مقاله تأثیر دانه نوروزک Salvia leriifolia seed بر افزایش عملکرد ورزشکاران و تهیه مکمل غذایی حاصل از آن


در حال بارگذاری
۲۵ خرداد ۱۳۹۹
word
364کیلوبایت
16صفحه
۷,۰۰۰ تومان
خرید

این یک مقاله ای با عنوان تأثیر دانه نوروزک Salvia leriifolia seed بر افزایش عملکرد ورزشکاران و تهیه مکمل غذایی حاصل از آن است که در۱۶ صفحه برای دانلود منتشر شده است.

چکیده

مکملهای ورزشی به عنوان یکی از شاخصهای ارگوژنیک همواره مورد توجه ورزشکاران بوده اند. از طرفی با توجه به اثرات نامطلوب مکملهای شیمیایی و هورمونی، استفاده از ترکیبات طبیعی ضروری و منطقی به نظر می رسد. بر این اساس، هدف از این تحقیق تعیین تأثیر استفاده از دانه نوروزک بر افزایش عملکرد ورزشکاران مرد تیم ملی اسکیت هاکی و تهیه مکمل غذایی حاصل از آن بود. طبق آنالیزهای شیمیایی دانه میزان بتا کاروتن وآلفا توکوفرول موجود در روغن دانه به ترتیب ۸۸/۳۸  و  ۷۵/۳۱۶ میلی گرم در کیلوگرم روغن دانه بدست آمد و میزان مواد معدنی شامل کلسیم، آهن، سدیم، پتاسیم و منیزیم به ترتیب معادل ۸۱/۰، ۰۰۴۳/۰، ۱۸/۰، ۲۴/۱  و ۲۸/۰ گرم در صد گرم دانه و اسیدهای آمینه شاخه دار (۰۲/۷%)، آرژنین (۵۶/۴%)، اسیدآسپارتیک (۹۱/۴%)، تریپتوفان (۲۰/۱%) و اسید گلوتامیک (۶۶/۱۱%) تعیین گردید. قبل از استفاده از پودر دانه آزمونهای آنتروپومتری( وزن، قد، قد نشسته و چربی)، توان هوازی در آستانه بی هوازی (Vo2 max)، سرعت (۴۰ یارد)، توان بی هوازی بی لاکتیک (وینگیت) و چابکی (مارپیچ) از آزمودنی ها برای مشخص کردن مقادیر پایه شاخص ها به عمل آمد. پس از مصرف ۳۰، ۴۰ و ۵۰ گرم پودر دانه به مدت ۷ هفته و با فاصله ۲ هفته استراحت بین غلظت ها توسط ۱۵ نفر آزمودنی، شاخص های آمادگی حرکتی ذکر شده مجددا اجرا شدند تا تأثیر مصرف مکمل بر شاخص های منتخب مشخص گردد. نتایج نشان داد دانه نوروزک با داشتن اسیدهای چرب ضروری، مواد معدنی و انواع ویتامین ها دارای مواد لازم و ضروری برای افزایش عملکرد ورزشکاران می باشد. پس از انجام تستهای ورزشی نتایج نشان داد که اثر این دانه بر روی فاکتورهای وزن، وینگیت ۳۰ ثانیه پا و Vo2 max  دارای افزایش معنی دار و بر روی فاکتورهای چربی،۴۰ یارد سرعت و ایلی نویز، دارای کاهش معنی دار بود. در نهایت از دانه نوروزک پودر مکمل تهیه شد و پودر حاصله مورد ارزیابی حسی قرار گرفت. نتایج حاصل از ارزیابی حسی بین نمونه شاهد و مکمل برتری مکمل را نشان داد.

 واژگان کلیدی: نوروزک ، مکمل غذایی ، مکمل ورزشی ، Vo2 max

مقدمه

امروزه بیش از هر زمان دیگری ارزش فعالیتهای بدنی و نقش آن در سلامت شناخته شده ‌است، بنابراین یکی از مسایل مهم تغذیه ورزشکاران است. مکمل ها فرآورده هایی هستند که امروزه به عنوان تکمیل کننده چرخه ســلامت مورد استفاده قرار می گیرد. افراد عادی، ورزشکاران ، سالمندان، زنان باردار و شیرده، کودکان، بیماران صعب العــلاج برای زندگی بهتر نیازمند مصرف مکمل هــای غذایــی و رژیمی هســتند تا پروتئین، املاح و ویتامینهای مورد نیاز بدنشــان تأمین شــود و از بروز یا تشــدید بیمــاری جلوگیری شود، چراکه کمبود ریز مغذی ها در بدن می تواند عامل مهم بروز فشارخون، چربی خــون و بروز بیماریهــای قلبی- عروقی، دیابت، اختــلالات هورمونی، بیماریهای چشمی، پوستی، پوکی استخوان و حتی سرطان باشد. کشاورز )۱۳۸۸) عنوان نمود اسیدهای آمینه شاخه دار (لوسین، ایزولوسین و والین) سنتز پروتئین ها را فعال می کند. محققان ثابت کردند که دادن این اسیدهای آمینه به ورزشکارانی که فعالیت قدرتی انجام داده اند سبب سنتز پروتئین های جدید شده اند. کشاورز)  ۱۳۸۸( همچنین در تحقیقات خود نشان داد اسیدگلوتامیک یک رادیکال NH4 را گرفته و بدین ترتیب سبب از بین رفتن سموم در بافتها شده است. تثبیت آمونیوم روی اسیدگلوتامیک سبب شده تا سلولهای روده و دستگاه ایمنی گلوتامین مصرف کنند. با این مکانیسم بدن ما از تجمع آمونیوم در مغز جلوگیری کرده است.

