مقاله بررسی نوع مواد باز دارنده میکروبی شیر خام در دامداری های استان فارس


در حال بارگذاری
۲۴ تیر ۱۳۹۹
word
426کیلوبایت
11صفحه
1232 بازدید
۷,۰۰۰ تومان
خرید

این یک مقاله ای با عنوان بررسی نوع مواد باز دارنده میکروبی شیر خام در دامداری های استان فارس است که در۱۱ صفحه برای دانلود منتشر شده است.

چکیده

هدف از این مطالعه بررسی نوع مواد بازدارنده میکروبی در شیر خام و همچنین میزان به کارگیری پرمصرف ترین آنتی بیوتیک موجود در دامپزشکی یعنی خانواده بتالاکتام و بعد از آن خانواده تتراسایکلین و سولفانامید در دامداریهای صنعتی و نیمه صنعتی تامین کننده شیر خام شرکت شیر پگاه فارس در استان فارس بوده است.  با ورود شیر به شرکت از نمونه bulk شیر خام نمونه برداری و در ابتدا آزمون بررسی وجود مواد بازدارنده میکروبی به روش میکروبی روی نمونه شیرها به تعداد ۱۶۰۰ نمونه انجام شد. چنانچه نتیجه آزمون میکروبی مثبت بود نمونه شیر از حیث وجود آنتی بیوتیک خانواده بتالاکتام، تتراسایکلین و سولفانامید با ستونهای کروماتوگرافی سریع آزمایش شد. نتیجه تست هر کدام از این نمونه ها که آنتی بیوتیک مثبت می شد  شیر حاوی حداقل میزان ۲ppb  آنتی بیوتیک بتالاکتام یا  ۲۵ppb تتراسایکلین یا ۲۰۰ppb سولفانامید یا دو تایی یا هر سه با هم  بود . چناچه تست به روش دوم منفی بود pH نمونه جهت مشخص نمودن بقایای مواد قلیایی یا اسیدی شستشو و ضدعفونی اندازه گیری می شد. ۴۲ نمونه مثبت به روش میکروبی با ستونهای کروماتوگرافی تشخیص سریع آزمایش شدند که ۹۵.۲۴ درصد موارد حاوی حداقل میزان ۲ppb آنتی بیوتیک بتالاکتام بودند و همچنین مشخص شد که خانواده بتالاکتام در منطقه فارس هم پرمصرف ترین آنتی بیوتیک می باشد. ۴.۷۶ درصد موارد با داشتن pH قلیایی، حاوی مواد شستشو و ضدعفونی قلیایی ناشی از CIP ناصحیح بودند.

کلید واژه : بتالاکتام، تتراسایکلین، سولفانامید، روش میکروبی، ستون کروماتوگرافی

مقدمه

سالیان متمادی است که استفاده از آنتی بیوتیکها در درمان بسیاری از بیماریهای عفونی دامی بویژه عفونتهای تنفسی و اورام پستان در دامداریها متداول می باشد. امروزه تقریبا نزدیک به ۴۰ نوع دارو وجود دارد که برای درمان گاوهای شیری بیمار از آنها استفاده می شود. در کنار درمان دامهای بیمار که نتیجه مطلوب استفاده از این داروها می باشد ، در صورت عدم رعایت نکاتی ظریف ، وجود بقایای آنتی بیوتیک در شیر منجر به بروز مسایل و مشکلاتی چند در سطوح مختلف دامداریها ، صنایع لبنی و جامعه (مصرف کنندگان) می گردد که نکته ای حائز اهمیت می باشد .

مسایل و مشکلات ناشی از وجود بازدارنده ها در شیر

الف – تهدید سلامت مصرف کننده (۲)

ب- لطمه به صنایع لبنی (۲، ۳، ۵، ۶ و ۷)

ج- لطمه به دامداریها (۲ و ۶)

ادامه ی متن در فایل اصلی

در صورت بروز مشکل در دانلود مقاله ی بررسی نوع مواد باز دارنده میکروبی شیر خام در دامداری های استان فارس با پشتیبانی تماس بگیرید.

  راهنمای خرید:
  • لینک دانلود فایل بلافاصله بعد از پرداخت وجه به نمایش در خواهد آمد.
  • همچنین لینک دانلود به ایمیل شما ارسال خواهد شد به همین دلیل ایمیل خود را به دقت وارد نمایید.
  • ممکن است ایمیل ارسالی به پوشه اسپم یا Bulk ایمیل شما ارسال شده باشد.
  • در صورتی که به هر دلیلی موفق به دانلود فایل مورد نظر نشدید با ما تماس بگیرید.
  • همه فایل های با فرمت ورد doc جهت دانلود سریع zip شده اند.