مقاله تاثیر رطوبت بر برخی از خواص فیزیکی دانه سویا


در حال بارگذاری
۱۳ اردیبهشت ۱۳۹۹
word
342کیلوبایت
16صفحه
1323 بازدید
۷,۰۰۰ تومان
خرید

این یک مقاله ای با عنوان تاثیر رطوبت بر برخی از خواص فیزیکی دانه سویا است که در۱۶ صفحه برای دانلود منتشر شده است.

چکیده:

در این تحقیق خواص فیزیکی دانه­های سویا  با استفاده از آزمایش فاکتوریل در قالب طرح کاملا تصادفی با دو متغیر مستقل شامل نوع رقم در سه سطح (M7, L17 و BP) و محتوای رطوبت در سه سطح (۱۰، ۱۲ و ۱۴ درصد بر پایه خشک) و متغیرهای وابسته شامل ابعاد، قطر میانگین حسابی، قطر میانگین هندسی، کرویت، جرم هزار دانه، دانسیته­های توده و دانه، درصد تخلخل، سطح تصویر شده و ضریب اصطکاک ایستایی مورد بررسی قرار گرفت. نتایج نشان داد که مقادیر طول، عرض و ضخامت برای رقم “M7” به ترتیب  ۴۳/۵ ، ۱۳/۳ و ۸۳/۴ درصد و برای رقم “L17” ، ۳۴/۲، ۲۷/۱و ۹۴/۲ درصد و برای رقم “BP” 34/5، ۴۹/۵ و ۷۲/۵ درصد افزایش یافتند.  با افزایش رطوبت قطر میانگین حسابی و هندسی، سطح تصویر شده  و جرم هزار دانه افزایش یافت. این در حالی بود که ضریب کرویت، دانسیته­های توده و دانه و درصد تخلخل برای هر سه رقم  با افزایش رطوبت از ۱۰ به ۱۴ درصد، به طور خطی کاهش یافتند. ضریب اصطکاک ایستایی بر روی چهار سطح (تخته سه لایه، فولاد گالوانیزه، آلومینیم و لاستیک) اندازه­گیری شد که برای هر سه رقم با افزایش سطح رطوبت، این ضریب افزایش یافت. بیشترین ضریب اصطکاک برای هر سه رقم بر روی سطح لاستیکی و کمترین آن بر روی سطح آلومینیم به دست آمد. در پایان معادلات رگرسیونی مربوط به خواص فیزیکی اندازه‌گیری شده بر حسب رطوبت تعیین و با استفاده از آنالیز واریانس مورد ارزیابی قرار گرفتند.

کلمات کلیدی: سویا، محتوای رطوبت، خواص هندسی، خواص ثقلی، خواص اصطکاکی

۱- مقدمه:

سویا با نام علمی Glycinemax و از تیره­ی نخود (Fabaceae Legominosae ( مى‌باشد. سویا بزرگ­ترین منبع پروتئین و روغن در دنیاست. این گیاه یک‌ساله، دولپه­ای و علفى است که به‌ دو صورت دانه‌اى و علوفه‌اى مورد کاشت و بهره‌بردارى قرار مى‌گیرد. سویا یک منبع عالی از پروتئین با کیفیت است و به خوبی با دیگر غذاهای پروتئینی رقابت می­کند. روغن سویا سرشار از اسید­­های چرب غیر اشباع و بدون کلسترول است. همچنین سویا یک منبع خوب کلسیم، آهن، روی، فسفات، منگنز، ویتامین­های B و فولات است. این محصول شامل حدودا ۴۰ درصد پروتئین، ۲۰ % روغن ( ۵/۰ % لسیتین)، ۳۴% کربوهیدرات و ۹/۴% مواد دیگر (خاکستر و رطوبت) است. هر ۸ اسید آمینه ضروری که برای تغذیه­ی انسان­ها ضروری بوده و در بدن به طور طبیعی ساخته نمی­شود، در دانه سویا یافت می­شود.

مهم‌ترین تولیدکنندگان سویا در جهان به ترتیب آمریکا، برزیل، آرژانتین، چین و هند هستند. در سال­های ۲۰۱۲-۲۰۱۱ سطح زیر کشت سویا در جهان ۷۷/۱۰۲ میلیون هکتار بوده که از آن در حدود ۴۶/۲۳۹ میلیون تن سویا برداشت شده است. در سال­های ۲۰۱۲- ۲۰۱۱ سطح زیر کشت سویا در ایران تقریبا ۸۰ هزار هکتار بوده که با تولید حدود۲۰۰ هزار تن سویا در رتبه­ی بیستم جهان قرار داشت(۱).

افزایش روز افزون اهمیت محصولات کشاورزی و پیچیدگی فناوری­های مدرن برای تولید، حمل و نقل، ذخیره­سازی، فرآوری، ارزیابی کیفی، توزیع و مصرف این محصولات نیازمند درک صحیح خواص فیزیکی است. خصوصیات هندسی و ثقلی محصولات کشاورزی بسیار گسترده و عموما تابعی از میزان رطوبت و رقم است. اندازه­گیری دقیق و سریع این خصوصیات در هنگام فرآوری محصولات، طراحی دستگاه­های فرآیند و نیز دست­یابی به محصولی با کیفیت بالا بسیار حائز اهمیت است (۲).

در سال­های اخیر تحقیقات زیادی در زمینه خواص فیزیکی و مکانیکی محصولات کشاورزی صورت گرفته است که برخی از آنها عبارتند از: باریه ( ۳) برای ارزن، ازارسلان (۴) برای دانه پنبه، ساسیلیک و همکاران (۵) برای دانه کنف، امین و همکاران (۶) برای عدس، رجبی پور و همکاران (۷) برای گندم، رضوی و همکاران (۸) برای کانولا، ایمان­مهر و همکاران (۹) برای کلزا، کیبار و همکاران (۱۰ ) برای برنج و غریب زاهدی و همکاران (۱۱) برای دانه­ی کرچک.

واندکار و همکاران (۱۲)، خواص فیزیکی سویا را در سه سطح رطوبت ۳۷/۷، ۹۲/۱۰و ۸/۱۵ (بر مبنای خشک) اندازه­گیری نمودند. نتایج نشان داد که رطوبت تاثیر معنی­داری بر خواص فیزیکی سویا دارد. به طوری که با افزایش رطوبت، میانگین ابعاد، جرم هزار دانه، کرویت، تخلخل، زاویه ریپوز و ضریب اصطکاک ایستایی بر روی سطوح شیشه و چوب افزایش و دانسیته­های توده و دانه کاهش یافتند.

ادامه ی متن در فایل اصلی

در صورت بروز مشکل در دانلود مقاله ی تاثیر رطوبت بر برخی از خواص فیزیکی دانه سویا با پشتیبانی تماس بگیرید.

  راهنمای خرید:
  • لینک دانلود فایل بلافاصله بعد از پرداخت وجه به نمایش در خواهد آمد.
  • همچنین لینک دانلود به ایمیل شما ارسال خواهد شد به همین دلیل ایمیل خود را به دقت وارد نمایید.
  • ممکن است ایمیل ارسالی به پوشه اسپم یا Bulk ایمیل شما ارسال شده باشد.
  • در صورتی که به هر دلیلی موفق به دانلود فایل مورد نظر نشدید با ما تماس بگیرید.
  • همه فایل های با فرمت ورد doc جهت دانلود سریع zip شده اند.