) Kreider1999(  اشاره کرد منیزیوم در بیش از ۳۰۰ واکنش آنزیماتیک داخل بدن شرکت دارد که از جمله می توان به فعال شدن آمینواسیدها، انقباض عضلات قلب و عضلات نرم، سنتزپروتئین و از همه مهمتر برای ورزشکاران رشته های قدرتی اشاره کرد برخی از عملکردهای این میکرومینرال بسیار مهم هم به ورشکاران استقامتی و هم به ورزشکاران قدرتی ربط دارد. کلیسم بدن توسط عرق کردن از بدن خارج می شود به همین دلیل پزشکان به ورزشکاران و افرادی که فعالیت بدنی شدید دارند، توصیه می کنند تا حتماً برای جبران از دست دادن کلسیم خون خود از شیر و مواد لبنی به میزان کافی در رژیم غذایی خود استفاده کنند. کمبود پتاسیم به ندرت در ورزشکاران اتفاق می افتد. نیاز بدن به پتاسیم حتی با ورزش کردن طولانی در هوای گرم، با خوردن یک رژیم معمولی برآورده می شود، چون این عنصر در تمامی موادغذایی به جز شکر تصفیه شده وجود دارد. کشاورز )۱۳۸۸(  عنوان نمود در هوای گرم، به ویژه مرطوب، هنگامیکه فصل سرد به فصل گرم تغییر کرد در فعالیت طولانی یا شروع تمرینات، دریافت نمک بیشتر لازم بود. به منظور جلوگیری از عوارض کاهش سدیم بدن ( گرفتگی عضلات، نا آرامی، و ضعف در اعمال بدن، غش، بی خوابی و گاهی تب ) هنگام فعالیت به مکمل نمک طعام نیاز بوده است. William(1999) اعلام کرد ویتامین  Aدر بدن یک ورزشکار با افزایش یافتن شدت تمرینات و افزایش متابولیسم، مؤثر واقع شده و در تعمیر بافت نقش ایفا کرده است. این ویتامین به عنوان یک آنتی اکسیدان طبیعی در از بین بردن رادیکالهای آزاد نقش مهمی دارد.

بنابراین با توجه به اهمیت اسید گلوتامیک؛ آرژنین و اسیدهای آمینه شاخه دار( والین، لوسین و ایزولوسین) و مواد معدنی(سدیم، پتاسیم، کلسیم، منیزیوم و آهن) و ویتامین E بر حسب آلفا توکوفرول و ویتامین A بر حسب بتا کاروتن و همچنین معایب مکملهای شیمیایی و محدودیت مصرف آنها، دراین تحقیق اقدام به تهیه مکمل گیاهی  بدون عوارض جانبی از دانه نوروزک شد. نوروزک گیاهی پایا از خانواده نعناعیان و بومی مناطق کویری جنوب خراسان است. شکل خاص برگها  بویژه پرزهای سفید دو طرف برگ و حالت چرمی آن مقاومت گیاه را در برابر گرما و نور خورشید بالا می برد با نفوذ ریشه به اعماق بیش از ۲۰ متر، ذخایر آب زیرزمینی در اختیار گیاه قرار میگیرد و همچنین باعث می شود که گیاه سالهای خشک را بخوبی پشت سر بگذارد (راشد محصل، ۱۳۷۳(. حدادخداپرست (۱۹۷۷) عنوان کرد پس از تجزیه شیمیایی هیچگونه ماده سمی در نوروزک یافت نشد. از موسیلاژ، اسانس، روغن و پروتئین این گیاه میتوان استفاده کرد. اسید چرب غالب این گیاه اسید لینولئیک (۴۴%) و اولئیک (۳۷%) می باشدکه هر دوی آنها ارزش تغذیه ای بسیار خوبی دارند. اسید لینولنیک موجود در دانه نوروزک ۵/۱ % است و حدود ۱۷ نوع اسید آمینه در دانه آن وجود دارد که اهمیت این ترکیبات ضروری در تغذیه به اثبات رسیده است. مدرس و همکاران ( ۱۳۸۶) در تحقیقات خود به این نتیجه رسیدند که نوروزک دارای خواص دارویی متعددی از جمله خواص ضد درد، ضد التهاب، آرام بخش، کاهش دهنده قند خون و آنتی اکسیدان می باشد  که توسط سایر محققان نیز به اثبات رسیده است.گزارش های مختلفی درباره خواص درمانی این گیاه ارائه شده است همچنین تحقیقات بر روی این گیاه مبین وجود خواص فارماکولوژیکی است. Dwyer (2005) نشان داد که به طور کلی هدف از استفاده از مکملهای غذایی این است که اگر یک ماده مغذی از رژیم غذایی کم شد یک مکمل که شامل یک ماده معدنی یا مجموعه ای از ویتامین ها و مواد معدنی بود، برای جبران آن کمبود استفاده شود.

ادامه ی متن در فایل اصلی

در صورت بروز مشکل در دانلود مقاله ی تأثیر دانه نوروزک Salvia leriifolia seed بر افزایش عملکرد ورزشکاران و تهیه مکمل غذایی حاصل از آن با پشتیبانی تماس بگیرید.

  راهنمای خرید:
  • لینک دانلود فایل بلافاصله بعد از پرداخت وجه به نمایش در خواهد آمد.
  • همچنین لینک دانلود به ایمیل شما ارسال خواهد شد به همین دلیل ایمیل خود را به دقت وارد نمایید.
  • ممکن است ایمیل ارسالی به پوشه اسپم یا Bulk ایمیل شما ارسال شده باشد.
  • در صورتی که به هر دلیلی موفق به دانلود فایل مورد نظر نشدید با ما تماس بگیرید.
  • همه فایل های با فرمت ورد doc جهت دانلود سریع zip شده اند.