مقاله استخراج ژل کاراگینان از جلبک قرمز Hypnea hamulosa Esper J.V.Lamouroux ساحل چابهار


در حال بارگذاری
۲۴ اردیبهشت ۱۳۹۹
word
481کیلوبایت
12صفحه
1525 بازدید
۷,۰۰۰ تومان
خرید

این یک مقاله ای با عنوان استخراج ژل کاراگینان از جلبک قرمز Hypnea hamulosa Esper J.V.Lamouroux ساحل چابهار است که در۱۲ صفحه برای دانلود منتشر شده است.

چکیده

جلبک قرمز Hypnea hamulosa   (Hypneaceae) دارای کاراگینان  می باشد که این فایکوکلوئید کاربردهای فراوانی در صنایع دارویی، بهداشتی و غذایی دارد.  کاراگینان با روش قلیایی  با استفاده از هیدروکسید پتاسیم(KOH) 05/0 ، ۰۷۵/۰ و ۱/۰ M استخراج گردید. ژل های کاراگینان حاصل پس از سردن شدن جهت تغلیظ درون فریزر قرار داده شده و چندین بار یخ زدایی شدند. بعد از آن در آفتاب خشک شده و با استفاده از آسیاب برقی پودر شده و توزین گردید. مقدار کاراگینان استخراج شده به ترتیب۵۷/۱۲ ، ۲۵  و ۵/۴۸ درصد وزن خشک جلبک بود. جهت تهیه دسرهای ژله ای میوه (موز، پرتقال خونی) و نیز ژل خوراکی ( با استفاده از رنگ خوراکی و شیر) میزان ۱% پودر کاراگینان به آب جوش  اضافه گردید. ژلها را پس از سرد شدن در فریزر به مدت نیم ساعت قرار داده و بعد خارج گردیدند

کلمات کلیدی: استخراج، کاراگینان، دسر ژله ای میوه، چابهار

مقدمه

     جلبکهای دریایی ماکروسکوپی شامل سبز  حدود ۱۲۰۰ گونه، قهوه ای ۱۷۵۰ و قرمز ۶۰۰۰ گونه دارند(Jeane & et al., 2001). در ایران ۳۹ گونه جلبک سبز، ۴۰ گونه قهوه ای و  ۷۱ گونه قرمز شناسایی شده است ( قرنجیک و روحانی قادیکلائی ۱۳۸۹ ). مردم نسبت به جلبکها احساس خوبی نداشته فکر می کنند جلبکهایی که به قسمتهای بالایی سواحل ماسه ای رانده  شده، متعفن، لزج بوده و سبب اذیت می شوند. اکثر مردم درک نمی کنند که آنها هم اهمیت اکولوژیکی و هم تجاری دارند. جلبکها دارای مواد معدنی ضروری، بعلاوه منابع ارزشمند غذا، ریز مغذی ها و مواد خام برای صنعت داروسازی می باشند (Jeane & et al., 2001).

جلبکهای دریایی دارای مواد با ارزش صنعتی ( کاراگینان، آگار و آلژینات)، پروتئین (جلبک سبز Entromorpha linza 20% ، جلبک قهوه ای Analipus japonicas 22%) ویتامین های A, E, C و نیاسین ، مواد معدنی مثل ید، کلسیم (Cajipe, Gloria J.B. 1990)و مواد ضد انگل، ضد باکتری، ضد ویروس ( مثلا HIV) ، ضد قارچ، ضد سرطان  و از بعضی بیماریها مانند سکته قلبی ( ماده اولوا لاین در جلبک سبز اولوا) جلوگیری می کنند. جلبکهای دریایی همچنین دارای انواع اسیدهای چرب و استرولها می باشند. کاراگینان، آگار و آلژینات در محصولات غذایی کنسرو شده، گوشت ، بستنی سازی، در تهیه خمیر دندان و انواع کرمهای نرم کننده (عامل حفظ رطوبت) و فرمولهای دارویی ، مواد آرایشی گیاهی، منبع رنگدانها، ترکیبات فعال زیستی، حذف فلزات سنگین در فاضلابها کاربرد دارند (Jeane & et al., 2001).     

     کاراگینان نام عمومی خانواده شکل ژل، پلی ساکاریدهای چسبناکی که در برخی از گونه های معین جلبکهای قرمز (Rhodophyceae) بصورت تجاری استخراج می گردد. کاراگینان از جلبکهای Hypnea ، Gigartina،  Chondrus، Iridaea،Furcellaria, Eucheuma و Kappaphycus بدست می آید; Mtolera and. Buriyo, 2004) Velde and Ruiter).

کاراگینانها ترکیب خطی گالاکتوز با درجات مختلف سولفات (بین ۱۵تا ۴۰ درصد) می باشند. نوع های متفاوت کاراگینان در ترکیب و شکل فرق دارند که ناشی از خواص رئولوژیکی و عملکردی آنها است. کاراگینان در تیهه غذا برای ژله شدن، تغلیظ و خصوصیات اموسیونی استفاده می گردد ((Van de Velde et al. 2002.

کاراگینانها کاربردهای تجاری متنوعی به عنوان عامل ژل، غلظت دهنده، پایداری به ویژه در تولیدات مواد غذایی مانند دسرهای یخ زده، شکلات شیری، نوعی پنیر دلمه ای، خامه، محصولات فوری آماده شونده (شربتها) ، ماست، ژله ها، غذای حیوانات خانگی و سس ها استفاده می گردند.  کاراگینانها علاوه بر این کابردها، در فرمولاسیون دارویی، محصولات آرایشی و کابردهای صنعتی مانند استخراج معادن دارند. کاراگینان در تهیه فیلمهای خوراکی نیزمورد  استفاده قرار می گیرد که این کار ماندگاری محصولات را بالا می برد( Necas J., Bartosikova, L. 2013) .

کاراگینان چندین قرن در شرق دور و اروپا به عنوان عامل غلیظ سازی و پایداری غذاها استفاده شده است. کاراگینان نام قدیمی کاراگینین، برای نخستین بار در سال ۱۸۶۲ از جلبک Chondrus crispus در روستای کاراگن استخراج گردید می باشد (Jeane & et al., 2001).

ادامه ی متن در فایل اصلی

در صورت بروز مشکل در دانلود مقاله ی استخراج ژل کاراگینان از جلبک قرمز Hypnea hamulosa Esper J.V.Lamouroux ساحل چابهار با پشتیبانی تماس بگیرید.

  راهنمای خرید:
  • لینک دانلود فایل بلافاصله بعد از پرداخت وجه به نمایش در خواهد آمد.
  • همچنین لینک دانلود به ایمیل شما ارسال خواهد شد به همین دلیل ایمیل خود را به دقت وارد نمایید.
  • ممکن است ایمیل ارسالی به پوشه اسپم یا Bulk ایمیل شما ارسال شده باشد.
  • در صورتی که به هر دلیلی موفق به دانلود فایل مورد نظر نشدید با ما تماس بگیرید.
  • همه فایل های با فرمت ورد doc جهت دانلود سریع zip شده اند.