مقاله تحلیل ارتباط بین چابک سازی و توانمندی نیروی انسانی مطالعه ای در سازمان بهزیستی استان س و ب


در حال بارگذاری
۲۴ فروردین ۱۳۹۹
word
147کیلوبایت
13صفحه
1561 بازدید
۷,۰۰۰ تومان
خرید

این یک مقاله ای با عنوان تحلیل ارتباط بین چابک سازی و توانمندی نیروی انسانی مطالعه ای در سازمان بهزیستی استان س و ب است که در۱۳ صفحه برای دانلود منتشر شده است.

چکیده

چابکی یکی از قابلیت هایی است که سازمان را در راه رسیدن به این هدف کمک می کند. چابکی را در سازمان منابع انسانی رقم می زند. بنابراین نیروی انسانی باید توانمند و مهارت های روز را فرا گیرد. هدف از انجام این تحقیق تحلیل ارتباط بین چابک سازی و توانمندی نیروی انسانی (مطالعه ای در سازمان بهزیستی استان س و ب) می باشد. توانمندسازی بر اساس تحقیق وایمیلز (۲۰۱۵) و مورن(۲۰۱۲) با ۵ بعد احساس شایستگی، احساس موثر بودن، احساس معنی داری، حق انتخاب و احساس اعتماد به نفس مورد سنجش قرار می گیرد. هم چنین چابکی سازمانی بر اساس تحقیق وان مورن(۲۰۱۲) و نیک پور و سلاجقه(۱۳۹۱) مورد سنجش قرار می گیرد. جامعه آماری تحقیق را کارکنان سازمان بهزیستی استان تشکیل  می دهند. تعداد ۱۷۳ پرسشنامه بین کارکنان توزیع گردید. که با حذف  پاسخ های معیوب و عدم پاسخ ها از سوی کارکنان  در نهایت ۱۴۴ پرسشنامه مورد بررسی قرار گرفت.  هدف تحقیق کاربردی و براساس نوع تحقیق ، توصیفی می باشد. جهت تجزیه و تحلیل اطلاعات از نرم افزار SPSS 20 استفاده گردید. بررسی فرضیه های تحقیق با استفاده از آزمون پیرسون انجام گرفتت. نتایج نشان داد که بین توانمند سازی  و چابکی سازمانی رابطه مثبت و معنادار وجود دارد. هم چنین بین تک تک ابعاد توانمند سازی و چابکی سازمانی رابطه مثبت و معنی داری یافت شد.

کلمات کلیدی: توانمند سازی، چابکی سازمانی، سازمان بهزیستی استان

مقدمه

یکی از مهم‌ترین چالش‌های مدیران عصر حاضر، عدم استفاده کافی از منابع فکری، توان ذهنی و ظرفیت‌های بالقوه منابع انسانی موجود است. در اغلب سازمان ها از توانایی های کارکنان استفاده بهینه نمی شود و مدیران قادر نیستند ظرفیت بالقوه آنان را به کار گیرند(وان مورس،۲۰۱۲). به عبارت دیگر افراد، توان بروز خلاقیت، ابتکار و فعالیت بیشتری را دارند، اما در محیط سازمانی به دلایلی از این قابلیت‌ها به طور مطلوب بهره برداری نمی‌شود. اندیشمندان مدیریت تحول و بهسازی سازمان، توانمندسازی کارکنان را به عنوان یک راهبرد اثرگذار بر عملکرد و بهسازی نیروی انسانی معرفی نموده اند و معتقدند که توانمندسازی منابع انسانی یکی از نگرش‌های مهم جدی است که امروزه توسط سازمان‌ها به کار گرفته می‌شود و در واقع پاسخ به نیاز حیاتی مدیریت معاصر در پاسخ گویی به نیاز تغییر و تحول است(کینلا، ۱۳۸۳).

از طرفی به نظر می‌رسد تغییر، یکی از ویژگی های اصلی سازمان‌ها در عصر رقابتی جدید باشد. کمتر سازمانی را می توان یافت که در یک دوره‌ی مثلاً سه تا شش ماهه یا حتی یک ساله، تغییری را در محیط خود شاهد نباشد. با توجه به بافتی که در حال حاضر بر دنیای کسب و کار سازمان‌ها حکم فرماست، سازمان‌ها ناگزیر از انجام تغییراتی در نگرش، دانش، رویکردها، رویه‌ها و نتایج مورد انتظار خود هستند.

یک سازمان چابک، با اتفاقات و تغییرات ناگهانی، به سادگی از پا در نمی‌آید. یک سازمان چابک، سریع السیر، سازگار و قدرتمند است و به تغییرات ناگهانی، فرصت های جدید بازار و نیازمندی های مشتری پاسخ سریع می دهد. سازمان چابک برای درک و پیش بینی تغییرات محیط کسب و کار طراحی شده و در این راستا به ساختاربندی خود می پردازد(جعفر نژاد،۱۳۸۶).

همه ی تعریف های چابکی بر سرعت و انعطاف پذیری به عنوان نشانه های اصلی یک سازمان چابک تأکید دارند. مشخصه‌ای دیگر از چابکی با اهمیت یکسان، پاسخ گویی مؤثر برای تغییر و عدم اطمینان است(شریفی و ژانگ[۱]، ۱۹۹۹). برخی نویسندگان اظهار داشتند که پاسخگویی به تغییر در روش‌های جداگانه و شناسایی و تفسیر مزایای تغییرات، فاکتورهای اساسی در چابکی هستند. مؤلفه مشترک دیگر برآمده از تعریف چابکی، کیفیت بالا و تولیدات با درجه سفارشی سازی بالاست. برخی دیگر از تعاریف چابکی عبارتند از: توانایی پاسخگویی سریع به تغییرات بازار، به عنوان جزء کلیدی در موفقیت و بقای بنگاه‌ها در بازار(وینود و آرویند[۲]، ۲۰۱۱). با توجه به اینکه سازمان سازمان بهزیستی به عنوان سازمان مردم نهاد نیز باید با تغییرات محیطی خود را وفق دهد و باید بتواند با  توانمند  نمودن کارکنان به سرعت هم خود را با تعییرات محیطی و تکنولوژیکی وفق دهد و هم پاسخگویی نیاز مردم باشد.

با توجه به موارد مطروح در این تحقیق برآنیم تا به بررسی رابطه توانمندسازی منابع انسانی و رابطه آن با چابکی سازمان سازمان بهزیستی  بپردازیم.

ادامه ی متن در فایل اصلی

در صورت بروز مشکل در دانلود مقاله ی تحلیل ارتباط بین چابک سازی و توانمندی نیروی انسانی مطالعه ای در سازمان بهزیستی استان س و ب با پشتیبانی تماس بگیرید.

  راهنمای خرید:
  • لینک دانلود فایل بلافاصله بعد از پرداخت وجه به نمایش در خواهد آمد.
  • همچنین لینک دانلود به ایمیل شما ارسال خواهد شد به همین دلیل ایمیل خود را به دقت وارد نمایید.
  • ممکن است ایمیل ارسالی به پوشه اسپم یا Bulk ایمیل شما ارسال شده باشد.
  • در صورتی که به هر دلیلی موفق به دانلود فایل مورد نظر نشدید با ما تماس بگیرید.
  • همه فایل های با فرمت ورد doc جهت دانلود سریع zip شده اند.