مقاله بررسی رابطه بین ویژگی های مدیر عامل و مالکیت شرکت با حساسیت جریان نقدی سرمایه گذاری


در حال بارگذاری
۲۳ فروردین ۱۳۹۹
word
745کیلوبایت
13صفحه
1433 بازدید
۷,۰۰۰ تومان
خرید

این یک مقاله ای با عنوان بررسی رابطه بین ویژگی­های مدیر عامل و مالکیت شرکت با حساسیت جریان نقدی سرمایه­گذاری است که در۱۳ صفحه برای دانلود منتشر شده است.

چکیده

هدف اصلی در این پژوهش بررسی رابطه بین ویژگی­های مدیر عامل و مالکیت شرکت با حساسیت جریان نقدی سرمایه­گذاری می باشد.به منظور بررسی دقیق تاثیر هر یک از عوامل بر متغیرهای وابسته، هر یک از این مولفه ها در دو فرضیه اصلی مورد آزمون قرار گرفتند.تحقیق حاضر از نظر هدف کاربردی واز نظر روش توصیفی – همبستگی می باشد. و به منظور آزمون فرضیات ۷۴ شرکت نمونه عضو بورس اوراق بهادار تهران طی سالهای ۱۳۸۹الی۱۳۹۳  واز تعداد ۳۷۰ شرکت انتخاب شدند.نتایج تحقیق بیانگر  وجود رابطه معنادار و منفی بین ویژگی‌های مدیر عامل و مالکیت شرکت با حساسیت جریان نقدی سرمایه‌گذاری می باشد. با توجه به آزمون‌های بین  ویژگی‌های مدیر عامل و تمرکز مالکیت با حساسیت جریان نقدی سرمایه‌گذاری رابطه منفی و معناداری وجود دارد بدین معنی که مدیر خوشبین‌تر و تمرکز بالای سهام باعث کاهش حساسیت جریان نقدی می‌شود.

کلمات کلیدی: خوشبینی مدیریت، حساسیت جریان نقدی سرمایه‌گذاری ، مالکیت شرکت

مقدمه

یکی از اهداف مهم تامین مالی، انجام سرمایه گذاری در شرکت ها برای سود آوری بیشتر می باشد. مدیران شرکت به منظور حداکثر کردن ارزش شرکت به دنبال اجرای سرمایه گذاریهای سود آور می باشند که انجام این پروژه های سود آور مستلزم تامین مالی می باشد. تنها منابع تامین مالی کمبود نقدینگی تسهیلات بانکی نیست و راهکارهای دیگری نیز وجود دارد.محدودیت های مالی داخلی محدودیت هایی هستند که در ارتباط با منابع(وجه نقد) داخل واحد تجاری مطرح بوده و میتوان تحت عنوان هزینه نمایندگی مطرح کرد. میزان اتکا یک شرکت بر منابع داخلی نیز از طریق “حساسیت سرمایه گذاری جریان نقدی” آن شرکت تعیین می شود. ادعا می شود که شرکت هایی که دچار محدودیت های مالی هستند از حساسیت سرمایه گذاری جریان نقدی بیشتری برخوردارند. شرکت هایی که نارسایی های مربوط به بازارسرمایه در مورد آنها از شدت بیشتری برخوردار است، برای تامین مالی پروژه های سرمایه گذاری خود بیشتر به منابع داخلی تکیه   میکنند. فزاری [۱]و همکارانش بر مبنای این اندیشه شاخص به نام” حساسیت سرمایه گذاری جریان نقدی” را معرفی کرده است (المدیا[۲]،۲۰۰۴).این شاخص از طریق اندازه گیری میزان تغییرات در مخارج سرمایه ای شرکت به ازای یک واحد تغییر در جریان نقدی تعریف می شود. بر این اساس، هر اندازه حساسیت مخارج سرمایه گذاری به جریان های نقدی شرکتی بالاتر باشد، میزان اتکای آن شرکت بر منابع داخلی خود بیشتر است و بنابراین، از محدودیت مالی بیشتری برخوردار خواهد بود. همچنین، بر اساس این شاخص در مورد شرکت هایی که نقص های بازار سرمایه در مورد آنها شدیدتر باشد، حساسیت سرمایه گذاری جریان نقدی بالاتری وجود دارد.(محمدی،۱۳۸۹)

برای تقسیم بندی شرکت از نظر محدودیت های تامین مالی، ابتدا باید محدودیت های مالی را تعریف نمود. کاملترین و صریح ترین تعریف در این مورد، این است که شرکت ها زمانی در محدوده تامین مالی هستند که بین هزینه های داخلی و هزینه های خارجی وجوه تخصیص داده شده با یک شکاف روبه رو هستند. از دلایل عمده وجود اختلاف بین هزینه تامین مالی داخلی و خارجی، عدم تقارن اطلاعاتی و مشکلات نمایندگی را می توان نام برد. در حالت وجود عدم تقارن اطلاعاتی، سرمایه گذاران، اطلاعاتی چندانی در مورد وضعیت پروژه های سرمایه ای شرکت ها ندارند و بنابراین، برای سرمایه گذاری در چنین شرکتهایی، نرخ بازده بالاتری را طلب می کنند. مشکلات نمایندگی باعث بروز بی اعتمادی بین مدیران شرکت و سرمایه گذاران نرخ بازده بالاتری را برای تامین مالی پروژه های سرمایه گذاری شرکت مطالبه می کنند. بر مبنای مطالب ذکر شده، می توان ادعا نمود که شرکت هایی که نارسایی های مربوط به بازار سرمایه در مورد آنها از شدت بیشتری برخوردار است، برای تامین مالی پروژهای سرمایه گذاری خود، بیشتر بر منابع داخلی تکیه میکنند(حقیقت ،۱۳۹۲).

ادامه ی متن در فایل اصلی

در صورت بروز مشکل در دانلود مقاله ی بررسی رابطه بین ویژگی­های مدیر عامل و مالکیت شرکت با حساسیت جریان نقدی سرمایه­گذاری با پشتیبانی تماس بگیرید.

  راهنمای خرید:
  • لینک دانلود فایل بلافاصله بعد از پرداخت وجه به نمایش در خواهد آمد.
  • همچنین لینک دانلود به ایمیل شما ارسال خواهد شد به همین دلیل ایمیل خود را به دقت وارد نمایید.
  • ممکن است ایمیل ارسالی به پوشه اسپم یا Bulk ایمیل شما ارسال شده باشد.
  • در صورتی که به هر دلیلی موفق به دانلود فایل مورد نظر نشدید با ما تماس بگیرید.
  • همه فایل های با فرمت ورد doc جهت دانلود سریع zip شده اند.