مقاله بررسی اثربخشی آموزش رسانه های الکترونیکی بر بهبود خلاقیت دانش آموزان پایه متوسطه اول شهر بوشهر در درس ریاضی


در حال بارگذاری
۵ اردیبهشت ۱۳۹۹
word
102کیلوبایت
9صفحه
1579 بازدید
۷,۰۰۰ تومان
خرید

این یک مقاله ای با عنوان بررسی اثربخشی آموزش رسانه های الکترونیکی بر بهبود خلاقیت دانش آموزان پایه متوسطه اول شهر بوشهر در درس ریاضی است که در۹ صفحه برای دانلود منتشر شده است.

چکیده:

هدف پژوهش حاضر بررسی اثر بخشی آموزش رسانه های الکترونیکی بر بهبود خلاقیت دانش آموزان پایه متوسطه اول شهر بوشهر در درس ریاضی می باشد. روش تحقیق شبه آزمایش طرح پیش آزمون و پس آزمون با گروه کنترل می باشد. جامعه آماری پژوهش حاضر کلیه دانش آموزان پایه متوسطه اول شهر بوشهر بودند که از بین آنها تعداد ۴۰ نفر (دو گروه ۲۰ نفره در گروه آزمایش و گواه) به عنوان نمونه پژوهش از طریق نمونه گیری تصادفی انتخاب شدند. ابزارهای جمع آوری اطلاعات در این تحقیق پرسشنامه خلاقیت تورنس می باشد. یافته ها نشان داد آموزش رسانه های الکترونیکی بر فرایند بهبود خلاقیت دانش آموزان تأثیر معناداری دارد. آموزش رسانه های الکترونیکی بر بهبود خلاقیت درس ریاضی دانش آموزان اثر مثبت دارد، اما تاثیر سطح تحصیلات پدر بر خلاقیت دانش آموزان در درس ریاضی معنادار نیست. آموزش رسانه های الکترونیکی بر بهبود خلاقیت ریاضی دانش آموزان اثر مثبت دارد، اما تاثیر سطح تحصیلات مادر بر خلاقیت دانش آموزان در درس ریاضی معنادار نیستند. آموزش رسانه های الکترونیکی بر بهبود خلاقیت درس ریاضی دانش آموزان اثر مثبت دارد، اما تاثیر نوع شغل پدر بر بهبود خلاقیت در درس ریاضی دانش آموزان معنادار نیستند. آموزش رسانه های الکترونیکی بر بهبود خلاقیت دانش آموزان در درس ریاضی اثر مثبت دارد، اما تاثیر نوع شغل مادر بر بهبود خلاقیت دانش آموزان در درس ریاضی دانش آموزان معنادار نیستند.

کلید واژه‌ها: آموزش رسانه های الکترونیکی، خلاقیت، درس ریاضی.

مقدمه

امروزه فناوری های الکترونیکی همه‌ی جنبه‌های زندگی ما را تحت تأثیر شگرف خود قرار داده است، از اقتصاد گرفته تا فرهنگ، ارزش‌ها مدارس، آموزش و پرورش و خلاصه همه چیز تحت تأثیر آن متحول شده است که مدارس هوشمند هم از این قاعده مستثنی نیست و می توانند تمام مرزهای جغرافیایی را سیر کنند و محدودیتی برای آن نمی‌توان قایل شد. گسترش فناوری های اطلاعاتی و ارتباطی و تسهیل در سرعت نقل و انتقال اطلاعات موجب گردیده است که امروزه اکثر دانش آموزان به سرعت و سهولت، اطلاعات مورد نیاز خود را از طریق اینترنت، نرم افزارها و… به دست آورند و با تمامی دنیا در ارتباط هستند و از این لحاظ در موارد بسیاری از معلم خود جلوترند. غفلت نظام آموزشی از این امر و عدم برنامه ریزی و مدیریت صحیح و اخذ تدابیر و راهبردهای مناسب و به موقع در این ارتباط می تواند خساراتی را به نظام آموزشی و ذینفعان مختلف آن وارد آورد. با توجه به ویژگیهای گسترش فناوریهای ارتباطی و اطلاعاتی و دسترسی آسان به اطلاعات، توسط دانش آموزان و همچنین تسهیل فرآیند خلاقیت منطقی و سودمند به نظر می رسد ( نوئل، ۲۰۱۴).

فرض بر این است که خلاقیت به عنوان توانائی ذهنی ابداع و نوآوری از ابتدای زندگی بشر وجود داشته و همواره نیز ارزشمند بوده است لکن توجه به آن در طول تاریخ ، بیشتر به عنوان نتیجه طبیعی عملکرد ذهنی افراد با هوش و مستعد تلقی گردیده و تا یک قرن پیش مطالعه اختصاصی در مورد آن صورت نگرفته بود. اما خوشبختانه امروزه دانشمندان ، متخصصان ، کتابها ، مجلات ، تست ها  و…  زیادی وجود دارند که اختصاصا به بحث خلاقیت می پردازند. با وجود این، توجه علمی به بحث خلاقیت عمر چندان طولانی ندارد در واقع تاریخچه مطالعات علمی در مورد خلاقیت و عناصر تشکیل دهنده آن به بیش از یک قرن نمی رسد. موضوع خلاقیت ابتداء مورد  توجه دانشمندان علوم اجتماعی و روانشناسی قرار گرفته و برای اولین بار دانشمندی بنام گیلفورد  درسال ۱۹۵۰ میلادی تحقیقات علمی خود را در مورد ماهیت ، عناصر تشکیل دهنده و کارکرد تفکر خلاق شروع نموده است (حق شناس، ۱۳۹۰ ).

یکی از رویکردهایی که می تواند در جهت پاسخگویی به نیاز های نظام های آموزشی مفید واقع گردد و امروزه در بسیاری از کشورهای توسعه یافته اجرا شده و یا در حال اجرا شدن است، گسترش استفاده از رسانه های الکترونیکی در نظام های آموزشی و به تبع آن تأسیس و توسعه مدارس هوشمند است، بنابراین انجام تحقیق در زمینه بررسی اثر بخشی آموزش رسانه های الکترونیکی بر بهبود خلاقیت دانش آموزان پایه متوسطه اول شهر بوشهر در درس ریاضی دارای ضرورت و اهمیت کاربردی می باشد، با این اهمیت پژوهش حاضر در سطح دانش آموزان پایه متوسطه اول شهر بوشهر در درس ریاضی ضرورت خاص پیدا می کند.

ادامه ی متن در فایل اصلی

در صورت بروز مشکل در دانلود مقاله ی بررسی اثربخشی آموزش رسانه های الکترونیکی بر بهبود خلاقیت دانش آموزان پایه متوسطه اول شهر بوشهر در درس ریاضی با پشتیبانی تماس بگیرید.

  راهنمای خرید:
  • لینک دانلود فایل بلافاصله بعد از پرداخت وجه به نمایش در خواهد آمد.
  • همچنین لینک دانلود به ایمیل شما ارسال خواهد شد به همین دلیل ایمیل خود را به دقت وارد نمایید.
  • ممکن است ایمیل ارسالی به پوشه اسپم یا Bulk ایمیل شما ارسال شده باشد.
  • در صورتی که به هر دلیلی موفق به دانلود فایل مورد نظر نشدید با ما تماس بگیرید.
  • همه فایل های با فرمت ورد doc جهت دانلود سریع zip شده اند.