مقاله بررسی وضعیت بهداشتی و کیفی نان در نانوایی های شهر کرمانشاه


در حال بارگذاری
۲۲ خرداد ۱۳۹۹
word
292کیلوبایت
8صفحه
۷,۰۰۰ تومان
خرید

این یک مقاله ای با عنوان بررسی وضعیت بهداشتی و کیفی نان در نانوایی های شهر کرمانشاه است که در۸ صفحه برای دانلود منتشر شده است.

چکیده

مقدمه: نان به عنوان غذای اصلی در بسیاری از کشورهای جهان از جمله کشور ما محسوب می شود و روزانه قسمت اعظمی از انرژی، املاح معدنی و ویتامین های مورد نیاز بدن را تامین می کند. به علت مصرف زیاد نان، هرگونه مشکل بهداشتی در خصوص آن می تواند به سلامت و تندرستی جامعه لطمه وارد نماید. لذا تحقیق و برنامه ریزی در راستای بهبود کیفیت نان ضروری به نظر می رسد.

کلمات کلیدی: نان، کرمانشاه، وضعیت بهداشتی، کیفیت.

مقدمه

نان بعنوان اصلی ترین منبع تغذیه مردم، نقش ویژه ای در الگوی تغذیه ای کشور ما ایفا می کند و علیرغم تغییرات اساسی و ایجاد تنوع در مواد خوردنی، کماکان ماده اصلی در سبد غذایی خانوارهای ایرانی است. میانگین مصرف نان در بین خانوارهای کم درآمد سنتی و جوامع روستایی از میزان قابل توجهی برخوردار می باشد، و این درحالی است که این ماده غذایی نقش مهمی در تأمین املاح، پروتئین، ویتامین و انرژی مورد نیاز افراد ایفا می کند(۱). با توجه به اینکه نان پرمصرف ترین ماده غذایی در کشور ما می باشد و هر فرد به طور متوسط روزانه حدود ۳۰۰ گرم نان را به مصرف می رساند لزوم توجه به وضعیت تهیه و مصرف نان هم از نظر بهداشت و تغذیه اهمیت زیادی دارد(۲).

وضعیت غیربهداشتی تولید نان می تواند زمینه را برای ایجاد برخی از بیماری ها در اثر آلودگی های شیمیایی و میکروبی در سطح جامعه فراهم نماید و توجه به این مسئله به دلیل مصرف بالای این ماده غذایی ضروری است(۲). متاسفانه در تعدادی از نانوایی ها، برای عمل آوری نان به صورت مصنوعی به منظور تسریع در کوتاه کردن فرایند تولید و جبران کیفیت نامطلوب آرد از جوش شیرین استفاده می گردد. افزودن جوش شیرین به خمیر ، باعث عدم انجام تخمیر و خنثی شدن اسید کلریدریک معده و اختلال در عمل هضم و جذب مواد مغذی می شود. ضمن اینکه باعث افزایش ضایعات نان نیز می گردد. استفاده از جوش شیرین در نان باعث افزایش جذب فلزات سنگین نظیر سرب و جیوه شده و در طولانی مدت اختلالات جدی را در بدن ایجاد می کند(۳). در سال های اخیر، رویکرد توجه به مسائل و مشکلات مرتبط با نان با بررسی های لازم در خصوص بهینه سازی و غنی سازی آرد و ارتقاء کیفیت نان های تولیدی در کشور، توسط دستگاه های مختلف علمی و اجرایی از رشد قابل ملاحظه ای برخوردار بوده است که می توان به برنامه حذف جوش شیرین از فرآیند پخت نان و ارتقاء شاخص های بهداشت محیطی در واحدهای تولید نان در کشور اشاره کرد(۱).

بنابراین به دلیل اهمیت و نقش موثر این ماده غذایی در سلامت جامعه، این مطالعه با هدف بررسی وضعیت بهداشتی و کیفی نان های تولیدی در شهر کرمانشاه انجام شده است.

ادامه ی متن در فایل اصلی

در صورت بروز مشکل در دانلود مقاله ی بررسی وضعیت بهداشتی و کیفی نان در نانوایی های شهر کرمانشاه با پشتیبانی تماس بگیرید.

  راهنمای خرید:
  • لینک دانلود فایل بلافاصله بعد از پرداخت وجه به نمایش در خواهد آمد.
  • همچنین لینک دانلود به ایمیل شما ارسال خواهد شد به همین دلیل ایمیل خود را به دقت وارد نمایید.
  • ممکن است ایمیل ارسالی به پوشه اسپم یا Bulk ایمیل شما ارسال شده باشد.
  • در صورتی که به هر دلیلی موفق به دانلود فایل مورد نظر نشدید با ما تماس بگیرید.
  • همه فایل های با فرمت ورد doc جهت دانلود سریع zip شده اند.