بررسی تأثیر ماه های مذهبی بر بورس اوراق بهادار تهران


در حال بارگذاری
۸ مرداد ۱۳۹۸
Word, Pdf
6 مگابایت
15 صفحه word, pdf, doc
۷,۰۰۰ تومان
خرید

برای دانلود تحقیق یا مقاله آماده بررسی تأثیر ماه های مذهبی بر بورس اوراق بهادار تهران  در ۱۵ صفحه با فرمت docx و همچنین فرمت pdf روی خرید کلیک کنید فقط قبل از خرید لطفا قوانین سایت را در پایین صفحه مطالعه کنید.

مقدمه

بسیاری از سرمایه گذاران به دنبال پیش بینی تغییرات در بازارهای مالی هستند. آنان نه تنها به دنبال چرایی و نحوه کار فعلی این بازارها هستند، بلکه به دنبال فهم وضعیت آینده آن ها نیز هستند (تهرانی و نوربخش، ۱۳۸۸). اصلی ترین و مهمترین ویژگی بورس اوراق بهادار، کارآ بودن آن است (صمدی و دیگران، ۱۳۸۶). بازار کارآ۱ بازاری است که در آن اطلاعات موجود بلافاصله بر قیمت اوراق بهادار تأثیر می گذارد. مفهوم بازار کارآ بر این فرض استوار است که سرمایه گذاران در تصمیمات خرید و فروش خود، تمامی اطلاعات مربوط را در قیمت سهام لحاظ خواهند کرد (تهرانی و نوربخش، ۱۳۸۸).  در یک بازار کارآ تغییرات آتی قیمت ها قابل پیش بینی نبوده، قیمت ها از یک گردش تصادفی تبعیت کرده و هیچکس نمی تواند بازده غیرعادی بدست آورد (رهنمای رودپشتی و صالحی، ۱۳۸۹). تئوری های سنتی، از قبیل تئوری پورتفوی مدرن و فرضیه بازار کارآ، جانبداری های سرمایه گذاران و بی قاعدگی های بازار را توضیح نمی دهند (همان، ۵۷۷). مطابق فرضیه بازارکارآ، قیمت سهام در یک بازار کارآ همواره به صورت تصادفی تغییر می یابد که دلیل آن نیز پاسخ قیمت سهام به اطلاعاتی است که به گونه ای تصادفی در طول زمان منتشر و عرضه می گردد. حال اگر خود زمان عامل تغییر دهنده قیمت سهام باشد به گونه ای که در طول دوره خاص علاوه بر اطلاعات عرضه شده (به صورت تصادفی) زمان نیز برتغییر قیمت سهام موثر باشد و ماهیت تصادفی بودن رفتار بازار را تغییر دهد، اینگونه الگوها به فرضیه بازار کارآ خدشه وارد کرده و نوعی بی قاعدگی از آن شکل می گیرد . به اینگونه اثرات، اثرات تقویمی یا بی قاعدگی های فصلی گفته می شود (راعی و شیرزادی، ۱۳۸۷). اثرات تقویمی هنوز به طور مستقیم در داخل کشور مورد مطالعه قرار نگرفته است. به رغم فقدان سوابق داخلی پیرامون اثرات تقویمی، تحقیقات خارجی چندی در بازارهای مختلف دنیا (اعم از بازارهای بورس، فیوچر و …) پیرامون این موضوع صورت گرفته است. مقاله حاضر با هدف بررسی یکی از جنبه های تقویمی که می تواند زمینه ساز نوساناتی در بورس شود، به بررسی تاثیرات ماه های مذهبی (ماه رمضان و ماه ذی الحجه و ماه محرم) بر معاملات بورس اوراق بهادار پرداخته است. جهت مطالعه موردی بورس اوراق بهادار تهران انتخاب شد.

مقاله مرتبط با بورس اوراق بهادار تهران

مبانی نظری و پیشینه تحقیق

بازارهای مالی: بازارهای مالی به دو گروه بازار پول و بازار سرمایه تقسیم می‌شوند. در بازار پول, اوراق بهادار با سر رسید کوتاه مدت (کمتر از یک سال) به منظور تأمین مالی کوتاه مدت و در بازار سرمایه, اوراق بهادار با سررسیدهای طولانی‌تر (معمولاً بیش از یک سال) جهت تأمین مالی دارایی‌های میان مدت و بلند مدت شرکت‌ها،  مورد مبادله قرار می‌گیرند. بازار سرمایه نیز خود به دو گروه بازار اولیه و بازار ثانویه قابل تقسیم می باشد که نوع اول, مکانی برای مبادله اوراق بهادار تازه انتشار یافته و نوع دوم, محلی برای مبادله اوراق بهادار از قبل منتشر شده هستند. بازارهای مالی از دیدگاه های مختلف قابل طبقه‌بندی هستند. بر حسب نوع دارایی مالی، بازارهای مالی به بازار بدهی (اوراق قرضه) و بازار سهام تقسیم می‌شود. بر اساس … ادامه متن در فایل اصلی مقاله/تحقیق بعد از خرید قابل مشاهده است.

۱ Efficient Market

برای دانلود تحقیق یا مقاله آماده بررسی تاثیر ماه های مذهبی بر بورس اوراق بهادار تهران  در ۱۵ صفحه با فرمت docx و همچنین فرمت pdf روی خرید کلیک کنید فقط قبل از خرید لطفا قوانین سایت را در پایین صفحه مطالعه کنید.

  راهنمای خرید:
  • لینک دانلود فایل بلافاصله بعد از پرداخت وجه به نمایش در خواهد آمد.
  • همچنین لینک دانلود به ایمیل شما ارسال خواهد شد به همین دلیل ایمیل خود را به دقت وارد نمایید.
  • ممکن است ایمیل ارسالی به پوشه اسپم یا Bulk ایمیل شما ارسال شده باشد.
  • در صورتی که به هر دلیلی موفق به دانلود فایل مورد نظر نشدید با ما تماس بگیرید.
  • همه فایل های با فرمت ورد doc جهت دانلود سریع zip شده اند.