مقاله ارزیابی اثر فاکتور های مختلف بر فعالیت آنتی اکسیدانی پروتئین هیدرولیز شده ی سویا


در حال بارگذاری
۱۶ اردیبهشت ۱۳۹۹
word
319کیلوبایت
11صفحه
۷,۰۰۰ تومان
خرید

این یک مقاله ای با عنوان ارزیابی اثر فاکتور های مختلف بر فعالیت آنتی اکسیدانی پروتئین هیدرولیز شده ی سویا است که در۱۱ صفحه برای دانلود منتشر شده است.

چکیده

آنتی­اکسیدان­ها نقش حیاتی را در سیستم­های غذایی، همچنین در بدن انسان جهت کاهش فرایندهای اکسیداتیو ایفا می­نمایند. حساسیت پروتئین­ها به اکسیداسیون، بیانگر این مطلب است که رادیکال­های آزاد می­توانند اثر منفی هم بر پروتئین­ها و هم بر لیپید­ها داشته باشند. اما با این وجود، توانایی پروتئین­ها برای واکنش با رادیکال­های آزاد در غذا­ها می تواند باعث به­وجود آمدن تکنولوژی­های جدید آنتی­اکسیدانی در غذا­ها شود. پپتید­های متعددی از مواد­غذایی پروتئینی به­دست آمده است که دارای ظرفیت آنتی­اکسیدانی بوده و فعالیت بیولوژیکی آن­ها به­طور گسترده مورد مطالعه قرار گرفته است. درمطالعه حاضر پروتئین هیدرولیز شده­­ی حاصل از ایزوله­ی پروتئین سویا، با به­کار­گیری آنزیم آلکالاز تولید گردید و اثر شرایط مختلف هیدرولیز یعنی متغیر­­های دما (°C55، ۵۰، ۴۵، ۴۰) ، زمان (۲۱۰، ۱۸۰، ۱۵۰، ۱۲۰، ۹۰، ۶۰، ۳۰  دقیقه) و آنزیم (۹۰، ۶۰ ،۳۰ واحد آنسون بر کیلوگرم پروتئین) بر فعالیت آنتی­اکسیدانی آن در قالب طرح کاملاً تصادفی بررسی گردید. جهت ارزیابی فعالیت آنتی­اکسیدانی از آزمون فعالیت شلاته­کنندگی یون فرو استفاده گردید. بیشترین میزان فعالیت شلاته­کنندگی یون فرو در دمای ۵۵ درجه سانتیگراد، زمان ۲۱۰ دقیقه و نسبت آنزیم ۹۰ (واحد آنسون /کیلوگرم /سوبسترا) حاصل شد،که به میزان ۵۵/۸۵ رسید و در مقایسه با سایر زمان­های هیدرولیز اختلاف معنی­داری از خود نشان ­داد (۰۵/0p<).

کلید واژگان فارسی: آنتی­اکسیدان، پپتید­های زیست فعال، فعالیت شلاته­کنندگی، هیدرولیز پروتئین­ها

مقدمه

اکسیداسیون پروتئین عبارتست است از تغییر شکل کوالانسی یک پروتئین که به­طور مستقیم توسط گونه­های فعال اکسیژن[۱] و یا به­طور غیر مستقیم توسط واکنش با محصولات ثانویه، صورت می­پذیرد (۱). برخی از پروتئین­های غذایی نظیر سایر اجزاء از قبیل چربی­ها و رنگدانه­ها، نسبت به حمه اکسیداتیو در طی فرایند و نگهداری ، آسیب پذیر می­باشند (۲). تغییر اکسیداتیو ساختار پروتئین در کاهش کیفیت پروتئین­های غذایی و همچنین کاهش زیست دسترسی به پروتئین، دخالت دارد. رادیکال­های آزادی که به­طور فیزیولوژیکی تولید می­شوند، می­توانند وظایف متعددی از قبیل نقش­های مشخص و عملکرد­های دفاعی را علیه عفونت­ها اعمال نمایند (۳). با این وجود، هر مقدار زیادی از رادیکال­های واکنشی می­تواند سبب آسیب سلولی شده و بیماری­های متعددی از قبیل تصلب شرائین، آرتریت، دیابت و سرطان را سبب شود (۴). عموما، گونه­های واکنشی می­توانند به پروتئین­ها آسیب رسانده و سبب جهش در DNA ، اکسیداسیون غشا­ی فسفولیپیدی و تغییر در لیپو­پروتئین­هایی با دانسیته کم شوند (۵).

ادامه ی متن در فایل اصلی

در صورت بروز مشکل در دانلود مقاله ی ارزیابی اثر فاکتور های مختلف بر فعالیت آنتی اکسیدانی پروتئین هیدرولیز شده ی سویا با پشتیبانی تماس بگیرید.

  راهنمای خرید:
  • لینک دانلود فایل بلافاصله بعد از پرداخت وجه به نمایش در خواهد آمد.
  • همچنین لینک دانلود به ایمیل شما ارسال خواهد شد به همین دلیل ایمیل خود را به دقت وارد نمایید.
  • ممکن است ایمیل ارسالی به پوشه اسپم یا Bulk ایمیل شما ارسال شده باشد.
  • در صورتی که به هر دلیلی موفق به دانلود فایل مورد نظر نشدید با ما تماس بگیرید.
  • همه فایل های با فرمت ورد doc جهت دانلود سریع zip شده اند.