مقاله بررسی اثر نوع بسته بندی و اتمسفر اصلاح شده بر بار میکروبی ساندویچ سرد ناگت مرغ


در حال بارگذاری
۲۳ تیر ۱۳۹۹
word
247کیلوبایت
8صفحه
1364 بازدید
۷,۰۰۰ تومان
خرید

این یک مقاله ای با عنوان بررسی اثر نوع بسته بندی و اتمسفر اصلاح شده بر بار میکروبی ساندویچ سرد ناگت مرغ است که در۸ صفحه برای دانلود منتشر شده است.

چکیده:

در سال­های اخیر افزایش سطح آگاهی مصرف کنندگان، تولید محصولات حداقل فرآوری شده و با کیفیت پایدار را از مهم ترین اهداف محققین و متخصصین علوم و صنایع غذایی قرار داده است. بسته­بندی اتمسفر اصلاح شده، یکی از مؤثرترین و کاربردی ترین دستاوردهای تکنولوژی مواد غذایی در پاسخ به این نیاز مصرف کننده به شمار می­آید. اساس این روش جایگزینی هوای بسته با ترکیب گازی مناسب به منظور افزایش عمر ماندگاری محصول می­باشد. در این تحقیق ساندویچ های سرد ناگت مرغ را پس از قرار دادن در فیلم های سلوفونی و پلی آمید- پلی اتیلنی تحت سه ترکیب گازی مختلف شامل ۵ % اکسیژن: ۲۱ % دی اکسید کربن: ۷۴ % نیتروژن، ۱۰ % اکسیژن: ۴۰ % دی اکسید کربن: ۵۰ % نیتروژن و هوا به عنوان شاهد با استفاده از دستگاه مخصوص، بسته بندی و به مدت ۱۴ روز در دمای ۵ درجه سانتیگراد نگهداری شدند. طی دوره نگهداری بار میکروبی نمونه (شمارش کلی و شمارش کپک و مخمر) در فواصل دو و سه روزه ارزیابی گردیدند. تجزیه و تحلیل آماری نتایج نشان می­دهد که بار میکروبی نمونه­ها کاملاً تحت تأثیر اتمسفر موجود در بسته قرار گرفته است. به طوری که با افزایش دی­اکسیدکربن و کاهش اکسیژن از رشد کل میکروارگانیسم­ها و نیز کپک و مخمر  ممانعت بیشتری به عمل می­آید.

کلمات کلیدی:  بسته بندی اتمسفر اصلاح شده، بار میکروبی

مقدمه

انسان همواره علاقه به افزایش عمر ماندگاری مواد غذایی به منظور حفظ و نگهداری آنها بوده است. یکی از ساده ترین و ایمن ترین روش­ها برای محافظت از مواد غذایی، بسته بندی آنهاست. نوع بسته بندی رابطه مستقیمی با مدت زمان نگهداری محصول دارد. یکی از روش های بسته بندی که در افزایش عمر ماندگاری محصول به شدت مؤثر بوده و به همین دلیل مورد توجه زیادی قرار گرفته است، بسته بندی تحت اتمسفر اصلاح شده می باشد[۱، ۵].

با توجه به گسترش شهرنشینی و افزایش روز افزون غذاهای آماده مصرف از جمله ساندویچ های سرد و همچنین حساسیت بسیار بالایی که فرآوری این محصول در خصوص رعایت اصول صحیح بهداشتی تولید دارد در بحث های ایمنی و نظارتی جایگاه ویژه ای پیدا کرده است. برای بسته بندی و نگهداری ساندویچ می توان آن را در ظروفی با اتمسفر اصلاح شده بسته بندی کرد و سپس به صورت سرد نگهداری، توزیع و مصرف می شود.

در بسته بندی­های اتمسفر اصلاح شده، منحصراً از فیلم­های انعطاف­پذیر با درجات مختلف نفوذپذیری به گازها و بخار آب استفاده می شود. انتخاب یک فیلم مناسب برای بسته­بندی اتمسفر اصلاح شده، به طور معمول بر اساس ماهیت محصول مورد نظر انجام می گیرد. وقتی بسته­بندی با اتمسفر تغییر یافته استفاده می شود، سطح و نسبت گازهای فضای خالی بسته را فقط با انتخاب صحیح ماده بسته بندی می توان تنظیم کرد[۲].

ادامه ی متن در فایل اصلی

در صورت بروز مشکل در دانلود مقاله ی بررسی اثر نوع بسته بندی و اتمسفر اصلاح شده بر بار میکروبی ساندویچ سرد ناگت مرغ با پشتیبانی تماس بگیرید.

  راهنمای خرید:
  • لینک دانلود فایل بلافاصله بعد از پرداخت وجه به نمایش در خواهد آمد.
  • همچنین لینک دانلود به ایمیل شما ارسال خواهد شد به همین دلیل ایمیل خود را به دقت وارد نمایید.
  • ممکن است ایمیل ارسالی به پوشه اسپم یا Bulk ایمیل شما ارسال شده باشد.
  • در صورتی که به هر دلیلی موفق به دانلود فایل مورد نظر نشدید با ما تماس بگیرید.
  • همه فایل های با فرمت ورد doc جهت دانلود سریع zip شده اند.