مقاله بررسی اثربخشی آموزش برنامه موفقیت تحصیلی بر تفکر مثبت و روابط بین فردی دانش آموزان پایه متوسطه اول شهرستان بوشهر


در حال بارگذاری
۵ اردیبهشت ۱۳۹۹
word
101کیلوبایت
11صفحه
1358 بازدید
۷,۰۰۰ تومان
خرید

این یک مقاله ای با عنوان بررسی اثربخشی آموزش برنامه موفقیت تحصیلی بر تفکر مثبت و روابط بین فردی دانش آموزان پایه متوسطه اول شهرستان بوشهر است که در۱۱ صفحه برای دانلود منتشر شده است.

چکیده:

هدف از پژوهش حاضر بررسی اثربخشی آموزش برنامه موفقیت تحصیلی بر تفکر مثبت و روابط بین فردی دانش آموزان پایه متوسطه اول شهرستان بوشهر می‌باشد. روش تحقیق از نوع شبه آزمایش طرح پیش آزمون و پس آزمون با گروه کنترل می باشد. جامعه آماری پژوهش حاضر، کلیه دانش آموزان پایه متوسطه اول شهرستان بوشهر بودند که از بین آنها تعداد ۴۰ نفر به عنوان نمونه پژوهش از طریق نمونه گیری خوشه ای چند مرحله ای انتخاب شدند. ابزار جمع آوری اطلاعات در این تحقیق پرسشنامه های محقق ساخته تفکر مثبت کمالی (۱۳۸۹) و روابط بین فردی منجمی زاده (۱۳۹۱) می‌باشد. نتایج نشان داد که آموزش برنامه موفقیت تحصیلی بر تفکر مثبت دانش آموزان پایه متوسطه اول شهرستان بوشهر موثر است. آموزش برنامه موفقیت تحصیلی بر روابط بین فردی دانش آموزان پایه متوسطه اول شهرستان بوشهر موثر است.

کلید واژه ها: موفقیت تحصیلی، تفکر مثبت، روابط بین فردی.

مقدمه

در تشریح ابعاد مساله باید گفت برنامه موفقیت تحصیلی کمک می­کند که فرد خود را بهتر بشناسد، استعدادها علایق و مشکلات اجتماعی خود را درک کند. برنامه موفقیت تحصیلی به دانش­آموز کمک می­کند تا آگاهی­های لازم در زمینه فرصت­های تحصیلی و حرفه­ای خود کسب و از آن­ها استفاده کند. برنامه موفقیت تحصیلی به فرد کمک می­کند تا خود و محیطش را شناخته و از امکانات موجود حداکثر بهره­برداری را بنماید. نقش برنامه موفقیت تحصیلی ایجاد سازگاری است و به دانش­آموز کمک می­کند تا خود را با زندگی و مدرسه سازگار سازد. به­طور خلاصه برنامه موفقیت تحصیلی تسهیل کننده رسیدن به هدف­های تعلیم و تربیت است که کمک می­کند دانش­آموز خود و محیطش را بهتر بشناسد و به­طور رضایت­بخشی خویشتن را با زندگی و مدرسه سازگار نماید (خلیلی، ۱۳۹۰).

تفکر مثبت چیزی بیش از افکاری است که شما در سر دارید و راهی است برای ورود و نزدیکتر  شدن به زندگی ایده آل. تفکر مثبت یکی از مسائل موثر در کیفیت حیات بشری است، زیرا اعمال بر اساس اندیشه‌ها و پندارها شکل می‌گیرد. انسان‌ها همواره با نوع تفکر خود و بینشی که از جهان دارند از یکدیگر متمایز می‌شوند. تفکر مثبت یعنی هنر استفاده بهینه از هر شرایطی با توجه به مدیریتی که بر اندیشه خواهید داشت. افرادی که در کنار شما هستـند از تـفـکرات و حـالات درونـی شـما تـاثیر می پـذیرنـد (سیده، ۱۳۹۰).

روابط بین فرد‌ی فرآیند‌ی است که به وسیله آن اطلاعات و احساسات خود‌ را از طریق پیام‌های کلامی و غیرکلامی با د‌یگران د‌رمیان می‌گذاریم که موجب تقویت ارتباط ما با د‌یگران می‌شود‌ و سلامت روانی و اجتماعی ما را بیش از پیش فراهم می‌کند‌. یکی از مولفه هایی که می تواند شکست و یا موفقیت یک فرد را ایجاد کند، ارتباط بین فردی است. یکی از نشانه‌های سلامت روانی ، وجود روابط سالم بین فردی است. برای بهره‌گیری از این شبکه ارتباطی باید برخی مهارتها را آموخت. مهارت‌هایی که به ایجاد روابط بهتر ما با دیگران کمک می‌کند. ارتباط لازمه ی بقاء و خوشبختی انسان است. روابط گرم و صمیمی با انسانهای دیگر منبع اعتماد و راحتی و آسایش در زندگی است. در واقع پیوندهای میان افراد حمایت اجتماعی را برای آنان بوجود می آورد که باعث ایجاد امنیت، آرامش، احساس اهمیت و احترام در افراد می شود. انسان از طریق ارتباط برقرار کردن با دیگران نیازهای اساسی خود را به بقاء، امنیت و آرامش، عزت نفس و خود شکوفایی برطرف می کند (احمدی، ۱۳۹۲).

در این تحقیق به مطالعه ی رابطه بین متغیرهای برنامه موفقیت تحصیلی و تفکر مثبت و روابط بین فرد‌ی پرداخته شد و سؤال اصلی در این تحقیق به این صورت مطرح است که آموزش برنامه موفقیت تحصیلی بر تفکر مثبت و روابط بین فرد‌ی دانش‌آموزان دانش آموزان پایه متوسطه اول شهرستان بوشهر تاثیر معناداری دارد؟

ادامه ی متن در فایل اصلی

در صورت بروز مشکل در دانلود مقاله ی بررسی اثربخشی آموزش برنامه موفقیت تحصیلی بر تفکر مثبت و روابط بین فردی دانش آموزان پایه متوسطه اول شهرستان بوشهر با پشتیبانی تماس بگیرید.

  راهنمای خرید:
  • لینک دانلود فایل بلافاصله بعد از پرداخت وجه به نمایش در خواهد آمد.
  • همچنین لینک دانلود به ایمیل شما ارسال خواهد شد به همین دلیل ایمیل خود را به دقت وارد نمایید.
  • ممکن است ایمیل ارسالی به پوشه اسپم یا Bulk ایمیل شما ارسال شده باشد.
  • در صورتی که به هر دلیلی موفق به دانلود فایل مورد نظر نشدید با ما تماس بگیرید.
  • همه فایل های با فرمت ورد doc جهت دانلود سریع zip شده اند.