مقاله ارائه مدلی نوین جهت بررسی روابط حمایت از نوآوری، هنجارهای نوآوری بر عملکرد سازمان


در حال بارگذاری
۲۵ فروردین ۱۳۹۹
word
64.4کیلوبایت
17صفحه
1444 بازدید
۷,۰۰۰ تومان
خرید

این یک مقاله ای با عنوان ارائه مدلی نوین جهت بررسی روابط حمایت از نوآوری، هنجارهای نوآوری بر عملکرد سازمان است که در۱۷ صفحه برای دانلود منتشر شده است.

چکیده

هدف از پژوهش حاضر ارائه مدلی نوین جهت بررسی روابط حمایت از نوآوری، هنجارهای نوآوری بر عملکرد سازمان می باشد. در این پژوهش، محققین سعی دارند با بررسی مطالعات و پژوهش های محققان پیشین، مدلی را جهت سنجش ارائه مدلی نوین جهت بررسی روابط حمایت از نوآوری، هنجارهای نوآوری بر عملکرد سازمان پیشنهاد کنند. تحقیقاتی که پیرامون این موضوع در سال های اخیر توسط محققین در داخل و خارج کشور انجام گردیده شده، مورد بررسی قرار گرفته و سپس مدلی شامل متغیرهایی چون حمایت از نوآوری، هنجارهای نوآوری، رفتارهای نوآورانه، عملکرد نوآورانه و عملکرد سازمان پیشنهاد گردیده است. در این مدل روابط بین متغیرها مطرح شده است که محققان آتی می‌توانند در تحقیقات خود در سازمان های مختلف مورد بررسی قرار دهند و نتایج بدست آمده، می­توان پیشنهاداتی ارائه کرد که بر رفتارهای کارکنان که در راستای ایجاد نوآوری و بروز ایده­های نو بوجود می­آید، تأثیر بگذارد.

کلمات کلیدی: حمایت از نوآوری، هنجارهای نوآوری، عملکرد سازمان

مقدمه

امروزه با توجه به شرایط رقابتی، سازمان­ها در معرض تحول و دگرگونی بوده و موفقیت نهایی و حتی گاهی بقای سازمان­ها به میزان توانایی برنامه­ریزان در ایجاد نوآوری و زمینه­های اجرای آن و بکارگیری افکار و ایده­های نو بستگی دارد. نوآوری عمری به درازای عمر بشر دارد. زیرا بشر همواره به دنبال یافتن راه­های جدید برای انجام کارهای خود بوده است. بدون نوآوری، دنیایی که در آن زندگی می­کنیم چهره­ای کاملاً متفاوت خواهد داشت. برای سازمانی که در محیط متغیر و بدون قطعیت به رقابت می­پردازد، نوآوری (ایجاد، انتقال، واکنش و تغییر ایده­ها) برای رشد، موفقیت و بقای سازمان عامل حیاتی به شمار می­رود (ملاحسینی و برخوردار، ۱۳۸۶). با وجود این، مشاهدات و مطالعات نشان می­دهد که بسیاری از سازمان­ها نه­تنها نوآور و خلاق نیستند بلکه حتی در هماهنگی با تحولات و پیشرفت تغییرات نیز ناتوان مانده و اغلب با شیوه­های ناکارآمد سنتی اداره می­شوند (آقاداود و همکاران، ۱۳۸۹). از این­رو در عصر حاضر با وجود رقابت در تمامی صحنه­های فنی، سازمانی و  …مدیران سعی دارند تا با شناخت و ایجاد جوی حاکی از درک مناسب به تولید نوآوری که طی آن امکان بروز خلاقیت­ها و افزایش بهره­وری را میسر می­سازد، اهتمام ورزند .همه سازمان­ها برای بقاء، نیازمند اندیشه­های نو و نظرات بدیع و تازه هستند . خلق ایده و فرایندهای جدید، مسیری است که به واسطه آن، سازمان­ها می­توانند خود را با محیط منطبق کرده و به مزیتی رقابتی دست یابند (آزاد و ارشدی، ۱۳۸۸).

در عصر حاضر سازمان­ها به صورت فزاینده­ای با محیط­های پویا و درحال تغییر مواجه­اند. بنابراین به منظور بقا و پویایی خود مجبورند که خود را با تغییرات محیطی سازگار سازند. به بیان دیگر، با توجه به سرعت شتابنده تغییرات و تحولات علمی، تکنولوژیک، اجتماعی، فرهنگی و …، سازمان­هایی موفق و کارآمد محسوب می­شوند که علاوه بر هماهنگی با تحولات جامعه امروزی، بتوانند مسیر تغییرات و دگرگونی­ها را نیز در آینده پیش­بینی کرده و قادر باشند که این تغییرات را در جهت ایجاد تحولات مطلوب برای ساختن آینده بهتر هدایت کنند (آقاداود و همکاران، ۱۳۸۹).

در یک نگاه کلی می­توان گفت نوآوری فعالیتی است که هدفش ایجاد، انتقال، تغییر و واکنش به ایده­های جدید است. پژوهشگران مختلف تعاریف مشابهی از این پدیده ارائه کرده­اند، به ترتیبی که می­توان گفت از دیدگاه آنان نوآوری نه تنها ابداع آگاهانه ایده­های جدید است، بلکه معرفی و به کار بردن این ایده­ها را نیز در بر می­گیرد (Janssen et al.,2004).

نوآوری کارکنان در محیط کار پایه اصلی ارتقای عملکرد هر سازمانی است، بنابراین مطالعه بر روی انگیزه­ها و عوامل ایجاد کننده این نوآوری از اهمیت خاصی برخوردار است (Scott & Bruce,2004). مدل چند لایه شاین[۱] که پایه این تحقیق می­باشد، چارچوب مفیدی برای تفکر در مورد فرآیندهایی که پرورش نوآوری ارائه می­دهد می­باشد. از ویژگی­های مشخص این مدل تفاوت­های ظریف، اما مهم بین تنوع شاخص­های فرهنگ سازمانی (همچون هنجارها و رفتارها و …) است که در این پژوهش سعی شده است با استفاده از مدل فوق هنجارها، رفتارها، حمایت­ها و عملکرد نوآورانه و تأثیر نهایی آن بر عملکرد سازمان مورد بررسی و مطالعه قرار گیرد.

بنابراین در این پژوهش با استفاده از مدل شاین، مدل نوین جهت بررسی بررسی روابط حمایت از نوآوری، هنجارهای نوآوری بر عملکرد سازمان ارائه می گردد ؟

ادامه ی متن در فایل اصلی

در صورت بروز مشکل در دانلود مقاله ی ارائه مدلی نوین جهت بررسی روابط حمایت از نوآوری، هنجارهای نوآوری بر عملکرد سازمان با پشتیبانی تماس بگیرید.

  راهنمای خرید:
  • لینک دانلود فایل بلافاصله بعد از پرداخت وجه به نمایش در خواهد آمد.
  • همچنین لینک دانلود به ایمیل شما ارسال خواهد شد به همین دلیل ایمیل خود را به دقت وارد نمایید.
  • ممکن است ایمیل ارسالی به پوشه اسپم یا Bulk ایمیل شما ارسال شده باشد.
  • در صورتی که به هر دلیلی موفق به دانلود فایل مورد نظر نشدید با ما تماس بگیرید.
  • همه فایل های با فرمت ورد doc جهت دانلود سریع zip شده اند.