مقاله تاثیر پوشش خوراکی کیتوزان بر خصوصیات میکروبی فیله ماهی کپور نقره ای Hypophthalmichthys molitrix طی نگهداری در یخچال


در حال بارگذاری
۱۴ اردیبهشت ۱۳۹۹
word
301کیلوبایت
14صفحه
۷,۰۰۰ تومان
خرید

این یک مقاله ای با عنوان تاثیر پوشش خوراکی کیتوزان بر خصوصیات میکروبی فیله ماهی کپور نقره­ای Hypophthalmichthys molitrix طی نگهداری در یخچال است که در۱۴ صفحه برای دانلود منتشر شده است.

چکیده

پوشش­های خوراکی، لایه­های نازکی از مواد خوراکی هستند که به طور مستقیم بر روی سطح مواد غذایی قرار گرفته و به عنوان سدی در برابر میکروارگانیسم­های عامل فساد عمل می­کنند. هدف از این تحقیق بررسی اثرات ضد میکروبی کیتوزان در کاهش بار باکتریایی فیله ماهی کپور نقره­ای طی نگهداری در یخچال می­باشد. در این مطالعه تیمارها شامل تیمار شاهد و تیمار پوشش داده شده با کیتوزان یک درصد می­باشد. ماهی کپور نقره­ای (Hypophthalmichthys molitrix) در محلول پوششی کیتوزان یک درصد غوطه­ور و سپس در یخچال (دمای ۴ درجه سانتی­گراد) به مدت ۱۲ روز نگهداری گردید. آزمایشات میکروبی شامل اندازه­گیری میزان بار باکتریایی کل (TVC) و میزان باکتری­های سرمادوست (PTC) می­باشد که به صورت دوره­ای هر ۳ روز اندازه­گیری گردید. نتایج آزمایشات میکروبی نشان داد که پوشش خوراکی کیتوزان تعداد بار کل باکتریایی (TVC) را در مقایسه با تیمار شاهد به طور معنی­داری کاهش داد (۰۵/۰ P<). همچنین پوشش خوراکی کیتوزان تعداد باکتری­های سرمادوست (PTC) را به طور معنی­داری در مقایسه با تیمار شاهد کاهش داد (۰۵/۰ P<) و زمان ماندگاری فیله­ها را به مدت ۴ روز افزایش داد.

کلمات کلیدی: پوشش­های خوراکی، کیتوزان، ماهی کپور نقره­ای، باکتری­های سرمادوست

مقدمه:

ماهیان حاوی مقادیر بالایی از ترکیبات مهم مثل ترکیبات مغذی، ویتامین­های محلول در چربی ( Aو D)، املاح معدنی و اسیدهای چرب چند غیر اشباع بلند زنجیر خانواده امگا ۳، به طور عمده EPA و DHA که یک محیط مناسب برای رشد و فعالیت میکروارگانیسم­ها هستند (۱). می توان با استفاده از پوشش­ها و فیلمهای خوراکی این فرایندهای فیزیکی، شیمیایی و میکروبی را که سبب از بین رفتن تازگی ماهی شده را متوقف کرد یا به تاخیر انداخت (۲،۳). در بسیاری از گونه­های ماهی بعد از مرگ آنزیمهای گوارشی، لیپازها، میکروارگانیسم­ها و اکسیداسیون چربی به وقوع می­پیوندد و در طی فساد ترکیبات مختلف بدن ماهی شکسته شده و به ترکیبات جدید تبدیل شده و سبب تغییر بافت، رنگ و طعم ماهی می­گردد (۴). آمین­های بیوژن از مهمترین شاخص­ها برای ارزیابی کیفیت ماهی می­باشند که ترکیبات آلی نیتروژنه بازی غیر فرار دارای وزن مولکولی کم بوده و از دکربوکسیلاسیون باکتریایی ایجاد می­شوند (۵). رشد و متابولیسم میکروارگانیسمها یکی از دلایل اصلی فساد در ماهی است که سبب تولید آمین­ها، آمین­های بیوژن مثل پوترسین، هیستامین و کاداورین تولید اسیدهای ارگانیک، سولفید، آلدهید و کتون می­گردد (۶، ۷، ۸). فساد ناشی از فعالیت میکروارگانیسم­ها در ماهی سبب کاهش و افت کیفیت ماهی و غیر قابل مصرف کردن ماهی برای مصرف کننده می­نماید(۹). در دهه­های اخیر تحقیقات زیادی در مورد فیلم­ها و پوشش­های خوراکی به دلیل مزیت بالا در مقایسه با فیلم­های سنتتیک صورت گرفته است (۱۰). کیتوزان پلی ساکاریدی است که با استیله کردن کیتین به دست می­آید که به طور معمول در دیواره سخت پوستان (میگو، خرچنگ، لابستر)، قارچها و همچنین برخی از میکروارگانیسمها وجود دارد (۱۱). کیتوزان به طور وسیعی در پوشش­ها و فیلم­های ضد میکروبی استفاده شده و وجود آن در پوشش و فیلم از رشد میکروارگانیسم­های پاتوژنیک جلوگیری می­کند. مشخص شده است که فعالیت آنتی میکروبی کیتوزان علیه باکتری­ها به دلیل ماهیت پلی­کاتیونیک مولکول­های آن می­باشد که تداخل و شکل­گیری کمپلکس­های پلی الکترونیک با پلیمرهای سطح سلول باکتری­ها مانند لیپوپلی ساکاریدها، تیکورونیک اسید و پلی ساکاریدهای کپسول صورت می­گیرد (۱۲). پوشش خوراکی کیتوزان مانع از دست دادن رطوبت در میوه ها شد (۱۳).

ادامه ی متن در فایل اصلی

در صورت بروز مشکل در دانلود مقاله ی تاثیر پوشش خوراکی کیتوزان بر خصوصیات میکروبی فیله ماهی کپور نقره­ای  Hypophthalmichthys molitrix طی نگهداری در یخچال با پشتیبانی تماس بگیرید.

  راهنمای خرید:
  • لینک دانلود فایل بلافاصله بعد از پرداخت وجه به نمایش در خواهد آمد.
  • همچنین لینک دانلود به ایمیل شما ارسال خواهد شد به همین دلیل ایمیل خود را به دقت وارد نمایید.
  • ممکن است ایمیل ارسالی به پوشه اسپم یا Bulk ایمیل شما ارسال شده باشد.
  • در صورتی که به هر دلیلی موفق به دانلود فایل مورد نظر نشدید با ما تماس بگیرید.
  • همه فایل های با فرمت ورد doc جهت دانلود سریع zip شده اند.