مقاله بررسی رنگ های مصنوعی غیر مجاز در زولبیا و بامیه عرضه شده در قنادی های شهر تهران


در حال بارگذاری
۱۱ اردیبهشت ۱۳۹۹
word
289کیلوبایت
7صفحه
۷,۰۰۰ تومان
خرید

این یک مقاله ای با عنوان بررسی رنگ های مصنوعی غیر مجاز در زولبیا و بامیه عرضه شده در قنادی های شهر تهران است که در۷ صفحه برای دانلود منتشر شده است.

چکیده:

با فرا رسیدن ماه رمضان، زولبیا و بامیه به یکی از شیرینی‌های مورد علاقه روزه‌داران در این ایام تبدیل می‌شود اما بسیارند کسانی که به سبب نگرانی از رعایت بهداشت کافی در قنادیها یا اماکن عرضه این شیرینی خاص، میل چندانی به خرید یا حتی خوردن آن پیدا نکنند. از طرفی رنگ یکی از خصوصیات مهم مواد غذایی می باشد و عامل مهمی برای برآورده کردن تقاضای مصرف کنندگان حهت دلپذیر نمودن مواد غذایی است. رنگ غذا اغلب به عنوان اولین عامل تعیین کیفیت غذا در نظر گرفته می شود و ملاکی از تازگی و گوارایی می باشد. از سوی دیگر استفاده از رنگ های مصنوعی به علت عوارض زیانبار آن در برخی مواد غذایی توسط مراجع قانونی ممنوع گردیده است هدف از انجام این تحقیق، بررسی استفاده از رنگ های مصنوعی در نمونه های زولبیا، بامیه و گوشفیل عرضه شده قنادی های شهر تهران در ماه رمضان سال ۹۲می باشد. رنگ های مصنوعی مورد بررسی شامل سانست یلو، کوئینولین یلو، تارترازین بودند. شناسایی این رنگ ها با روش کروماتوگرافی لایه نازک ( Tine layer chromatography   (انجام گردید. با توجه به بررسی های انجام شده روی ۷۰ نمونه مشخص شد که ۱/۷۷ % از نمونه ها حاوی رنگ های مصنوعی غیر مجاز بودند. لذا با توجه به تغییر سبک زندگی در سالهای اخیر و تهیه موادغذایی از سطح عرضه به جای پخت در منازل توسط افراد جامعه ،کنترل مستمر مراکز تهیه غذا  بالاخص قنادی ها توسط نهادهای ذیربط ضروری به نظر می­رسد.

واژه های کلیدی: رنگ مصنوعی، زولبیا، بامیه، کروماتوگرافی لایه نازک

مقدمه

زولبیا و بامیه یکی از شیرینی‌های اصیل ایرانی است که هر سال با فرا رسیدن ماه رمضان همنشین سفره های افطار می شود. مصرف این شیرینی در گستره وسیعی از جهان شامل شرق آسیا، خاورمیانه و شمال آفریقا رواج دارد. از مواد اولیه این نوع شیرینی می‌توان به ماست و نشاسته و خمیرمایه اشاره کرد که این مواد را بعد از ترش شدن و به اصطلاح ور آمدن، به آرد اضافه می‌کنند. معمولاً در ماه رمضان مصرف بامیه و زولبیا نسبت به دیگر ماه‌های سال بیشتر می‌شود. از جمله ویژگی های مناسب این شیرینی در هنگام خرید عطر و طعم مناسب، رنگ روشن و نبود ذرات سوخته می باشد (۱).

از طرفی رنگ یکی از خصوصیات مهم مواد غذایی می باشد و عامل مهمی برای برآورده کردن تقاضای مصرف کنندگان جهت دلپذیر نمودن مواد غذایی است. رنگ به عنوان یک افزودنی در مواد غذایی بکار برده می شود. افزودنیهای غذایی یک واژه کلی برای ترکیباتی است که به منظور دوام یا بهتر نمودن ظاهر غذا، ترکیب، طعم ارزش غذایی و یا حفاظت از فساد میکروبی به مواد غذایی اضافه می شوند (۲و ۳).

جبران رنگ از دست رفته به علت شرایط بد نگهداری مثل تماس با نور، هوا، رطوبت و …، ایجاد رنگ اولیه مطلوب در محصولاتی که طی فرایند تهیه کم رنگ تر شده اند،  ایجاد رنگ مطلوب و مورد انتظار در فراورده های ذاتاً بی رنگ و ایجاد ظاهری جذاب و رنگی در اغلب آب نبات ها، شیرینی جات و …  در مجموع دلایل اولیه افزودن رنگ های خوراکی به مواد غذایی می باشند. همچنین ترکیب رنگها با یکدیگر باعث تنوع جالب مواد غذایی گردیده و این مسئله باعث افزایش مصرف بیشتر آنها گردیده است(۴).

رنگ ها بر اساس منشا تولید به دو دسته طبیعی و مصنوعی تقسیم می شود. رنگ های طبیعی از گیاهان، حیوانات و همچنین منابع طبیعی به دست می آیند و شامل کلروفیل، کارتنوئیدها، آنتوسیانین ها و غیره می باشد. رنگ های مصنوعی توسط روش های شیمیایی سنتز می شوند و از لحاظ محلولیت در آب به دو دسته محلول در آب و نامحلول در آب تقسیم می شوند (۲و۴).

ادامه ی متن در فایل اصلی

در صورت بروز مشکل در دانلود مقاله ی بررسی رنگ های مصنوعی غیر مجاز در زولبیا و بامیه عرضه شده در قنادی های شهر تهران با پشتیبانی تماس بگیرید.

  راهنمای خرید:
  • لینک دانلود فایل بلافاصله بعد از پرداخت وجه به نمایش در خواهد آمد.
  • همچنین لینک دانلود به ایمیل شما ارسال خواهد شد به همین دلیل ایمیل خود را به دقت وارد نمایید.
  • ممکن است ایمیل ارسالی به پوشه اسپم یا Bulk ایمیل شما ارسال شده باشد.
  • در صورتی که به هر دلیلی موفق به دانلود فایل مورد نظر نشدید با ما تماس بگیرید.
  • همه فایل های با فرمت ورد doc جهت دانلود سریع zip شده اند.