مقاله بررسی تاثیرامواج فراصوت بر استخراج ترکیبات آنتی اکسیدانی خامه زعفران


در حال بارگذاری
۱۳ شهریور ۱۳۹۹
word
301کیلوبایت
17صفحه
1214 بازدید
۷,۰۰۰ تومان
خرید

این یک مقاله ای با عنوان بررسی تاثیرامواج فراصوت بر استخراج ترکیبات آنتی اکسیدانی خامه زعفران است که در۱۷ صفحه برای دانلود منتشر شده است.

چکیده

امروزه اثرات نامطلوب آنتی اکسیدان های سنتزی بر سلامت انسان، به اثبات رسیده است لذا باید منابع جدید آنتی اکسیدانی از منابع طبیعی یافت شوند.آنتی‌اکسیدان های طبیعی که نه تنها فاقد زیان های آنتی‌اکسیدان های مصنوعی هستند (مثلا ًمواردی از سرطانزایی در حیوانات آزمایشگاهی مشاهده شده است) بلکه مصرف آن‌ها می تواند به حفظ و تامین سلامت بیشتر برای انسان بینجامد.در این پژوهش تاثیر امواج پر قدرت فراصوت بر راندمان استخراج ترکیبات آنتی اکسیدانی موجود در خامه گل زعفران مورد بررسی قرار گرفت .تیمارهای مورد مطالعه شامل روش استخراج ترکیبات آنتی‌اکسیدانی در ۲سطح (استخراج با حلال با کمک فراصوت و استخراج با حلال بدون فراصوت)، زمان فرآیند در ۳ سطح(۵، ۱۰ و ۱۵) ، دامنه نوسان در۳ سطح(۲۵، ۵۰و ۱۰۰) وحلال در ۴ سطح (متانول ۸۰درصد، اتانول۱۰۰درصد، اتانول ۸۰درصد، متانول ۱۰۰درصد) بودند. نتایج آزمایشات نشان داد که حلال متانول ۸۰ درصد با بیشترین راندمان استخراج به عنوان بهترین حلال انتخاب شد.و در ادامه بین دو روش مورد بررسی،مشاهده شد که استخراج با امواج فراصوت بازده استحصال بیشتری را به دست داد.

کلمات کلیدی:  آنتی‌اکسیدان، خامه زعفران، امواج فراصوت، راندمان استخراج، حلال

مقدمه

زعفران با نام عمومی Saffron  و با نام علمیCrocus sativus  گرانبهاترین گیاه زراعی موجود در روی کره زمین است. زعفران از خانواده زنبق است و در منطقه آب و هوایی مدیترانه و غرب آسیا – از عرض جغرافیایی ۳۰ تا ۵۰ درجه شمالی و طول جغرافیایی ۱۰ درجه غربی تا ۸۰ درجه شرقی – در مناطق بسیار کم باران ایران – توران که دارای زمستان سرد و تابستان گرم هستند گسترش دارد(۱). خامه، طویل، کشیده و زرد کم رنگ است که به کلاله‌ شفاف قرمز نارنجی (غالباً سه شاخه) به طول ۳-۵/۲ سانتی‌متر منتهی می‌شود. در اصطلاح به قسمت کلاله‌ها و یا کلاله‌های همراه با بخش‌هایی از خامه‌ی گل زعفران، پس از خشک شدن زعفران گفته می‌شود(۲).چنانچه بتوان از این ماده محصولات جانبی ارزشمند از جمله ترکیبات آنتی‌اکسیدانی تهیه نمود ارزش افزوده مطلوبی نصیب کشاورزان خواهد شدو از آلودگی محیط زیست نیز جلوگیری می‌کند.(۳).

امروزه از آنتی اکسیدان های مصنوعی در صنایع غذایی به طور گسترده ای استفاده می شود ولی بی خطر بودن آن ها مورد سوال می باشد به عنوان مثال[۱](BHA) دارای اثرات کارسینوژنیک بوده  و[۲](BHT) موجب خونریزی های خارجی در دوزهای بالا در موش ها وخوکچه هندی شده است(۴،۵،۶،۷،۸،۹،۱۰،۱۱،۱۲).

با توجه به این واقعیت ها، آنتی اکسیدان های طبیعی که عمدتا  در میوه جات وسبزیجات وجود دارد در میان مصرف کنندگان طرفداران زیادی پیدا نموده و به نظر می آید که در پیشگیری از ابتلاء به تعدادی از بیماری ها حائز اهمیت باشند. تعدادی از ترکیبات با خواص آنتی اکسیدانی به عنوان فراورده های ثانویه توسط گیا هان ساخته می شود که از جمله آنها می توان به ترکیبات فنلی اشاره نمود .ضمنا ارتباط مستقیم بین میزان فنل و فعالیت آنتی‌اکسیدانی گیاهان وجود دارد)۱۳).

 

عصاره‌های گیاهی به طور وسیعی در صنایع دارویی، غذایی و بهداشتی مورد استفاده قرار می‌گیرند، به همین جهت    فن‌آوری‌های عصاره‌گیری مورد ارزیابی قرار گرفته تا بتوانند ترکیبات فعال را از منابع گیاهی استخراج نماید.روش های سنتی مانند روش سوکسله بسیار زمان‌بر بوده و مقدار زیادی حلال مصرف می‌کند(۱۴).

استخراج به کمک فراصوت یکی از مهمترین روش‌های استحصال ترکیبات ارزشمند از منابع گیاهی است(۱۵). در مقایسه با سایر روش‌های استخراج از جمله استخراج بر پایه ماکروویو، استفاده از امواج فراصوت ارزان‌تر بوده و کاربرد آنها ساده تر است(۱۶). مکانیسم اصلی استخراج با امواج فراصوت به پدیده کاویتاسیون[۳] مربوط می‌شود که طی آن حباب‌های بسیار ریزی در توده مایع تشکیل شده و به سرعت تا یک اندازه بحرانی رشد می‌کنند  سپس منفجر می‌گردند. انفجار این حباب ها اغلب با آزاد شدن مقدار زیادی انرژی همراه است که به شکل تنش برشی به محیط اطراف اعمال می‌شود(۱۷).

امواج فراصوت، مراحل فرآیند استخراج یعنی تورم بافت به منظور جذب حلال و نیز خروج ترکیبات از بافت به حلال را از طریق ایجاد تخلخل و منافذ در دیواره سلول ‌ها و بهبود انتشار و انتقال جرم تسهیل و تسریع می‌کنند(۱۸). از این‌رو استفاده از این امواج در استخراج ترکیبات مختلف از بافت‌های گیاهی، راندمان عمل و سرعت فرآیند  استخراج را افزایش داده ومصرف حلال را کاهش می‌دهد(۱۵).

ادامه ی متن در فایل اصلی

در صورت بروز مشکل در دانلود مقاله ی بررسی تاثیرامواج فراصوت بر استخراج ترکیبات آنتی اکسیدانی خامه زعفران با پشتیبانی تماس بگیرید.

  راهنمای خرید:
  • لینک دانلود فایل بلافاصله بعد از پرداخت وجه به نمایش در خواهد آمد.
  • همچنین لینک دانلود به ایمیل شما ارسال خواهد شد به همین دلیل ایمیل خود را به دقت وارد نمایید.
  • ممکن است ایمیل ارسالی به پوشه اسپم یا Bulk ایمیل شما ارسال شده باشد.
  • در صورتی که به هر دلیلی موفق به دانلود فایل مورد نظر نشدید با ما تماس بگیرید.
  • همه فایل های با فرمت ورد doc جهت دانلود سریع zip شده اند.