مقاله تحلیل ارتباط سلامت سازمانی و سرمایه ی اجتماعی کارکنان در سازمان فنی و حرفه ای زاهدان


در حال بارگذاری
۲۴ فروردین ۱۳۹۹
word
86.9کیلوبایت
14صفحه
1106 بازدید
۷,۰۰۰ تومان
خرید

این یک مقاله ای با عنوان تحلیل ارتباط سلامت سازمانی و سرمایه ی اجتماعی کارکنان در سازمان فنی و حرفه ای زاهدان است که در۱۴ صفحه برای دانلود منتشر شده است.

چکیده:

امروزه توفیق سازمان ها را نمی توان تنها در انباشت ثروت مادی و تجهیز به آخرین امکانات فن آوری ها ارزیابی کرد، زیرا سرمایه ی مالی، فیزیکی و انسانی فاقد کارایی موثر است. به عبارت دیگر استفاده ی بهینه از سرمایه های مالی و فیزیکی و انسانی در سازمان بدون شبکه ی روابط متقابل بین اعضای سازمان که توام با اعتماد، محبت و دوستی در جهت حفظ ارزش ها و هنجارهای سازمان است، امکان پذیر نخواهد بود. سلامت سازمانی به دوام و بقای سازمان در محیط خود و سازگاری با آن و ارتقا و گسترش توانایی خود برای سازش بیشتر اشاره می کند. در سازمان های سالم، کارمندان، متعهد و وظیفه شناس و سودمند هستند و از روحیه و عملکرد بالایی برخوردارند. در حقیقت سلامتی سازمان از لحاظ فیزیکی، روانی، امنیت، تعلق، شایسته سالاری، ارزش گذاری به دانایی، تخصص، شخصیت ذی نفعان و رشد دادن به قابلیت های آن ها و انجام وظایف محول شده، در اثر بخشی هر سیستمی تاثیر بسزایی دارد. انتظار جامعه و مشتریان از سازمان ها، مدیران و کارکنان آن ها، استقرار، حفظ و ارتقای سلامت سازمانی می باشد. در این تحقیق که از روش تحقیق توصیفی از نوع همبستگی استفاده شده است به رابطه ی تاثیر بر سلامت سازمانی در بین کارکنان سازمان فنی و حرفه ای زاهدان پرداخته و ضمن بررسی تاثیر مولفه های سرمایه های اجتماعی برسلامت سازمانی به این نتیجه رسیده، که مولفه های سرمایه های اجتماعی بر سلامت سازمانی موثر است و در خاتمه پیشنهاداتی جهت بهبود این رابطه ارائه گردیده است.

واژگان کلیدی: سرمایه اجتماعی، سلامت سازمانی، سرمایه مالی، سرمایه فیزیکی، سرمایه انسانی

مقدمه

سرمایه ی اجتماعی، پیوندها و ارتباطات میان اعضای یک شبکه رابه عنوان منبعی باارزش قلمداد می نماید که با خلق هنجارها و اعتماد متقابل، موجب تحقق اهداف می گردد. سرمایه ی اجتماعی از جمله عوامل تاثیر گذار بر سازمان ها بوده و به عنوان یک اهرم توفیق آفرین در مدیریت سازمان ها مطرح و مورد اقبال فراوان واقع شده است.

امروزه سرمایه ی اجتماعی، نقش بسیار مهم تری از سرمایه ی فیزیکی و انسانی در سازمان ها و جوامع ایفا می کند و شبکه های روابط جمعی و گروهی، انسجام بخش میان انسان ها با یکدیگر، سازمان ها و انسان ها، و سازمان ها با سازمان های دیگر می باشد. در غیاب سرمایه ی اجتماعی، سایر سرمایه ها اثر بخشی خود را از دست می دهند و بدون سرمایه ی اجتماعی، پیمودن راه های توسعه و تکامل فرهنگی و اقتصادی، ناهموار و دشوار می شوند.

فوکویاما سرمایه ی اجتماعی را مجموعه ی هنجارها ی موجود در سیستم ها ی اجتماعی می داند که موجب ارتقای سطح همکاری اعضا ی آن جامعه گردیده و موجب پایین آمدن سطح هزینه ها ی تبادلات و ارتباطات می گردد. سرمایه ی اجتماعی را می توان به عنوان وجود مجموعه ی معینی از هنجارها یا ارزش های غیر رسمی تعریف کرد که اعضای گروهی که همکاری و تعاون میانشان مجاز است، در آن سهیم هستند. هنجارهایی که سرمایه ی اجتماعی تولید می کنند اساساً شامل سجایایی از قبیل صداقت، ادای تعهدات و ارتباطات دو جانبه است (فوکویاما، ترجمه ی توسلی،۱۳۸۵: ۵).

سرمایه ی اجتماعی بر خلاف سایر سرمایه ها به صورت فیزیکی وجود ندارد بلکه حاصل تعاملات و هنجارهای گروهی و اجتماعی بوده و از طرف دیگر، افزایش آن می تواند موجب پایین آمدن جدی سطح هزینه ها ی اداره ی جامعه و نیز هزینه های عملیاتی سازمان ها گردد ) حقشناس ودیگران، ۱۳۸۶:۱ ).

کلمن بیان می کند که واژه ی سرمایه بر این دلالت می کند که سرمایه ی اجتماعی همانند سرمایه ی انسانی یا سرمایه ی اقتصادی ماهیتی زاینده و مولد دارد، یعنی ما را قادر می سازد تا ارزش ایجاد کنیم، کارها را انجام دهیم، به اهدافمان دست یابیم، ماموریت هایمان را در زندگی به اتمام رسانیم و به سهم خویش به دنیایی که در آن زندگی می کنیم یاری رسانیم. وقتی می گوییم سرمایه ها ی اجتماعی زاینده و مولد هستند، منظور این است که هیچ کس بدون آن موفق نیست و حتی زنده نمی ماند ) کلمن، ۱۳۷۷: ۳۰۰ ).

ادامه ی متن در فایل اصلی

در صورت بروز مشکل در دانلود مقاله ی تحلیل ارتباط سلامت سازمانی و سرمایه ی اجتماعی کارکنان در سازمان فنی و حرفه ای زاهدان با پشتیبانی تماس بگیرید.

  راهنمای خرید:
  • لینک دانلود فایل بلافاصله بعد از پرداخت وجه به نمایش در خواهد آمد.
  • همچنین لینک دانلود به ایمیل شما ارسال خواهد شد به همین دلیل ایمیل خود را به دقت وارد نمایید.
  • ممکن است ایمیل ارسالی به پوشه اسپم یا Bulk ایمیل شما ارسال شده باشد.
  • در صورتی که به هر دلیلی موفق به دانلود فایل مورد نظر نشدید با ما تماس بگیرید.
  • همه فایل های با فرمت ورد doc جهت دانلود سریع zip شده اند.