مقاله اثر سیلیکون بر مقدار فنل و فعالیت آنزیم فنیل آلانین آمونیا لیاز میوه های هلوی زعفرانی در طی دوره انبار مانی


در حال بارگذاری
۲۴ خرداد ۱۳۹۹
word
455کیلوبایت
9صفحه
1244 بازدید
۷,۰۰۰ تومان
خرید

این یک مقاله ای با عنوان اثر سیلیکون بر مقدار فنل و فعالیت آنزیم فنیل آلانین آمونیا لیاز میوه های هلوی زعفرانی در طی دوره انبار مانی است که در۹ صفحه برای دانلود منتشر شده است.

چکیده

در این تحقیق، اثر سیلیکون بر روی فعالیت آنزیم فنیل آلانین آمونیا لیاز و غلظت فنل هلوی رقم زعفرانی
(Prunus persica L.) در طی دوره انبارمانی مطالعه شد. میوه ها بلافاصله پس از برداشت در دو گروه آزمایشی تقسیم بندی و گروه اول به مدت ۳۰ دقیقه در محلول ۵ گرم در لیتر سیلیکات و گروه دوم (شاهد) در آب مقطر قرار گرفتند. نتایج نشان داد که تیمار سیلیکون باعث کاهش درصد خرابی میوه ها، افزایش معنی دار غلظت فنل ها و همچنین افزایش فعالیت آنزیم فنیل آلانین آمونیا لیاز نسبت به شاهد شد. نتایج نشان دادند که عنصر فوق می تواند با تخفیف اثرات سرما از طریق افزایش غلظت فنل ها در رقم زعفرانی، باعث حفظ کیفیت این میوه ها در طول دوره انبارمانی شود.

کلید واژگان: سیلیکات، فنل کل، فنیل آلانین آمونیا لیاز، هلو

مقدمه

امروزه قسمت عمده ای از سطح زیر کشت باغات هلو به کشت رقم زعفرانی اختصاص می یابد. هلوی زعفرانی در بین سایر ارقام مانند کاردی، انجیری، قلعه شاهی و شلیل قابلیت صادرات بهتری دارد. هلوی زعفرانی با داشتن رنگ و بوی خوب و همچنین جدا شدن هسته از گوشت میوه، بازار پسندی بهتری داشته و آن را می توان تا دو هفته در انبار نگه داشت. میوه هلو پس از مدت کوتاهی در دمای معمولی فاسد می شود.  از جمله راهکارهای مناسب برای حفظ کیفیت میوه ها، ذخیره آنها در دمای پایین است. ولی دمای پایین نیز پس از مدتی باعث آسیب سرمایی و افزایش خرابی میوه هلو می شود (۱). در نتیجه در کنار سرمادهی افزودن مواد شیمیایی حفاظت کننده ضروری به نظر می رسد (۲).

ارقام هلو نسبت به دما حساس هستند و دمای بهینه برای ذخیره آنها در انبارداری ۱+ تا ۱- درجه سانتی گراد می باشد (۳). ولی دماهای پایین هر چند باعث حفظ آب میوه و کیفیت آن می شوند ولی در دراز مدت باعث بروز صدمات سرما در بافت های این میوه شده و در نهایت منجر به انباشت رنگدانه های سیاه و از بین رفتن طعم میوه خواهد شد. علت تغییر رنگ میوه ها افزایش میزان پراکسیداسیون غشاء سلول ها می باشد. برای کاهش صدمات ناشی از تنش سرما در طی دوره انبارمانی از مواد شیمیایی مختلف از قبیل هورمونها استفاده می شود که اسید سالیسیلیک یک نمونه از آنها محسوب می شود. اسید سالیسیلیک در غلظت های ۱ تا ۲ میلی مول بر لیتر می تواند شاخص های آلودگی قارچی و تخریب میوه ها را کاهش دهد (۴). البته پاسخ میوه های هلو به سرما در طول انبارداری به عوامل مختلفی از قبیل نوع رقم و میزان رسیدگی میوه ها در زمان انبارداری بستگی دارد (۵). اولین بارBi  و همکاران (۶) کاهش آلودگی قارچی در Cucumis melo را در طی دوره انبارمانی نشان دادند. افزایش مقاومت به قارچ توسط سیلیکون احتمالا بخاطر تحریک فعالیت آنزیم های پراکسیداز و فنیل آلانین آمونیا لیاز (PAL) توسط این عنصر می باشد (۷).

درباره اثر سیلیکون در انبارمانی تحقیقات کمی انجام گرفته است (۸). در نتیجه مکانسیم های فیزیولوژیک و بیوشیمیایی اثر این عنصر در افزایش طول دوره انبارمانی ناشناخته مانده است.  ولی برای اولین بار در این تحقیق، از سیلیکون برای افزایش طول دوره انبارمانی هلو استفاده شده است. بنابراین در تحقیق حاضر تلاش می شود تا اثر تیمار سیلیکون بر تحمل سرما از طریق تغییر در مقدار فنل ها و ظرفیت آنتی اکسیدانتی در طی دوره انبارمانی بررسی شود تا بتوان در کنار شناخت مکانیسم های فیزیولوژیکی تحمل سرما، میوه هایی را که در پاسخ به تیمار سیلیکون شاخص خرابی آنها کاهش می یابد را شناسایی و در انبارداری مد نظر قرار داد.

ادامه ی متن در فایل اصلی

در صورت بروز مشکل در دانلود مقاله ی اثر سیلیکون بر مقدار فنل و فعالیت آنزیم فنیل آلانین آمونیا لیاز میوه های هلوی زعفرانی در طی دوره انبار مانی با پشتیبانی تماس بگیرید.

  راهنمای خرید:
  • لینک دانلود فایل بلافاصله بعد از پرداخت وجه به نمایش در خواهد آمد.
  • همچنین لینک دانلود به ایمیل شما ارسال خواهد شد به همین دلیل ایمیل خود را به دقت وارد نمایید.
  • ممکن است ایمیل ارسالی به پوشه اسپم یا Bulk ایمیل شما ارسال شده باشد.
  • در صورتی که به هر دلیلی موفق به دانلود فایل مورد نظر نشدید با ما تماس بگیرید.
  • همه فایل های با فرمت ورد doc جهت دانلود سریع zip شده اند.