مقاله ارزیابی تاثیرات ضد باکتریایی عصاره آبی گل گاو زبان روی پاتوژن


در حال بارگذاری
۲۲ تیر ۱۳۹۹
word
239کیلوبایت
13صفحه
۳,۰۰۰ تومان
خرید

این یک مقاله ای با عنوان ارزیابی تاثیرات ضد باکتریایی عصاره آبی گل گاو زبان روی پاتوژن است که در۱۳ صفحه برای دانلود منتشر شده است.

چکیده:

با توجه به نگرانی های عمومی در خصوص عوارض نگهدارنده های شیمیایی، تمایل به مصرف محصولاتی است که فاقد نگهدارنده بوده و یا در آن ها از نگهدارنده های طبیعی استفاده می شود. ازجمله این نگهدارنده های طبیعی، عصاره های گیاهی است. هدف از انجام این پژوهش بررسی تاثیرضد باکتریایی عصاره آبی گیاه گل گاو زبان روی  پاتوژن های شاخص غذایی از قبیل اشرشیاکلی ATCC 25922،  استافیلوکوکوس اورئوسATCC 25923 و لیستریااینوکوآ ATCC 33090می باشد. حداقل غلظت بازدارنده (MIC) به روش براث میکرودایلوشن و حداقل غلظت کشندگی (MBC) مورد مطالعه قرار گرفت. طبق نتایج بدست آمده به طور میانگین حداقل غلظت بازدارنده عصاره آبی گل گاو زبان روی استافیلوکوکوس اورئوس و لیستریا اینوکوآ ppm12790، و روی اشرشیا کلی  ppm25580بود و حداقل غلظت کشنده عصاره آبی آن روی اشرشیا کلی ولیستریا اینوکوآ ppm  ۵۱۱۶۰ و روی استافیلوکوکوس اورئوس ppm51160 و۲۵۵۸۰ تعیین شد. نتایج این بررسی حاکی از این است که عصاره آبی گل گاوزبان روی پاتوژن های استافیلوکوکوس اورئوس و اشرشیا کلی خاصیت ضد باکتریایی قوی تری نسبت به لیستریا اینوکوآ از خود نشان داد.

واژه های کلیدی:عصاره آبی گل گاو زبان، خاصیت ضد باکتریایی،   لیستریا اینوکوآ

مقدمه:

گیاهان دارویی از گذشته تا کنون در زندگی انسان برای درمان بیماری های گوناگون به کار رفته است. بر پایه ی سازمان جهانی بهداشت[۱] ۸۰ درصد مردم جهان داروهای گیاهی را برای درمان بیماری ها به کار می برند،  چون داروهای ساخته شده ی شیمیایی برای اکثر آن ها گران است. همچنین ۳۰ درصد داروهای نوین امروزی از گیاهان دارویی به دست می آید (۵) که یا مستقیماً از گیاهان عصاره گیری شده اند و یا براساس ترکیب گیاهی، سنتز شده اند (۳) و بیش از ۶۶ درصد گونه های گیاهی زمین ارزش دارویی دارند (۵). امروزه عقیده بر این است که استفاده از عصاره تام گیاه به جای مواد مؤثره جدا شده از آن به علت اثر سینرژیسم و اثر پوشاننده سمیت بین مواد موجود در گیاه در بسیاری موارد ارجحیت داشته و اثر درمانی بهتری به دست می آید (۶). بهره گیری از خواص نگهدارندگی و ضدمیکروبی گیاهان با توجه به اثرات مضر داروهای شیمیایی و همچنین مقاوم شدن باکتری های بیماری زای متعدد به آنتی بیوتیک ها همچنان در حال گسترش است (۹). امروزه گرایش عمومی جامعه به استفاده از داروهای گیاهی به علت ثروتمندترشدن جوامع جهانی، ایجاد تنوع در فرهنگ مصرف، اثبات اثرات مخرب وجانبی داروهای شیمیایی و افزایش اعتماد به استفاده از گیاهان دارویی در اجتماعات صنعتی و ایجاد آلودگی های زیست محیطی باعث افزایش توجه به سمت درمان از طریق عصاره گیری و ساخت داروهای گیاهی به روش قدیم و کاربرد گسترده اسانس گیاهان دارویی در طیف وسیعی از فرآورده های غذایی شده است (۸)

با توجه به نگرانی های عمومی در خصوص عوارض نگهدارنده های شیمیایی، تمایل به مصرف محصولاتی است که فاقد نگهدارنده بوده و یا در آنها از نگهدارنده های طبیعی استفاده شده رو به افزایش است به همین دلیل در سالهای اخیر مطالعات زیادی پیرامون نگهدارنده های طبیعی صورت گرفته است، از جمله این نگهدارنده ها عصاره های گیاهی است که به علت بروز مقاومت های میکروبی نسبت به آنتی بیوتیک ها استفاده از گیاهان و ترکیبات آنها به عنوان جایگزین آنتی بیوتیک های رایج مطرح است (۳). بهره برداری صنعتی از گیاهان دارویی در کشور ایران چندان کاربردی در درمان بیماری ها ندارد و دانش ما درباره شناخت گیاهان دارویی این سرزمین بسیار اندک است و برای بهره گرفتن از این گنجینه با ارزش بایستی پژوهش ها ی بسیاری شود (۱).

نتایج بسیاری از مطالعات نشان می دهد که عصاره های برخی از گیاهان توانایی مهار رشد میکرو ارگانیسم ها را دارا می باشند (۱۰)

ادامه ی متن در فایل اصلی

در صورت بروز مشکل در دانلود مقاله ی ارزیابی تاثیرات ضد باکتریایی عصاره آبی گل گاو زبان روی پاتوژن با پشتیبانی تماس بگیرید.

  راهنمای خرید:
  • لینک دانلود فایل بلافاصله بعد از پرداخت وجه به نمایش در خواهد آمد.
  • همچنین لینک دانلود به ایمیل شما ارسال خواهد شد به همین دلیل ایمیل خود را به دقت وارد نمایید.
  • ممکن است ایمیل ارسالی به پوشه اسپم یا Bulk ایمیل شما ارسال شده باشد.
  • در صورتی که به هر دلیلی موفق به دانلود فایل مورد نظر نشدید با ما تماس بگیرید.
  • همه فایل های با فرمت ورد doc جهت دانلود سریع zip شده اند.