مقاله بررسی خواص آنتی اکسیدانی و قدرت رادیکال گیرندگی عصاره دانه آووکادو


در حال بارگذاری
۵ اردیبهشت ۱۳۹۹
word
355کیلوبایت
7صفحه
1351 بازدید
۷,۰۰۰ تومان
خرید

این یک مقاله ای با عنوان بررسی خواص آنتی اکسیدانی و قدرت رادیکال گیرندگی عصاره دانه آووکادو است که در۷ صفحه برای دانلود منتشر شده است.

چکیده

در سالهای اخیر از آنتی اکسیدان های طبیعی با هدف کاهش خطرات بیماری های قلبی، سرطان و همچنین دیابت استفاده می‌گردد، لذا آنتی اکسیدان های طبیعی نقش مهمی را در سلامت بشر ایفا می کنند. ترکیبات فنلی موجود در نمونه های گیاهی یکی از بهترین منابع آنتی اکسیدان طبیعی می باشد. دانه آوکادو یکی از منابع ترکیبات پلی فنولیک است .لذا در این مطالعه آزمایشگاهی فعالیت آنتی اکسیدانی عصاره دانه آووکادو از طریق اندازه گیری ترکیبات پلی فنولی و میزان فعالیت مهارکنندگی رادیکال‌های آزاد عصاره به ترتیب به روش فولین – سیوکالتو و DPPH در غلظت های مختلف بررسی و با قدرت آنتی اکسیدان سنتزی (BHT ) در غلظت ۲۰۰ پی پی ام مقایسه شد. نتایج نشان داد با افزایش غلظت عصاره دانه آووکادو، میزان ترکیبات پلی فنولی افزایش معنی داری نسبت به آنتی اکسیدان سنتزی نشان داد (P<0.05) و بیشترین مقدار آن درغلظت  ۶۰۰ پی پی ام با مقدارppm53/64 بود. همچنین در مورد فعالیت مهارکنندگی رادیکالهای آزاد عصاره بدست آمده نشان دادکه عصاره در مقادیر ۶۰۰پی پی ام  فعالیت آنتی رادیکالی بیشتری نسبت به نمونه ۲۰۰ پی پی ام (BHT ) (۱/۷۰ درصد) نشان داد. .

واژگان کلیدی: فعالیت آنتی رادیکالی، آووکادو، ترکیبات فنولی، DPPH، آنتی اکسیدان طبیعی

مقدمه

مهمترین عامل فساد روغن ها و چربی ها  واکنش های اکسیداتیو می باشد.این واکنش ها باعث تغییرات ناخواسته طعم،رنگ،بو،بافت محصولات حاوی چربی می شود.که این تغییرات به دلیل رادیکال های آزاد تولید شده  در طی فرایند می باشد. علاوه بر این  اتواکسیداسیون اسیدهای چرب  چند غیراشباعی نه تنها ارزش تغذیه ای غذا را کاهش می دهد بلکه همچنین منجر به ساخوردگی،بیماری های قلبی ،سرطان،جهش زایی  بیماری های مهم دیگر در ارگانیسم های زنده می شود.

.یون های فلزاتی مانند آهن ،مس،منیزیم،کروم ،روی،منگز کاتالیزورهای بسیار قوی در(Mathew& Abraham2006)

اکسیداسیون  چربی ها و روغن هامی باشند.این یون ها  هیدروپروکسید را به رادیکال آزاد تجزیه می کنند و درنتیجه واکنش های زنجیره ای رادیکالی  اتواکسیداسیون را تسریع می نمایند( Rossell 1988).در این صورت بهترین راه برای جلوگیری از واکنش های اکسیداسیون  مصرف آنتی اکسیدان هامی باشد.آنتی اکسیدان ها به دو دسته عمده سنتزی  و طبیعی تقسیم بندی می شوندو باتوجه به اینکه مصرف آنتی اکسیدان های سنتری عوارض نامطلوبی بر سلامت انسان دارد.برخی از آن ها  از لیست مواد افزودنی حذف شده اند.بنابرین بهتر است آنتی اکسیدان های طبیعی را جایگزین آنتی اکسیدان های سنتزی نمود(Arabshahi et al 2007 ). منابع آنتی اکسیدان های طبیعی فنولیک های گیاهی هستند که می توانند در همه ی قسمت های گیاه مثل میوه ها،سبزیجات،مغزها،دانه ها،ریشه ها،برگ ها و پوسته ها باشند.فنولیک های گیاهی چند عملکردی اند می توانند به عنوان عوامل احیاکننده ،چلاته کننده فلزات،بی اثرکننده رادیکال های اکسیژن  فعالیت کنند و باعث کاهش اکسیداسیون گردد و همچنین این ترکیبات تولید آنزیم های اکسیداتیو را تحریک می کنند و یا از تولید آنزیم های اکسیداتیو مثل  Cyclocygenaseدر سیستم های بیولوژیکی جلوگیری میکنند(Suet al 2007) .

آووکادو درختی متعلق به خانواده  Lauracea می باشد (زرگری۱۳۶۹). دارای میوه ایی گلابی شکل با هسته ای مدور است (صالحی سورمقی۱۳۸۵  ).میوه آووکادو به علت داشتن میزان چربی بالا یک منبع ارزشمند انرژی است و ازلحاظ تغذیهای بسیار حائز اهمیت می باشد.( Bora,2001)میوه آووکادو به علت داشتن قند پائین،یک غذای پرانرژی برای بیماران دیابتی است(Samson, 1988).منبع غنی از ویتامین ها ،پروتئین می باشد.( Naveh et al.,۲۰۰۲  ).

پلاتوگلو و همکاران (۲۰۱۰) در مطالعات خود در مورد خواص ضدمیکروبی گیاهان خانواده کاسنی به این نتیجه رسیدند این گیاهان فعالیت ضدمیکروبی متوسط تا قوی از خود نشان می‌دهند.

سینگ و همکاران (۲۰۰۲) بر روی خواص آنتی اکسیدانی عصاره حاصل از پوست و دانه انار تحقیق نمودند و به این نتیجه رسیدند که پوست و دانه انار دارای میزان قابل توجهی اسیدهای فنلیک است.

بنابراین هدف از این پژوهش بررسی قدرت آنتی اکسیدانی عصاره دانه آووکادو از طریق اندازه گیری ترکیبات پلی فنولی و میزان فعالیت مهارکنندگی رادیکال های آزاد عصاره در غلظت های مختلف و مقایسه آن با قدرت آنتی اکسیدان سنتزی (BHT )در غلظت ۲۰۰ پی پی ام به منظور جایگزین کردن نگهدارنده های سنتزی توسط آنتی اکسیدان های طبیعی بود.

ادامه ی متن در فایل اصلی

در صورت بروز مشکل در دانلود مقاله ی بررسی خواص آنتی اکسیدانی و قدرت رادیکال گیرندگی عصاره دانه آووکادو با پشتیبانی تماس بگیرید.

  راهنمای خرید:
  • لینک دانلود فایل بلافاصله بعد از پرداخت وجه به نمایش در خواهد آمد.
  • همچنین لینک دانلود به ایمیل شما ارسال خواهد شد به همین دلیل ایمیل خود را به دقت وارد نمایید.
  • ممکن است ایمیل ارسالی به پوشه اسپم یا Bulk ایمیل شما ارسال شده باشد.
  • در صورتی که به هر دلیلی موفق به دانلود فایل مورد نظر نشدید با ما تماس بگیرید.
  • همه فایل های با فرمت ورد doc جهت دانلود سریع zip شده اند.