مقاله تأثیر سبک رهبری مدیران بر رضایت شغلی کارکنان در دستگاه های اجرایی شهرستان زاهدان


در حال بارگذاری
۲۵ فروردین ۱۳۹۹
word
20.0کیلوبایت
7صفحه
1730 بازدید
۷,۰۰۰ تومان
خرید

این یک مقاله ای با عنوان تأثیر سبک رهبری مدیران بر رضایت شغلی کارکنان در دستگاه های اجرایی شهرستان زاهدان است که در۷ صفحه برای دانلود منتشر شده است.

چکیده

سبک رهبری مدیران یکی از عوامل مؤثر در افزایش اثر بخشی، کارایی و در نهایت رضایت شغلی کارکنان می­باشد. این پژوهش با هدف تعیین رابطه بین سبک مدیریت مدیران با رضایت شغلی کارکنان دستگاه­های اجرایی در شهرستان زاهدان انجام شده است. برای انجام این پژوهش توصیفی و مقطعی از پرسشنامه تعیین سبک رهبری رنسیس لیکرت و رضایت شغلی هرزبرگ استفاده شده است. این پژوهش در سال ۱۳۹۴ در بین  ۳۰ نفر از مدیران و ۱۲۰ نفر از کارکنان راهنمایی و رانندگی، اداره راه و ترابری شهرستان، اداره جهاد کشاورزی، فرمانداری و همچنین استانداری شهرستان زاهدان که به صورت تصادفی انتخاب شده­اند انجام شد. نتایج نشان داد که بین سبک مدیریت رهبری مدیران و رضایت شغلی کارکنان در دستگاه­های اجرایی رابطه­ی معناداری وجود دارد و در دستگاه­های مذکور رابطه­ی مثبتی بین سبک مدیریت مشارکتی و رضایت شغلی کارکنان وجود دارد.

واژگان کلیدی:   رضایت شغلی، سبک رهبری، کارکنان، دستگاه­های اجرایی

مقدمه

دستگاه­های اجرایی و سازمان­ها به مدیران و کارکنان اثربخش و کارآمد نیاز دارند تا بتوانند به اهداف خود در جهت رشد و توسعه همه جانبه دست یابند. موفقیت دستگاه­های اجرایی در تحقق اهداف در گرو چگونگی اعمال مدیریت و سبکهای موثر رهبری مدیر است. مدیر می­تواند سبکهای متفاوتی را در هدایت نیروی انسانی انتخاب کند. سبک صحیح مدیریت در هر ارگان باعث بوجود آمدن روحیه قوی در کارکنان و در نتیجه افزایش رضایت شغلی آن­ها می­شود که منجر به افزایش تعهد سازمانی کارکنان و بهره­وری آن سازمان خواهد شد(۱).

هرچه کارکنان با انگیزه و رغبت بیشتری به فعالیت بپردازند کارایی بهتری خواهند داشت اگر انگیزه کارکنان را به طور کلی به دو انگیزه مادی و غیر مادی تقسیم کنیم، موضوع این پژوهش بیشتر انگیزه غیر مادی است که نوع رهبری و مدیریت در آن نقش دارد و رهبری مطلوب می‌تواند باعث رضایت نسبی کارکنان شده و در نتیجه کارآیی آنان را افزایش دهد. از طرف دیگر از آنجا که دستگاه­های اجرایی از حساسیت ویژه­ای برخوردار است و با عموم مردم در ارتباط است به تبع آن رهبری و مدیریت این سازمان­ها نیز، اهمیت و حساسیت ویژه­ای دارد. اگر سبک مدیریت و رهبری مدیران، درست و صحیح باشد، رضایت ومیل و رغبت و در نتیجه بازدهی کارکنان دو چندان خواهد شد. بنابراین این تحقیق بدنبال این است که تاثیر سبک رهبری مدیریت را بر رضایت شغلی کارکنان بررسی کند و شیوه‌های بهتر و موثرتری را پیش روی مدیران آینده قرار دهد(۲).

سبک­های مختلف رهبری بر اساس پرسشنامه لیکرت عبارتند از: سبکهای آمرانه-استثماری، آمرانه-خیرخواهانه، مشاوره­ای و مشارکتی که هرچه نمره مدیر بیشتر باشد سبک او مشارکتی­تر خواهد بود (۳).  باید توجه داشت که یک سبک رهبری خاص برای همه موقعیت­ها مناسب نمی­باشد. از این رو یک مدیر می­تواند در موقعیت­های گوناگون سبک­های متفاوت را برای رهبری کارکنان خود با توجه به فرهنگ حاکم بر سازمان و بلوغ سازمانی کارکنان برگزیند.

امروزه کارکنان از تحصیلات بالایی دارند و کارها تخصصی­تر شده است، بنابراین نمی­توان مثل گذشته آنها را وادار به انجام کار کرد. در سازمان­های امروزی نیاز بیشتری به مشارکت کارکنان در مدیریت سازمان می باشد. در حقیقت تغییر سبک مدیریت از حالت مدیریت استبدادی به سمت مدیریت مشارکتی منجر به موفقیت هر چه بیشتر سازمان می­گردد. سبک رهبری که منجر به مشارکت گروهی کارکنان و تشکیل گروه­های کاری گردد، موجب انجام اثربخش، کارآمد، منظم و هماهنگ کارها می­گردد (۴) . علاوه بر این، بکارگیری سبک رهبری حمایتی و مشارکتی منجر به افزایش لذت انجام کار در کارکنان  می گردد.

ادامه ی متن در فایل اصلی

در صورت بروز مشکل در دانلود مقاله ی تأثیر سبک رهبری مدیران بر رضایت شغلی کارکنان در دستگاه های اجرایی شهرستان زاهدان با پشتیبانی تماس بگیرید.

  راهنمای خرید:
  • لینک دانلود فایل بلافاصله بعد از پرداخت وجه به نمایش در خواهد آمد.
  • همچنین لینک دانلود به ایمیل شما ارسال خواهد شد به همین دلیل ایمیل خود را به دقت وارد نمایید.
  • ممکن است ایمیل ارسالی به پوشه اسپم یا Bulk ایمیل شما ارسال شده باشد.
  • در صورتی که به هر دلیلی موفق به دانلود فایل مورد نظر نشدید با ما تماس بگیرید.
  • همه فایل های با فرمت ورد doc جهت دانلود سریع zip شده اند.