مقاله تحلیل ارتباط بین تکنیک های مهندسی ارزش و عوامل توانمندسازی صنایع کوچک و متوسط استان سیستان و بلوچستان


در حال بارگذاری
۲۵ فروردین ۱۳۹۹
word
362کیلوبایت
13صفحه
1376 بازدید
۷,۰۰۰ تومان
خرید

این یک مقاله ای با عنوان تحلیل ارتباط بین تکنیک های مهندسی ارزش و عوامل توانمندسازی صنایع کوچک و متوسط استان سیستان و بلوچستان است که در۱۳ صفحه برای دانلود منتشر شده است.

چکیده

توسعه صنایع کوچک و متوسط، رمزتوسعه اقتصادی دهه آینده است. بررسیها نشان داده است که صنایع کوچک و متوسط از راه چهار مجرای کارآفرینی، نوآوری و تغییر فناوری پویایی صنعت و درنهایت ایجاد فرصتهای شغلی و افزایش درآمد براقتصاد جهانی تاثیر گذارند. به علاوه، شدت یافتن رقابت جهانی، افزایش بی اطمینانی و تقاضای فزاینده برای محصولات متنوع باعث شده است که توجه به این صنایع بیشتر شود. صنایع کوچک و متوسط ، استخوان بندی اقتصاد و صنعت هر کشوری را تشکیل می دهند. در اکثر کشورهای جهان، توسعه صنایع کوچک و متوسط جزء سیاستهای اصلی و اولویت دار دولت ها به شمار می رود و رویکرد ویژه ای به منظور حمایت از ایجاد، رشد و بقاء اینگونه واحدها اتخاذ می شود. در شرایطی که بیش از ۹۰ درصد بنگاه های اقتصادی کشور را واحدهای کوچک و متوسط تشکیل می دهند ، هرگونه برنامه ریزی برای توسعه صنعتی و اقتصادی کشور، اشتغالزایی ، توسعه صادرات غیرنفتی و نوآوری ، بدون حمایت و پشتیبانی از صنایع کوچک و متوسط میسر نخواهد شد پژوهش حاضر با هدف بررسی تاثیر تکنیک های مهندسی ارزش و عوامل توانمندسازی در رشد صنایع کوچک و متوسط استان سیستان و بلوچستان انجام شده است. این تحقیق در جهت راه های جدید برای توسعه و حمایت و یا رفع معضلات عمومی صنایع کوچک و متوسط می باشد یکی از روشهای قدرتمندی که امروزه در راستای کاهش هزینه، زمان و افزایش کیفیت و در نتیجه بهبود عملکرد پروژه ها موثر است، مهندسی ارزش است سعی براین است تا مهندسی ارزش با اجرای اصولی و سیستماتیک فرآیند کارگاه مهندسی ارزش و انجام صحیح ساختار آن در جهت بهبود طراحی و کاهش هزینه های صنایع کوچک و متوسط استان انجام گیرد.

واژگان کلیدی: صنایع کوچک و متوسط ، مهندسی ارزش ، عوامل توانمندسازی

مقدمه

پژوهش حاضر با هدف بررسی تکنیک های مهندسی ارزش و عوامل توانمندسازی صنایع کوچک در شهرک صنعتی زاهدان انجام شده است.

در ایران صنایع کوچک حدود ۹۰% کل واحدهای صنعتی کشور را تشکیل می دهد و بطور متوسط ۴۵% اشتغال بخش صنعت توسط صنایع کوچک ایجاد شده است. برای صنایع کوچک می توان ۲ زیر گروه مهم و مجزا تعریف کرد :

یکی صنایع کوچکی که نیازهای عمومی مصرف کنندگان را تامین می کنند. نوع دوم صنایع کوچک هستند که کالاها و مواد واسطه ای را برای صنایع بزرگ تامین می کنند که این صنایع ها از فناوری بسیار پیشرفته استفاده می کنند.

توجه و روی آوردن به رشد و گسترش صنایع کوچک، زودبازده و کارآفرین به عنوان یکی از راههای توسعه اقتصادی طی سه دهه اخیر همواره موردتوجه کشورهای توسعه یافته یا در حال توسعه بوده است.

طی ۱۵ سال گذشته ، نقش و جایگاه صنایع کوچک و متوسط با وجود حجم کم سرمایه موردنیاز و میزان اشتغالزایی فراوان آنها در بخش صنعت و اقتصاد ایران ، رو به کاهش بوده است و بنگاه های کوچک ایران قادر نبوده اند نسبت به صنایع بزرگ از مزیت نسبی در توسعه صنعتی و اقتصادی کشور برخوردار باشند.(اسوتلسیکی و همکاران ۲۰۰۷ ، ۳۸)در این پژوهش ابتدا عوامل توانمندسازی در صنایع کوچک شناسایی و سپس وضعیت آنها مشخص شده است . جامعه آماری صنایع کوچک شهرکهای صنعتی می باشد که براساس نمونه تصادفی انتخاب می شوند.

گاها با تاخیر در پیشرفت صنایع کوچک مواجه هستیم. تاخیر در پیشرفت کار علاوه بر آنکه موجب طولانی شدن زمان اجرا و صرف هزینه های قابل توجه می شود ، منجر به تحمیل هزینه فرصت های از دست رفته می شود. وجود مشکلات عدیده در اجرای پروژه های پیشرفت صنایع کوچک با تمرکز بر سه عامل : زمان، هزینه و کیفیت و عوامل مرتبط با توانمندسازی ، اهمیت تهیه راهکارهای اجرایی و قابل اعتماد جهت بکارگیری علوم روز دنیا را بیش از پیش ضروری می نماید.

نتایج نشان می دهد که ۸ عامل توانمندسازی شناسایی شده که وضعیت عوامل دسترسی به اطلاعات آموزش، دسترسی به منابع ، غنی سازی شغلی در شرایط مطلوب و عوامل تفویض اختیار و رهبری نسبتا مطلوب و حق انتخاب و شایستگی مطلوب می باشد.

صاحب نظران از توانمندسازی تعاریف زیادی ارائه کرده اند:

۱.کینلاو بر این باور است که توانمندسازی فرایند نیل به بهبود و بهسازی مستمر در عملکرد سازمان از طریق توسعه و گسترش قابلیت و نفوذ افراد و تیم ها در همه جنبه ها و وظایف بوده و یک راهبرد توسعه سازمانی است.

۲.بلانچارد ، کارلوس و راندولف معتقدند: توانمندسازی ظرفیت های بالقوه ، بهره برداری از سرچشمه توانایی انسانی را که از آن استفاده کامل نمی شود ، در اختیار می گذارد

ادامه ی متن در فایل اصلی

در صورت بروز مشکل در دانلود مقاله ی تحلیل ارتباط بین تکنیک های مهندسی ارزش و عوامل توانمندسازی صنایع کوچک و متوسط استان سیستان و بلوچستان با پشتیبانی تماس بگیرید.

  راهنمای خرید:
  • لینک دانلود فایل بلافاصله بعد از پرداخت وجه به نمایش در خواهد آمد.
  • همچنین لینک دانلود به ایمیل شما ارسال خواهد شد به همین دلیل ایمیل خود را به دقت وارد نمایید.
  • ممکن است ایمیل ارسالی به پوشه اسپم یا Bulk ایمیل شما ارسال شده باشد.
  • در صورتی که به هر دلیلی موفق به دانلود فایل مورد نظر نشدید با ما تماس بگیرید.
  • همه فایل های با فرمت ورد doc جهت دانلود سریع zip شده اند.