مقاله تاثیر روش های مختلف استخراج بر خواص آنتی اکسیدانی عصاره پوست سبز گردوی شهرستان بندرگز


در حال بارگذاری
۲۲ خرداد ۱۳۹۹
word
562کیلوبایت
21صفحه
۷,۰۰۰ تومان
خرید

این یک مقاله ای با عنوان تاثیر روش های مختلف استخراج بر خواص آنتی اکسیدانی عصاره پوست سبز گردوی شهرستان بندرگز است که در۲۱ صفحه برای دانلود منتشر شده است.

چکیده

پوست سبز گردو از ضایعات گردو است که می تواند منبع ترکیبات طبیعی با خواص آنتی اکسیدانی ارزشمند باشد. در این پژوهش تاثیر روش های مختلف استخراج (غرقابی، ماکروویو و اولتراسوند ) با استفاده از حلال (اتانول – آب به نسبت ۱:۱ حجمی) بر بازدهی استخراج و خواص بیواکتیو عصاره پوست سبز گردوی شهرستان بندر گز ، مورد تجزیه و تحلیل قرار گرفت. محتوای فنل کل عصاره توسط روش فولین سیوکالتیو تعیین شد. فعالیت آنتی اکسیدانی عصاره با استفاده از سنجش قدرت احیاکنندگی و توانایی عصاره در مهار رادیکال۲-۲ دی فنیل۱- پیکرو هیدرازیل  (DPPH) مورد بررسی قرار گرفت. بالاترین مقدار ترکیبات فنولی  با (۰۹/۷۵ میلی گرم در گرم پوست سبز گردو بر حسب اسید گالیگ مربوط به روش استخراج اولتراسوند بود. خواص آنتی اکسیدانی عصاره های پوست سبز گردو  استخراجی به بوسیله سه روش یاد شده در یک غلظت ثابت (۵/۱۲ میکرو گرم بر میلی لیتر) مورد ارزیابی قرار گرفت، که بالاترین مقدار مهار رادیکال های  آزاد DPPH مربوط به عصاره استخراجی توسط روش اولتراسوند با زمان ۳۰ دقیقه به مقدار ۴۴% بود و همچنین قدرت احیاء کنندگی مربوط به همین عصاره با عدد جذبی ۰۸۲/۰، معادل قدرت احیاء کنندگی ۲/۴۳ میلی گرم اسید گالیک  می باشد. نتایج حاصل از مقدار فنول کل و خواص آنتی اکسیدانی نمونه ها نشان داد،  فعالیت و خواص آنتی اکسیدانی وابسته به غلظت عصاره بوده و اولتراسوند بهترین روش استخراج می باشد.

واژهای کلیدی: پوست سبز گردو، رادیکال آزاد، غرقابی، ماکروویو ، اولتراسوند

مقدمه

گردو درختی است که به طور سنتی برای چوب و میوه های ارزشمند آن کشت می شود. دانه گردو دارای منافع اقتصادی زیادی در صنایع غذایی است و بخاطر ویژگی های تغذیه ای ، بهداشتی در سراسر جهان محبوب و با ارزش است (لنچمن و همکاران، ۲۰۱۰).

دیگر محصولات به دست آمده از درخت گردو دارای کاربردهای متعددی است. ازجمله  پوست سبزگردوی، دانه، پوست درخت ، و برگ ها در صنایع آرایشی و بهداشتی و دارویی استفاده می شود (استامپار و همکاران، ۲۰۰۶). برگ ها به طور گسترده ای در طب سنتی برای درمان التهاب های پوستی ، ضد تعریق و ضد زخم و برای خواص ضداسهال ، ضد انگل ، ضد عفونی کننده و قابض بودن استفاده می شود (آلمیدا و همکاران، ۲۰۰۸). پوسته سبز گردو مواد اولیه برای لیکور سنتی گردو مورد استفاده قرار گرفته است (استامپار و همکاران، ۲۰۰۶). با توجه به اثرات مفید به دست آمده از ترکیبات فنولی ، مثل فعالیت های ضد سرطانی ، ضد جهش ژنی ، وحفاظت از قلب به فعالیت آنتی اکسیدانی ترکیبات فنولی موجود در این محصولات  نسبت داده اند ، مطالعات متعددی برای به  دست آوردن آنتی اکسیدان ها از منابع طبیعی متمرکز شده است. با توجه به مشکوک به سمی بودن آنتی اکسیدان های  مصنوعی ، تحقیقات برای کشف جایگزین های طبیعی را ترقی داده است(کنتینی و همکاران،. ۲۰۰۸).

در این زمینه، محصولات  حاصل از ضایعات هدر رفته در صنایع غذایی ، جنگل و یا کشاورزی و همچنین  بخاطر  حفظ محیط زیست و مقرون به صرفه بودن آنها مورد توجه قرار گرفته ، و در این زمینه چندین مواد گیاهی مورد  تجزیه و تحلیل  واقع شده اند از جمله : آجیل و محصولات آن مانند پوسته بادام ، پوسته ودانه فندق (کنتینی و همکاران، ۲۰۰۸ برگ درخت فندق (الیویرا و همکاران، ۲۰۰۷) و  میوه بلوط و محصولات آن (باریرا و همکاران، ۲۰۰۸؛ وازکوز همکاران، ۲۰۰۸، ۲۰۰۹).

تمایل مصرف کنندگان به پرهیز از مصرف محصولات با نگهدارنده هایی با منشا شیمیایی همراه با افزایش مقاومت به آنتی بیوتیک ها(رایوها و همکاران، ۲۰۰۰؛ الیویرا و همکاران، ۲۰۰۷) علاقه به استفاده از ترکیبات ضد میکروبی طبیعی، به ویژه استخراج شده از گیاهان را افزایش داده است (  زهانگ و همکاران، ۲۰۰۹). ترکیبات فنلی  موادی هستند که دارای  خاصیت آنتی اکسیدانی می باشند واین ترکیبات فنولیک در تمام نقاط  گردو موجود است و اثر ضد میکروبی وآنتی اکسیدانی آن شناخته شده است (استامپار و همکاران، ۲۰۰۶). بنابراین ، فرآورده های گردو می تواند ، به عنوان منبع آنتی اکسیدان طبیعی و عوامل ضد میکروبی ، ارزشمند باشد. در این راستا ، مغز گردو قبلا به عنوان یک  آنتی اکسیدان توسط (لی و همکاران ۲۰۰۶)، (لابوکاس و همکاران ۲۰۰۸) و (زهانگ و همکاران ۲۰۰۹) ارزیابی شده است.

ادامه ی متن در فایل اصلی

در صورت بروز مشکل در دانلود مقاله ی تاثیر روش های مختلف استخراج بر خواص آنتی اکسیدانی عصاره پوست سبز گردوی شهرستان بندرگز با پشتیبانی تماس بگیرید.

  راهنمای خرید:
  • لینک دانلود فایل بلافاصله بعد از پرداخت وجه به نمایش در خواهد آمد.
  • همچنین لینک دانلود به ایمیل شما ارسال خواهد شد به همین دلیل ایمیل خود را به دقت وارد نمایید.
  • ممکن است ایمیل ارسالی به پوشه اسپم یا Bulk ایمیل شما ارسال شده باشد.
  • در صورتی که به هر دلیلی موفق به دانلود فایل مورد نظر نشدید با ما تماس بگیرید.
  • همه فایل های با فرمت ورد doc جهت دانلود سریع zip شده اند.