مقاله بررسی خواص آنتی اکسیدانی و قدرت رادیکال گیرندگی عصاره پوست میوه رامباتان


در حال بارگذاری
۵ اردیبهشت ۱۳۹۹
word
334کیلوبایت
8صفحه
1331 بازدید
۷,۰۰۰ تومان
خرید

این یک مقاله ای با عنوان بررسی خواص آنتی اکسیدانی و قدرت رادیکال گیرندگی عصاره پوست میوه رامباتان است که در۸ صفحه برای دانلود منتشر شده است.

چکیده:

بسیاری از گیاهان و میوه ها از جمله میوه رامباتان سرشار از ترکیبات آنتی اکسیدان مانند ترکیبات فنولی می‌باشند که می‌توانند در رژیم های غذایی سالم مورد استفاده قرار گیرند. این ترکیبات به عنوان آنتی اکسیدان های بسیار توانمند قادرند سیستم‌های بیولوژیکی را از خطر رادیکالهای آزاد حفظ کنند. در این پژوهش ابتدا عصاره متانولی پوست میوه رامباتان استخراج شد و سپس ترکیبات فنولی و میزان فعالیت مهارکنندگی رادیکال های آزاد عصاره در غلظت های مختلف (۲۰۰، ۱۵۰، ۱۰۰ و ۵۰ پی پی ام) به ترتیب به روش فولین – سیوکالتو و قدرت مهار رادیکال های آزاد DPPH بررسی و با فعالیت آنتی اکسیدان سنتزی( BHT ) به میزان ppm200 مقایسه گردید. نتایج نشان داد با افزایش غلظت عصاره پوست میوه رامباتان میزان ترکیبات فنولی افزایش معنی داری نشان داد، تمام  تیمارها نسبت به نمونه ۲۰۰ پی پی ام ( BHT)در سطح بالاتری قرار داشتند (P<0.05). نتیجه مشابهی نیز در مورد فعالیت مهارکنندگی رادیکال های آزاد عصاره بدست آمد به طوری که عصاره در مقادیر ۲۰۰ پی پی ام فعالیت ضد رادیکالی بیشتری نسبت به نمونه ۲۰۰ پی پی ام ( BHT ) نشان داد. طبق نتایج این تحقیق عصاره پوست میوه رامباتان به عنوان یک منبع آنتی اکسیدانی گیاهی، ارزان قیمت و دردسترس پس از انجام آزمایش های تکمیلی می تواند در صنایع غذایی مورد استفاده قرار گیرد.

واژگان کلیدی: ترکیبات فنولی،خواص آنتی اکسیدانی ، رامباتان، قدرت رادیکال گیرندگی

 مقدمه

امروزه آنتی اکسیدان ها به طور فزاینده ای به منظور به تأخیر انداختن فرایند اکسیداسیون به مواد غذایی اضافه می شوند. اما به دلیل اثرات نامطلوب آنتی اکسیدان های سنتزی بر سلامت، یافتن منابع آنتی اکسیدانی طبیعی به میزان زیادی مورد توجه محافل علمی قرار گرفته اند. آنتی اکسیدان‌ها در غلظت پایین به طور قابل توجهی اکسیداسیون سوبستراهای قابل اکسید را به تأخیر انداخته یا ممانعت می نمایند(Chemat et al 2004 ).  .مطالعات بسیاری نشان داده است که مصرف میوه ها و سبزیجات با کاهش خطر ابتلا به بیماری‌هایی همچون قلبی- عروقی مرتبط است. حضور ترکیبات زیست فعال با خاصیت آنتی اکسیدانی بویژه ترکیبات پلی فنولی و ویتامین ها در مواد غذایی با منشأ گیاهی عامل مؤثر در حفظ سلامت انسان می باشد. این رو در این تحقیق از  منبع آنتی اکسیدانی از عصاره  پوست میوه رامباتان که یکی از منابع گیاهی می باشد استفاده گردید.میوه رامباتان یکی از میو های جنوب شرقی آسیا و بومی مالزی و اندونزی و تایلند است. در زبان مالیایی به معنی میوه مودار است که بر گرفته از شکل ظاهری  آن است .رامبوتان میوه ای گرمسیری است که با نام علمی سرخالوی مژکی (nephelium lappaceum) در خانواده ساپینداسیا شناخته شده است(Ong PK et al 1998) .این میوه شیرین و آبدار است و مزه آن شبیه به انگور است ودارای هسته ای بزرگ می باشد.میوه آن شباهت زیادی به میوه لایچی و لونگان دارد.میوه رامبوتان شکلی تقریبا کروی دارد و مودار است. تایلند بزرگترین تولید کننده رامباتان ، با ۵۸۸.۰۰۰ تن (۵۵.۵٪)، در سال ۲۰۰۵ پس از اندونزی با ۳۲۰،۰۰۰ تن (۳۰.۲٪) و مالزی با ۱۲۶۳۰۰ تن (۱۱.۹٪) است، این سه کشور در مجموع ۹۷ درصد از عرضه در جهان ازرامباتان دارند.رامباتان به آب و هوای گرمسیری، در حدود ۲۲-۳۰ درجه سانتی گراد، و به دمای زیر ۱۰ درجه سانتی گراد  نیاز دارد درخت رامبوتان بومی مناطق استوایی بوده، ریشه عمیقی ندارد، بعد از ۲ الی ۳ سال از زمان کاشت میوه می دهد و تا ۸ الی ۱۰ سال قدرت باردهی دارد.این میوه سرشار از ویتامین c و کلسیم بوده و همچنین دارای آهن و فیبر است، این میوه دارای مقدار زیادی کلسیم ، منیزیم و پتاسیم  است(Gorinstein et al 1999, Ong PK et al 1998).

زربان و همکاران(۱۳۸۶)، شاخص های آنتی اکسیدانی کنسانتره انار و همچنین ۹ آب میوه تجاری را مورد ارزیابی قرار دادند و به این نتیجه رسیدند که آب انار نسبت به سایر آب میوه های مورد مطالعه از ترکیبات فنلیک بیشتری برخوردار می باشد.

سانگ و همکاران (۲۰۰۲)، تحقیقی بر روی پوست بادام انجام دادند و به این نتیجه رسیدند که در پوست بادام، کاتشین، اسید پروتوکاتچوئیک و اسیدوانیلیک وجود دارد. با انجام آزمایش به خواص آنتی اکسیدانی این ترکیبات پی بردند.

ادامه ی متن در فایل اصلی

در صورت بروز مشکل در دانلود مقاله ی بررسی خواص آنتی اکسیدانی و قدرت رادیکال گیرندگی عصاره پوست میوه رامباتان با پشتیبانی تماس بگیرید.

 

  راهنمای خرید:
  • لینک دانلود فایل بلافاصله بعد از پرداخت وجه به نمایش در خواهد آمد.
  • همچنین لینک دانلود به ایمیل شما ارسال خواهد شد به همین دلیل ایمیل خود را به دقت وارد نمایید.
  • ممکن است ایمیل ارسالی به پوشه اسپم یا Bulk ایمیل شما ارسال شده باشد.
  • در صورتی که به هر دلیلی موفق به دانلود فایل مورد نظر نشدید با ما تماس بگیرید.
  • همه فایل های با فرمت ورد doc جهت دانلود سریع zip شده اند.