مقاله بررسی بعضی از فرآورده های خرما به عنوان محصولی فرا سودمند


در حال بارگذاری
۱۳ تیر ۱۳۹۹
word
309کیلوبایت
11صفحه
1172 بازدید
۷,۰۰۰ تومان
خرید

این یک مقاله ای با عنوان بررسی بعضی از فرآورده های خرما به عنوان محصولی فرا سودمند است که در۱۱ صفحه برای دانلود منتشر شده است.

چکیده

آسیب اکسیداتیو، اصطلاحی کلی است که نشان دهنده ی حمله ی رادیکال های آزاد به مولکول های بیولوژیکی است. این آسیب ها عامل پیری و بیماری های تحلیل برنده ی مختلفی از قبیل  بیماری های قلبی – عروقی، دیابت و انواع سرطان ها می باشد. خرما به عنوان یکی از غذاهای عملگرا است که می تواند باعث کاهش خطر ابتلاء به بیماری ها شود. میوه ی طبیعی خرما دارای فرکتوز و فلوراید بوده که به ترتیب می تواند ماده ی سمی آلوکسان را که باعث تشدید دیابت تجربی ( ملیتوس ) می شود را کنترل نماید و حتی مانع از رشد استرپتوکوک میوتانس می شود که در پوسیدگی دندان نقش دارد ، گردد. هسته ی خرما دارای خواصی نظیر افزایش دهنده تستوسترون و همچنین خاصیت هیپولیپیدمی داشته و حتی می تواند به عنوان یک آنتی اکسیدان استفاده گردد. پنیر و چمچمه خرما دارای اثرات ضد ادم و استروژنیک فراوانی می باشند. دانه گرده خرما سبب پیشگیری از بیماری های پروستات می گردد. شربت عسل خرما حاوی مقادیر زیادی مواد قندی است که هضم و جذب آسانی دارد و می تواند انرژی مورد نیاز برای پیشگیری از ضعف جسمانی را فراهم آورد که حتی در زنانی که حامله هستند باعث پیشرفت زایمان می گردد. بررسی ها در مورد خرما و فرآورده های تغذیه ای حاصل از آن همچنان ادامه دارد و حتی تولید غذاهای فراسودمند ( عملگرا ) با پایه ی خرما شروع شده است.

کلید واژگان : آسیب اکسیداتیو ، فراسودمند ، فرآورده های حاصل از خرما

مقدمه

آسیب اکسیداتیو [۱] ، اصطلاحی کلی است که نشان دهنده ی حمله ی رادیکال های آزاد به مولکول های بیولوژیکی است. همه ی مولکول های موجود در بدن جانداران شامل : لیپیدها ، پروتئین ها ، اسیدهای نوکلئیک و کربوهیدرات ها در معرض آسیب اکسیداتیو قرار دارند ( ۱ ). رادیکال های آزاد ذراتی هستند با تک الکترون منفرد که می توانند به صورت مستقل وجود داشته باشند و از عوامل اکسید کننده محسوب می شوند ، از جمله مهم ترین آن ها می توان به رادیکال هیدروکسیل ، رادیکال سوپراکسید و غیره اشاره کرد. احیاء شدن اکسیژن با تولید دو رادیکال آزاد یعنی رادیکال سوپراکسید و رادیکال هیدروکسیل همراه است. رادیکال هیدروکسیل ، فعال ترین رادیکال اکسیژنی است که توانایی زیادی برای آسیب رساندن دارد و به محض تماس با هر مولکول بیولوﮊیکی به آن حمله می کند و معموﻻ موجب شروع واکنش های زنجیره ای رادیکال های آزاد می شود برای مثال ، به قند دزوکسی ریبوز در ساختار ( DNA ) حمله می کند و باعث موتاسیون در آن می شود. یون آهن نقش مهمی در تشکیل رادیکال هیدروکسیل و ایجاد شرایط استرس اکسیداتیو در موجودات زنده دارد. در سیستم های بیولوژیک ، اکثریت رادیکال های هیدروکسیل یا اکسیدان هایی که با فعالیت مشابه مثل یون فریک یا یون ( H۲O۲ ) واکنش می دهند که این واکنش به فنتون معروف است که در نهایت منجر به تشکیل رادیکال هیدروکسیل از یون فروس می شود ( ۲ ).

