مقاله بررسی افزایش کارایی سیستم اتوبوسرانی شهری با تاکید بر کارایی حمل و نقل عمومی کلانشهر تهران


در حال بارگذاری
۱۳ خرداد ۱۳۹۹
Word
40 کیلوبایت
13 صفحه
1320 بازدید
۷,۰۰۰ تومان
خرید

این مقاله در ۱۳ صفحه آماده خرید و دانلود است با عنوان مقاله بررسی افزایش کارایی سیستم اتوبوسرانی شهری با تاکید بر کارایی حمل و نقل عمومی کلانشهر تهران فرمت مقاله word است. چکیده و مقدمه در ادامه منتشر شده است.

چکیده

تحقیق حاضر در نظر دارد به ارزیابی کارایی سیستم اتوبوسرانی شهری با تاکید بر کارایی حمل و نقل عمومی کلانشهر تهران بپردازد. امروزه یکی از مسایل بسیار مهم شهر های بزرگ حمل نقل و ترافیک شهری است. همچنین کمبود و نارسائی در سیستم حمل و نقل زمینی بخصوص حمل و نقل شهری به عنوان یکی از موانع رشد و توسعه هر کشوری به شمار می رود. یکی از موثرترین راه حل های این مشکل توسعه و تقویت سیستم های حمل و نقل عمومی شهری است با توجه به مشکلاتی که امروزه در اثر افزایش تعداد وسایل نقلیه در شهر های بزرگ و متوسط ایران به وجود آمده است، سیاست تقویت استفاده از سیستم حمل و نقل عمومی از تلات ارزنده به شمار می رود. در این راستا برای بهینه سازی که حمل و نقل عمومی به منظور خدمات رسانی ایمن، مستمر، ارزان، سریع و مطلوب به متقاضیان سفرهای درون شهری تلاش گسترده ای را باید آغاز کرد اتوبوسرانی که یکی از مهمترین سیستم های حمل و نقل عمومی شهر به شمار می آید، در کلیه شهرهای ایران از جمله کاشان نقش عمده ای را در انجام سفرهای درون شهری و روزانه شهروندان ایفا می نماید. این  سیستم به علت برخورداری از خصوصیات مثبتی چون قابلیت انعطاف نسبت به سایر وسایط نقلیه عمومی و همچنین نزدیکی آن به اتومبیل از لحاظ خدمات رسانی موجب خواهد شد که در آینده دور نیز این نقش را در اکثر شهرهای دنیا بر عهده داشته باشد با توجه به سهم اتوبوسرانی از انجام سفرهای درون شهری کاشان، بالا بردن سطح خدمات سیستم اتوبوسرانی از طریق اجرای تدابیر فنی و کارشناسی یک امر ضروری محسوب می شود. در واقع یکی از تصمیم های مناسب و شایسته در مدیریت و برنامه ریزی حمل و نقل، اولویت دادن به حمل و نقل عمومی است. در حال حاضر در شهر کاشان اتوبوس یکی از وسایل عمده حمل و نقل و جابجایی سفرهای درون شهری محسوب می شود و انتظار می رود که برای سال های نسبتا طولانی در آینده نیز نقش عمده ای در حمل و نقل عمومی داشته باشد. وظیفه اصلی هر سیستم حمل و نقل عمومی انتقال بجایی سالم، سریع و راحت مسافرین در مقیاس وسیع و بر حسب نیاز است.

کلیدواژه ها: کارایی حمل و نقل، سیستم اتوبوسرانی شهری، کلانشهر تهران

 

مقدمه

معمولا ساکنین شهرها دارای یکسری نقش های حیاتی و اساسی هستند (رهنمایی و شاه حسینی، ۱۳۸۷: ۹)، که آنها را می توان به نیازهای اساسی نیز تعبیر کرد. یکی از مهمترین نقش های انسان، نقش آمد و شد یا جابه جایی و یا نیاز دسترسی و حمل و نقل است. تبلور فضایی این نیاز و پاسخگویی به آن در سطح شهرها شامل طیف گسترده ای از عناصر و زیر ساخت های شهری می شود که مهمترین آنها راه های درون شهری هستند که معمولا حدود یک چهارم از مساحت شهری را به خود اختصاص می دهند امروزه مسائل مربوط به حمل و نقل در شهرها به یکی از چالشهای عمده مدیریت های شهری در عرصه سیاسی تبدیل شده است. حمل و نقل یکی از مهمترین ارکان توسعه شهری است که برای جابجایی مردم و کالاها در بین فضاها و اماکن مختلف جغرافیایی بکار می رود. دستیابی به بهره وری سازنده در مناطق شهری فقط با تامین نیازهای جابجایی برآورده خواهد شد. سیستم های حمل و نقل نقش عمده ای در حیات اقتصادی کشورها و نیز زندگی ۔ روزمره شهروندان ایفا می کنند. موضوع حمل و نقل و ترافیک جدای از موضوعات تخصصی شهری، امروزه به عنوان یک پدیده اجتماعی – سیاسی و مسئله شهری نقش بسیار حساس و مهمی در کیفیت و ساختار اجتماعی – اقتصادی یک جامعه ایفا می نماید. اساس زندگی نوین شهری نیازهای جابجایی انسان را شکل می دهد. یکی از چالش هایی که معمولا در زمینه توسعه پایدار شهر ها مطرح است؟ تعیین نوع سیستم حمل و نقل شهر می باشد. سیستم حمل و نقلی که الگو و ساختار شهر نیز تا حد بسیار زیادی از آن تاثیر می پذیرد.

