مقاله اثر درجه حرارت بر میزان استخراج ترکیبات آنتی اکسیدانی از میوه خرما


در حال بارگذاری
۱۱ اردیبهشت ۱۳۹۹
word
299کیلوبایت
9صفحه
1425 بازدید
۷,۰۰۰ تومان
خرید

این یک مقاله ای با عنوان اثر درجه حرارت بر میزان استخراج ترکیبات آنتی اکسیدانی از میوه خرما است که در۹ صفحه برای دانلود منتشر شده است.

چکیده:

مطالعات اخیر نشان می­دهد که مصرف مقادیر زیاد میوه­ها و سبزیجات ریسک بسیاری از بیماری­ها را کاهش می­دهد. این موضوع به حضور گروهی از ترکیبات فیتوشیمیایی شامل فیبر غذایی، ترکیبات فنلی و آنتی اکسیدان­های طبیعی منسوب می­شود. در این میان میوه­های خرما در بسیاری از نقاط دنیا مصرف می­شوند و دارای نقش حیاتی تغذیه­ای در منطقه خاورمیانه و افریقا می­باشند. تحقیقات اخیر نشان می­دهد که علاوه بر ارزش تغذیه­ای خرما، عصاره­های این میوه توانایی زیادی در مهار رادیکال­های آزاد بواسطه حضور ترکیبات آنتی اکسیدانی دارند. این میوه به عنوان یکی از ارزان­ترین و مطمئن­ترین منبع آنتی اکسیدانی در کشورهای خاورمیانه محسوب می­گردد. میوه­های خرما از نظر فعالیت آنتی اکسیدانی به میزان کم مورد مطالعه قرار گرفته است. فعالیت آنتی اکسیدانی میوه­های خرما بواسطه حضور ترکیبات فنلی و فلاونوئیدی می­باشد.

در این مقاله تاثیر درجه حرارت فرایند استخراج بر میزان استخراج ترکیبات آنتی اکسیدانی عصاره میوه خرمای ایران در مقیاس آزمایشگاهی مورد بررسی قرار گرفته است. برای این منظور استخراج در سه درجه حرارت ۳۰، ۵۰، و ۷۰ درجه سانتیگراد صورت گرفته و تاثیر درجه حرارت بر میزان استخراج ترکیبات فنلی از میوه خرما، ترکیبات فنلی موجود در عصاره خرما و میزان فعالیت آنتی اکسیدانی عصاره­های خشک ارزیابی شده است. نتایج حاصل به ترتیب بر حسب mg (GAE)/100 g (FW)، mg (GAE)/100 g (DE) و درصد مهار رادیکال آزاد DPPH ارائه شده است. نتایج نشان می­دهد که افزایش درجه حرارت باعث افزایش قابل ملاحظه­ای در هر سه پارامتر هدف می­گردد. این تغییرات بویژه در تغییرات درجه حرارت از ۵۰ به ۷۰ درجه سانتیگراد مشهودتر می­باشد. کلیه آزمایشها در شرایط فرایندی زمان، نسبت حلال به جامد و دور همزن یکسان صورت گرفته است. در این مقاله همچنین تاثیر درجه حرارت جوش بر مشخصات آنتی اکسیدانی عصاره خرما مورد ارزیابی قرار گرفته است. مقایسه میان ترکیبات فنلی و فعالیت آنتی اکسیدانی عصاره خرما حاصل از استخراج در درجه حرارت جوش با استخراج در سایر درجه حرارت­ها حاکی از آن است که جوشیدن تاثیر بسیار مثبت بر استخراج ترکیبات آنتی اکسیدانی آن دارد.

کلید واژگان: میوه خرما، ترکیبات فنلی، فعالیت آنتی اکسیدانی، درجه حرارت

  • مقدمه

آنتی اکسیدان­ها با مهار گونه­های اکسیژن واکنشگر ارزش زیادی در جلوگیری از شروع و یا انتشار سیستم­های اکسیداتیو دارند. سیستم­های اکسیداتیو منجر به اغتشاش تعادل اکسایشی موجود در شرایط سلامت انسان می­گردند[۱]. آنتی اکسیدان­ها را از نقطه نظر حلالیت می­توان به دو گروه تقسیم کرد.[۲]

آنتی اکسیدان­های قابل حل در آب[۱]: مانند اکثریت ترکیبات فنلی و اسید اسکوربیک

آنتی اکسیدان­های قابل حل در چربی[۲]: مانند کاروتنوئیدها[۳] و ویتامین E

انواع مختلف ترکیبات فنلی و فلاونوئیدها شامل flavones، flavanones و flavonol glycosides در خرما شناسایی شده است. فلاونوئیدهای موجود در خرما شامل  Apigenin, Luteolin, Quercetinاست. در این ارتباط پارامترهای مختلفی مانند نوع خرما، شرایط رشد، بلوغ، فصل، ناحیه جغرافیایی، کود، نوع خاک، شرایط ذخیره و مقدار نور خورشید بر میزان فعالیت آنتی اکسیدانی موثر می­باشد. نتایج بررسی­ها نشان می­دهد که حتی هسته­های خرما نیز شامل مقادیر زیادی آنتی اکسیدان هستند. نسبت و غلظت این اجزاء بستگی به نوع میوه، مرحله برداشت میوه، محل و شرایط خاک دارد.

ادامه ی متن در فایل اصلی

در صورت بروز مشکل در دانلود مقاله ی اثر درجه حرارت بر میزان استخراج ترکیبات آنتی اکسیدانی از میوه خرما با پشتیبانی تماس بگیرید.

  راهنمای خرید:
  • لینک دانلود فایل بلافاصله بعد از پرداخت وجه به نمایش در خواهد آمد.
  • همچنین لینک دانلود به ایمیل شما ارسال خواهد شد به همین دلیل ایمیل خود را به دقت وارد نمایید.
  • ممکن است ایمیل ارسالی به پوشه اسپم یا Bulk ایمیل شما ارسال شده باشد.
  • در صورتی که به هر دلیلی موفق به دانلود فایل مورد نظر نشدید با ما تماس بگیرید.
  • همه فایل های با فرمت ورد doc جهت دانلود سریع zip شده اند.