفت و آمدها، تغییر در انتقال دانش با پیدایش آموزش الکترونیکی و نیز هر آنچه در حوزه‌های مختلف کسب و کار با کمک فناوری­ اطلاعات و جنبه‌های مختلف کسب و کار الکترونیکی ممکن گردیده است (کاظمی، ۱۳۹۲)

بانکداری الکترونیکی شیوه‌ای از بانکداری است که در آن مشتری در کلیه ساعات شبانه روز و بدون حضور فیزیکی در شعب بانک با استفاده از خدمات امن الکترونیکی که بانک در اختیار وی قرار می‌دهد، از خدمات بانکی استفاده می‌نماید. بانکداری الکترونیکی شامل خدمات مختلف بانکی است که به صورت غیرحضوری در کلیه ساعات شبانه‌روز از طریق درگاه‌های مختلف نظیر پایانه فروش، اینترنت، خودپرداز، تلفن ثابت و همراه و … قابل ارائه می‌باشد. (حنفی زاده،۱۳۸۵) امروزه بسیاری از بانک‌ها در سطح جهان خدمات خود را به صورت الکترونیکی ارائه می‌دهند. در ایران نیز طی سال‌های اخیر، بخش در حال رشدی از مشتریان شکل گرفته‌اند که فهم تکنولوژیکی بالایی دارند و سهولت و سرعت سیستم‌های ارائه خدمت مبتنی بر تکنولوژی را نسبت به ارائه این خدمات به صورت حضوری و از طریق کارکنان بانک ترجیح می‌دهند (جمال و همکاران، ۱۳۹۴). این امر موجب گردیده که رشد و توسعه بانکداری الکترونیکی در کشور شتاب گرفته و امروزه اغلب بانک‌های دولتی و خصوصی در حوزه بانکداری الکترونیکی به ارائه خدمات متنوع می‌پردازند. بانک صادرات ایران نیز در حوزه بانکداری الکترونیکی خدمات متعددی را ارائه می‌دهد که از آن جمله می‌توان به اینترنت بانک سپهر، تلفن بانک صدای سپهر، همراه بانک، پایانه‌های فروش، خودپرداز، کیوسک بانک، درگاه پرداخت اینترنتی، باجه الکترونیک شبانه‌روزی، انواع کارت‌های بانکی و … اشاره نمود.

در این خصوص در کنار توسعه‌ کمی و افزایش تنوع خدمات بانکداری الکترونیکی، امنیت، کیفیت و سرعت ارائه این خدمات نیز از اهمیت بالایی برخوردار است. از این رو علاوه بر تقویت زیرساخت‌های مبتنی بر فناوری اطلاعات بایستی جنبه‌های متعدد دیگری نظیر عوامل سازمانی، انسانی، محیطی، فرایندهای کاری و … را مد نظر قرار داد. از سویی گستردگی و تنوع روز افزون خدمات بانکداری الکترونیکی بر اهمیت موضوع افزوده است. بنا به موارد یاد شده، در تحقیق حاضر این مسأله مطرح است که مؤلفه‌ها، عوامل و شاخص‌های اثرگذار بر بهبود کیفیت خدمات بانکداری الکترونیک در بانک صادرات ایران کدامند و اولویت و میزان اهمیت نسبی آنها به ارتقای فرآیند برنامه ریزی و تصمیم گیری در حوزهبانکداری الکترونیکی به چه ترتیب است؟

ادامه ی متن در فایل اصلی

در صورت بروز مشکل در دانلود مقاله ی شناسایی و رتبه‌بندی عوامل موثر بر بهبود کیفیت خدمات بانکداری الکترونیک بانک صادرات ایران با پشتیبانی تماس بگیرید.

  راهنمای خرید:
  • لینک دانلود فایل بلافاصله بعد از پرداخت وجه به نمایش در خواهد آمد.
  • همچنین لینک دانلود به ایمیل شما ارسال خواهد شد به همین دلیل ایمیل خود را به دقت وارد نمایید.
  • ممکن است ایمیل ارسالی به پوشه اسپم یا Bulk ایمیل شما ارسال شده باشد.
  • در صورتی که به هر دلیلی موفق به دانلود فایل مورد نظر نشدید با ما تماس بگیرید.
  • همه فایل های با فرمت ورد doc جهت دانلود سریع zip شده اند.