مقاله بررسی رابطه بین سبکهای رهبری مدیران و انگیزش کاری کارکنان پایور رسمی پایگاه هوایی شهید یاسینی بوشهر


در حال بارگذاری
۵ اردیبهشت ۱۳۹۹
word
102کیلوبایت
10صفحه
1261 بازدید
۷,۰۰۰ تومان
خرید

این یک مقاله ای با عنوان بررسی رابطه بین سبکهای رهبری مدیران و انگیزش کاری کارکنان پایور رسمی پایگاه هوایی شهید یاسینی بوشهر است که در۱۰  صفحه برای دانلود منتشر شده است.

چکیده:

هدف از پژوهش حاضر بررسی رابطه بین سبکهای رهبری مدیران و انگیزش کاری کارکنان پایور (رسمی) پایگاه هوایی شهید یاسینی بوشهر بود. روش پژوهش حاضر، تحقیق توصیفی از نوع همبستگی است. جامعه آماری پژوهش حاضر را کلیه کارکنان پایور (رسمی) پایگاه هوایی شهید یاسینی بوشهر که شامل ۸۰۰ نفر می‌باشند تشکیل می‌دهند. حجم نمونه این پژوهش ۲۶۰ نفر می باشد که با توجه به جدول مورگان و از طریق نمونه گیری تصادفی ساده بدست آمده است. ابزار جمع آوری اطلاعات در این تحقیق پرسشنامه های استاندارد سبکهای رهبری لوتاز و رفتار انگیزش کاری گمینیان بود. یافته ها نشان داد سبک های رهبری مدیران یعنی سبک رهبری رابطه مدار و وظیفه مدار با هم بر انگیزش کاری کارکنان تاثیر معناداری دارند. بین سبکهای رهبری مدیران یعنی سبک رهبری رابطه مدار و وظیفه مدار با هر یک از مؤلفه های انگیزش کاری کارکنان یعنی انتظار، جاذبه و تلاش رابطه مستقیم و معناداری وجود دارد، به این معنا که هر چقدر سبکهای رهبری مدیران رابطه مدار و یا وظیفه مدارتر باشد، انگیزش کاری کارکنان نیز ارتقاء می یابد.

کلید واژه‌ها: سبکهای رهبری، انگیزش کاری، کارکنان پایور (رسمی) پایگاه هوایی شهید یاسینی بوشهر.

مقدمه

رهبری جزء جدایی ناپذیر مدیریت و دشوارترین اصل آن است. امروزه نقش مدیر به عنوان رهبر به قدری اهمیت پیدا کرده است که بخش های دولتی و خصوصی در جستجوی یافتن مدیرانی هستند که قدرت و توان رهبری سازمانی را داشته باشد. شاخص ها نمایانگر واقعیت های موجود در عرصه فعالیت های یک سازمان هستند و در نظام مدیریت ابزاری کارآمد برای ارزشیـابی از برنامه ها و فعالیت ها هستند و از طریق آنها می توان از حصول به اهداف از پیش تعیین گردیده در برنامه ها آگاهی یافت. توجه عمیق به شاخص های عملکردی در شناسایی و درک بهتر خلاءها، نارسائی ها و کمبودها و در بهبود برنامه از جهت کمی و کیفی کمک شایانی می کند. توان رهبری در سرشت انسان ها وجود دارد لیکن تربیت اولیه انسان ها باید به گونه ای صورت بگیرد که شخصیت آنان اجتماعی گردیده و دارای اعتماد به نفس شوند. در این صورت انسانها می توانند دارای یک مدیر دارای قدرت رهبری باشند که می تواند در دیگران نفوذ کنند که که این امر بسیار هم مشکل بوده و مشکلترین وظیفه ی مدیران است (کشاورزی، ۱۳۸۷).

یکی از مهم ترین مباحث مدیریت امروز، ایجاد انگیزه در کارکنان تحت امر است به گونه ای که این انگیزه سبب به وجود آمدن بازده کاری کارکنان می شود. برخی از مدیران بدون آنکه به ویژگی های متفاوت فردی و ارزش ها و علایق افراد توجهی داشته باشند انتظار دارند که کارکنان زیرمجموعه آنان باید در انجام کارهایشان مسوولیت پذیری بیش تری از خود نشان دهند. انگیزه کاری یکی از دغدغه های مدیریت امروز شده است که چگونه و با چه فرضیاتی می شود سبب انگیزش کارکنان در انجام کارها و نوآوری در آن ها شد. انگیزه کاری موضوعی نیست که بشود با دستور یا بخشنامه کارمندان خود را وادار به انگیزه دار بودن در کار کنیم. متوقف شدن انگیزه کارکنان به دلایل مختلف شکل می گیرد که تاثیر ات قابل توجه ای در میزان بهره وری آنها دارد ، عدم انگیزه به مانند یک بیماری سراسر سازمان را فرا می گیرد، کارکنان بی انگیزه به صورت خوشبینانه با حداقل توانایی خود نسبت به انجام کارها اقدام می کنند، یعنی اگر می توانند کاری را با صد در صد توانایی های خود به نحو بسیار مطلوب در کمترین زمان انجام دهند تنها به مقداری انرژی برای انجام کار می گذارند که کار انجام شود و مورد مواخذه قرار نگیرند و از حداکثر زمانی که می شود کار به طول انجامد استفاده می کنند. نقش یک مدیریت منابع انسانی موفق در شناسایی میزان انگیزه کارکنان و ایجاد انگیزه بسیار حیاتی است. یک مدیر منابع انسانی موفق با اجرای شیوه های مختلف باید از بروز بی انگیزگی جلوگیری نماید (نصیری پور، ۱۳۸۹).

در این تحقیق به مطالعه ی رابطه بین متغیرهای سبکهای رهبری و انگیزش کاری کارکنان پرداخته شد و سؤال اصلی در این تحقیق به این صورت مطرح است که بین سبکهای رهبری مدیران و انگیزش کاری کارکنان پایور (رسمی) پایگاه هوایی شهید یاسینی بوشهر رابطه ای معناداری وجود دارد؟

ادامه ی متن در فایل اصلی

در صورت بروز مشکل در دانلود مقاله ی بررسی رابطه بین سبکهای رهبری مدیران و انگیزش کاری کارکنان پایور رسمی پایگاه هوایی شهید یاسینی بوشهر با پشتیبانی تماس بگیرید.

  راهنمای خرید:
  • لینک دانلود فایل بلافاصله بعد از پرداخت وجه به نمایش در خواهد آمد.
  • همچنین لینک دانلود به ایمیل شما ارسال خواهد شد به همین دلیل ایمیل خود را به دقت وارد نمایید.
  • ممکن است ایمیل ارسالی به پوشه اسپم یا Bulk ایمیل شما ارسال شده باشد.
  • در صورتی که به هر دلیلی موفق به دانلود فایل مورد نظر نشدید با ما تماس بگیرید.
  • همه فایل های با فرمت ورد doc جهت دانلود سریع zip شده اند.