مقاله استفاده پلیس از تکنولوژی نوین در کشف علمی جرایم


در حال بارگذاری
۲۲ فروردین ۱۳۹۹
word
790کیلوبایت
7صفحه
444 بازدید
۷,۰۰۰ تومان
خرید

این یک مقاله ای با عنوان استفاده پلیس از تکنولوژی نوین در کشف علمی جرایم است که در۷ صفحه برای دانلود منتشر شده است.

چکیده :

دستیابی به هدف اصلی حقوق کیفری که مبارزه علیه بزهکاری و حفظ نظم و امنیت و آسایش افراد جامعه است، بدون شناسایی و کشف جرم با استفاده از روش‌های نوین علمی ممکن نیست. زیرا همزمان با پیشرفت‌های علمی در دنیا، جرایم و نحوه ارتکاب آنها هم پیشرفت می‌کند و برای کشف جرم باید از تکنولوژی نوین بهره برد. در این حالت، روش‌های قدیمی هرچند می‌تواند کمک کننده باشد، اما کشف علمی جرم، جایی برای انکار جرم از سوی مجرم باقی نمی‌گذارد. در دنیا هر فردی مشخصات منحصر به فرد خود از نظر آثار انگشت، آثار پا، خون، ژنتیک، خط، آثار دندان و صدا دارد یا این‌که هر ابزاری مانند اسلحه، آلت قتاله، آلت سرقت، پوکه، گلوله دارای ویژگی خاص خود است. قطعاً کشف و انتساب آن‌ها به فاعل و مباشرین و معاونین جرم انجام گرفته به عنوان دلیل مادی و علمی تأثیر بسزایی در اثبات جرایم دارد.

واژگان کلیدی: پلیس، تکنولوژی، جرم، آزمایش بیولوژیک، انگشت‌نگاری

مقدمه:

گسترش علوم و تقسیم فنی و تخصصی کارها در جوامع صنعتی امروز در فعالیت‌های پلیسی نیز تاثیر گذاشته است. یکی از این تاثیرها تفکیک وظایف فنی پلیس از وظایف قضایی پلیس می‌باشد. چنین تقسیم بندی در گذشته وجود نداشت، ولی امروزه این تقسیم‌بندی امر آشکار و شناخته شده‌ای است (انصاری، ۱۳۹۰).

به دلیل اینکه کشور ایران از زمره کشورهای باستانی است، در خصوص تاریخ حقوق آن بخصوص روش‌های کشف جرم منابع اطمینان بخشی وجود ندارد. اما آنچه مشخص است، آن است که رسیدگی به جرایم در آن همانند کشورهای دیگر به دلیل فضای تاریخی و نیز استبداد حکومت‌های وقت، فاقد ماهیت علمی و حقوقی عادلانه بوده است. در آن زمان به رغم اینکه به دلیل قدرت اخلاق و دین، پاره‌ای از ملاحظات رعایت می‌شده، مجازات‌های سختی نیز وجود داشته است؛ چنانچه گناهکار را مجبور به نوشیدن زهر می‌کردند و یا او را به چهار میخ می‌کشیدند (راوندی، ۱۳۶۸).

رقابت همگانی با کشورهای توسعه یافته و دور نماندن از قافله تمدن از یک سو و استفاده روزافزون مجرمان ار امکانات و روش‌های علمی و فنی پیشرفته در ارتکاب جرایم پیچیده و زیرکانه از دیگر سو، دست اندرکاران کشف و تعقیب جرایم را ناگزیر به روی آوردن هر چه بیشتر و گسترده‌تر به علوم و امکانات فنی جدید روز در کشف جرایم و شناسایی مجرمان می‌نماید. تجربه نشان داده است هر قدر ضابطان قضایی و مقام‌های تعقیب، قضات دادگاه‌ها و وکلا بیشتر به مسائل پلیس علمی و استفاده از آن در کشف جرایم و تشخیص هویت مجرمان احاطه داشته باشند، ریسک ارتکاب جرم برای مجرمان افزایش می‌یابد و بر کسانی که بالقوه مستعد ارتکاب جرم هستند، اثر ارعابی و بازدارندگی دارد و موجب پیشگیری از وقوع بعضی از جرایم می شود (گروه پژوهشی حقوق دانشگاه علوم اسلامی رضوی، ۱۳۸۷).

ادامه ی متن در فایل اصلی

در صورت بروز مشکل در دانلود مقاله ی  استفاده پلیس از تکنولوژی نوین در کشف علمی جرایم با پشتیبانی تماس بگیرید.

  راهنمای خرید:
  • لینک دانلود فایل بلافاصله بعد از پرداخت وجه به نمایش در خواهد آمد.
  • همچنین لینک دانلود به ایمیل شما ارسال خواهد شد به همین دلیل ایمیل خود را به دقت وارد نمایید.
  • ممکن است ایمیل ارسالی به پوشه اسپم یا Bulk ایمیل شما ارسال شده باشد.
  • در صورتی که به هر دلیلی موفق به دانلود فایل مورد نظر نشدید با ما تماس بگیرید.
  • همه فایل های با فرمت ورد doc جهت دانلود سریع zip شده اند.