در یک سیستم شهری جا به جایی آسان، ایمن، راحت و اقتصادی حرف اول را می زند که با رشد اقتصادی شهرها نیاز به جا به جایی انسان و کالا افزون تر می شود ( ۲۰۰۰ : ۱۱۳ ,Reznik). اهمیت حمل و نقل درون شهری با اختصاص حدود ۲۵ درصد از فضای شهرها به خود و همچنین با فراهم سازی زمینه تحول و پویایی شهرها و شهروندان آنها بسیار واضح و غیر قابل انکار است. البته حمل و نقل شهری علاوه بر مباحث فوق به دلیل مسائل و مشکلاتی که دارد و مسائل و مشکلاتی که ایجاد می کند، از قبیل آلوده سازی هوای شهرها و… نیز مورد توجه است جوامع امروزی جهت رفع مشکلاتی چون ترافیک و آلودگی های صوتی و هوایی و… نیازمند ایجاد سیستم حمل و نقل پایدار، موثر و کارآمد هستند. کلانشهر تهران در کنار مشکلات عدیده ای چون مشکل مسکن، بهداشت، آلودگی هوا، آلودگی محیط زیست، مهاجرت، حاشیه نشینی، افزایش جرائم، کمبود فضاهای فرهنگی و تفریحی، کمبود فضای سبز و… با مشکل ترافیک و حمل و نقل نیز بویژه در حوزه حمل و نقل عمومی مواجه است. برای حل مشکل ترافیک در تهران راه حل های گوناگونی ارائه شده است. برای اجرای هر طرحی در زمینه رفع مشکلات شهری چنین سوالاتی مطرح است: بهترین طرح کدام است؟ برای انتخاب طرح چه معیاری باید در نظر گرفت؟ به طور کلی منظور از بهترین چیست؟ آیا صرفا کاستن از شلوغی بدون توجه به هزینه های اجرایی بهترین طرح است؟ آیا برای اجرای طرحی فقط به هزینه اجرایی آن باید توجه کرد؟ بنابر این مسئله ارزیابی طرح های مختلف در دوره های زمانی مختلف از نظر متخصصین شهری که باید مشکلات شهری را مرتفع سازند، بسیار مهم است (عابدین درکوش،۱۳۸۳: ۱۰۹)، یکی از طرح هایی که در سالهای اخیر جهت رفع این مسائل ترافیکی در تهران ارائه و اجرا شده است، ایجاد سیستم حمل و نقل BRT با سامانه حمل و نقل سریع اتوبوسی، در قالب سیستم حمل و نقل عمومی می باشد. در سال های اخیر نیاز به صرفه جویی در انرژی و ذخیره آن، کاهش آلودگی هوا و احیاء دوباره توسعه پایدار شهری موجب توجه بیش از پیش به حمل و نقل عمومی شده است. حمل و نقل عمومی دارای اشکال گوناگون ریلی و چرخ لاستیکی می باشد که عبارتند از مترو، قطار سبک شهری (LRT)، تراموا، اتوبوس معمولی، سامانه اتوبوس های تندرو (BRT)، تاکسی و مینی بوس. این که چرا از بین سیستم های فوق سیستم BRT برای مسیر مورد مطالعه در این پژوهش انتخاب شده است، بحث دیگری است که تحقیق و پژوهش جداگانه ای را می طلبد. تحقیق حاضر در نظر دارد به ارزیابی کارایی سیستم اتوبوسرانی شهری با تاکید بر کارایی حمل و نقل عمومی کلانشهر تهران بپردازد…

برای دانلود مقاله مقاله بررسی افزایش کارایی سیستم اتوبوسرانی شهری با تاکید بر کارایی حمل و نقل عمومی کلانشهر تهران مشکلی داشتید به ما اطلاع دهید.

  راهنمای خرید:
  • لینک دانلود فایل بلافاصله بعد از پرداخت وجه به نمایش در خواهد آمد.
  • همچنین لینک دانلود به ایمیل شما ارسال خواهد شد به همین دلیل ایمیل خود را به دقت وارد نمایید.
  • ممکن است ایمیل ارسالی به پوشه اسپم یا Bulk ایمیل شما ارسال شده باشد.
  • در صورتی که به هر دلیلی موفق به دانلود فایل مورد نظر نشدید با ما تماس بگیرید.
  • همه فایل های با فرمت ورد doc جهت دانلود سریع zip شده اند.