این ترکیبات فعال اکسیژنی دارای اثرات مفیدی نیز هستند ، از قبیل نقشی که در تولید انرژی ، فاگوسیتوز ، تنظیم رشد سلولی ، ارتباط بین سلولی و سنتز ترکیبات مهم بیولوژیکی دارند ( ۳ ). اما حضور مقادیر بیش از حد آن ها می تواند صدمات و آسیب هایی از قبیل بیماری های قلبی – عروقی ، کاتاراکت ، نارسایی احتقانی قلب ، دیابت و انواع سرطان را ایجاد نمایند ( ۴ ).

آنتی اکسیدانت [۲] ، ماده ای است که بتواند از آسیب های اکسیداتیو به مولکول هدف جلوگیری کند و یا آن را به تاخیر بیاندازد ( ۲ ). اکثر گیاهان مقادیر زیادی از مولکول های به دام اندازنده ی رادیکال های آزاد مانند ترکیبات فنولی ( اسید فنولیک ، فلاونوییدها ) ، ترکیبات نیتروژن دار ، ویتامین ها ، ترپنوییدها را دارا هستند. تحقیقات اپیدمیولوژیک نشان داده است که بسیاری از این ترکیبات آنتی اکسیدانت دارای اثرات ضد التهابی ، ضد آترواسکلروزیسی ، ضد توموری ، ضد موتاژنی ، ضد سرطان زایی ، ضد ویروسی و ضد باکتریایی می باشند ( ۵ ). با توجه به مطالب گفته شده می توان نتیجه گرفت که بسیاری از گیاهان را به عنوان یک غذای فراسودمند ( عملگرا ) [۳] استفاده کرد. در واقع غذاهای عملگرا ، غذاهایی شبیه غذاهای متعارف و معمولی هستند اما زمانی که به عنوان بخشی از رژیم غذایی مصرف می شوند ، مزایای فیزیولوژیکی خود را نشان می دهند و علاوه بر خواص تغذیه ای پایه ، در کاهش خطر ابتلاﺀ به بیماری های مزمن هم موثرند ( ۶ ). محصولاتی که به صورت بالقوه دارای خواص مفید و کمک کننده باشند ، مثل غذاهای اصلاح شده یا ترکیبات غذایی مفید که در محتوایشان علاوه بر خواص تغذیه ای سنتی دارای مزایای سلامتی بخش نیز هستند هم جزﺀ غذاهای عملگرا به شمار می آیند. با وجود این ، غذای عملگرا می تواند غذایی طبیعی باشد یا اینکه غذایی باشد که ترکیبات سلامت بخش به آن اضافه شده و ترکیبات ساختمانی مضر از آن حذف شود. در این میان ، غذاهایی که یک یا چند ترکیب آن مورد اصلاح قرار گرفته است نیز ، عملگرا به حساب می آیند. خرما و فرآورده های آن به عنوان یک غذای فراسودمند شناخته می شود و در زیر می توان بعضی از مواد تشکیل دهنده این محصول را نام برد.

ادامه ی متن در فایل اصلی

در صورت بروز مشکل در دانلود مقاله ی بررسی بعضی از فرآورده های خرما به عنوان محصولی فرا سودمند با پشتیبانی تماس بگیرید.

  راهنمای خرید:
  • لینک دانلود فایل بلافاصله بعد از پرداخت وجه به نمایش در خواهد آمد.
  • همچنین لینک دانلود به ایمیل شما ارسال خواهد شد به همین دلیل ایمیل خود را به دقت وارد نمایید.
  • ممکن است ایمیل ارسالی به پوشه اسپم یا Bulk ایمیل شما ارسال شده باشد.
  • در صورتی که به هر دلیلی موفق به دانلود فایل مورد نظر نشدید با ما تماس بگیرید.
  • همه فایل های با فرمت ورد doc جهت دانلود سریع zip شده اند.