مقاله تولید نانولیپوزوم های حاوی زعفران و بررسی پایداری آن ها


در حال بارگذاری
۲۲ خرداد ۱۳۹۹
word
2.93مگابایت
19صفحه
۷,۰۰۰ تومان
خرید

این یک مقاله ای با عنوان تولید نانولیپوزوم های حاوی زعفران و بررسی پایداری آن ها است که در۱۹ صفحه برای دانلود منتشر شده است.

چکیده:                                                                                                          

زعفران ادویه ای است که از گل گیاه  “crocus sativus”مشتق شده، معروف به زعفران و از تیره زنبقیان  میباشد. زعفران گیاهی کوچک به ارتفاع ۱۰ تا ۳۰ سانتی‌متر است. این پژوهش با هدف بررسی تاثیر غلظت های مختلف روغن (۲۵،۳۰،۳۵)، لسیتین (۵/۱، ۱، ۵/۰) و زعفران (۵۰/۰، ۳۳/۰، ۱۵/۰) بر میزان حفاظت از مواد مؤثره زعفران (کروسین، سافرانال و پیکروکروسین) و پایداری، انجام گرفت. بدین منظور ابتدا عصاره­ی آبی زعفران را تهیه کرده، سپس با استفاده از گلیسرول، لسیتین و روغن ریزپوشانی شد. و اثر غلظت های مختلف لسیتین، زعفران و روغن بر پایداری نانولیپوزوم ها طی ۲۴ ساعت به روش شاخص خامه ای شدن مورد بررسی قرار گرفت. نانولیپوزومهای با فرمول ساخت (زعفران ۰.۱۵ درصد، روغن ۳۵ درصد، لسیتین ۰.۵۰ درصد) بالاترین پایداری را نشان دادند. دیگر ویژگیهای نانولیپوزومهای حاوی زعفران شامل بررسی اندازه قطرات لیپوزومها با استفاده از روش عکسبرداری با میکروسکوپ و همچنین پارامتر رنگی L* ، در سامانه لیپوزومی نیز بررسی شدند و نتایج نشان داد که نانو لیپوزومهای حاوی زعفران با فرمول ساخت ( زعفران ۰.۱۵ درصد، روغن ۰.۳۵ درصد، لسیتین ۰.۵۰ درصد) بهترین کیفیت را از نظر پایداری، رنگ، اندازه­ی قطرات دا شتند. . نتایج نشان دادند که افزایش غلظت روغن، زعفران، لستین تاثیر معنی داری بر پایداری نانولیپوزومها داشته است {لستین و روغن و زعفران با سطح احتمال ۱ درصد (۰۱/۰ P<)}. نمونه های حاوی روغن بالاتر، لسیتین کمتر و زعفران کمتر از نظر شفافیت نسبت به نمونه های دیگر شفاف تر بودند، زیرا  دارای اندازه ی قطرات ریزتر و پایداری بیشتری نسبت به سایر نمونه ها بودند. همچنین زعفران در آنها بیشتر ریزپوشانی شده بود همچنین می دانیم که تغییرات کدورت یکی از شاخص های حساس در تغییر اندازه می باشد.

کلید واژگان فارسی: ریزپوشانی، زعفران، پایداری، نانولیپوزوم

مقدمه:

زعفران گیاهی است پایا با ارتفاع تقریبا ۳۰ سانتیمتر که دارای برگهای دراز و سبز مانند تره است.  گلهای زعفران ارغوانی، منظم و به شکل لوله ای دراز است که به سه گلبرگ و کاسبرگ منتهی می شود .مهم ترین ترکیبات موجود در زعفران شامل ترکیبات زرد رنگ که به خوبی در آب محلول هستند (مشتقات کروسین) ، ترکیبات تلخ از جمله پیکروکروسین که به ویژه مقوی معده می باشند، مواد معطر (اسانس) که مهم ترین ترکیب آن سافرانال می باشد که گاهی تا ۱درصد زعفران را تشکیل می دهد، و همچنین شامل روغن به میزان حداکثر۱۰ درصد ، رطوبت حدود ۱۳ـ۱۰ درصد و ترکیبات معدنی حدود ۵ درصد می باشد. اصلی ترین و مهم ترین ترکیبات زعفران همان ترکیبات قرمز رنگ، تلخ و معطر هستند که اثرات درمانی زعفران مربوط به آن ها است (۱)

کلاله گیاه زعفران دارای ترکیبات شیمیایی متنوعی است از جمله کربوهیدراتها، مواد معدنی، موسیلاژ، ویتامینها (بویژه ریبوفلاوین و تیامین) رنگدانه ها شامل کروسین، آنتوسیانین، کاروتن، لیکوپن، زیگزانتین، یک اسانس معطر ترپنیک به نام  سافرانال، و مواد  طعم دهنده (پیکروکروسین). کلاله زعفران که در واقع قسمت اصلی زعفران تجارتی را تشکیل می دهد دارای رنگ، طعم و عطر مخصوصی است که هر یک از این ویژگیها مربوط به یکدسته از ترکیبات شیمیایی خاص می باشد که تا کنون برخی از آنها شناخته شده است (۲).

ریزپوشای تکنیک بسته بندی اجزاء ترکیبات حساس در داخل یک پوشش یا دیواره است تا از تأثیر عوامل فیزیکی و شیمیایی محیطی مصون بمانند. با استفاده از این روش ضمن جلوگیری از هدر رفتن ترکیبات فرار و حساس به شرایط محیطی می توان آنها را تحت شرایط کنترل شده ای رها کرد. لذا ترکیبات فعال، حساس یا فرار مانند ویتامین ها، ترکیبات مولد طعم و بو و عصاره گیاهی اسانس ها و… می توانند با استفاده از این روش، محفوظ بمانند. با استفاده از نانولیپوزوم ها، افزودنی های واکنشگر، حساس یا فرار، ویتامین ها، آنزیم ها و آنتی اکسیدان ها می توانند به ترکیبات پایدار تبدیل شد و غنی سازی مواد جهت ارتقای ارزش تغذیه ای کمک کند (۳).

در سیستم های غذایی، دامنه وسیعی از مواد هسته ای، مواد تشکیل دهنده دیواره و فناوری های مرتبط وجود دارد که امکان تولید ریزکپسول های با اندازه ها، اشکال و ویژگی های مورفولوژیکی مختلف را امکان پذیر می سازد. ازجمله ترکیباتی که می توانند توسط این تکنیک حفظ شوند شامل رنگ ها، عوامل ضدمیکروبی، پلی فنول ها، طعم دهنده ها، ویتامین ها، مواد معدنی، آنتی اکسیدان ها، بافرها شیرین کننده ها، عوامل تغذیه ای، آنزیم ها، اسیدها و مخمرها می باشند (۴).

فناوری ریزپوشانی می تواند مزیت های زیادی برای مواد غذایی به همراه داشته باشد. ازجمله مزایای ریزپوشانی در صنایع غذایی عبارت است از:

۱- حفظ مواد هسته ای از تخریب و کاهش برهم کنش آنها با محیط پیرامون

۲- رهایش تدریجی مواد هسته ای در طی زمان

۳- پوشانیدن عطر و طعم نامطلوب مواد هسته ای

۴- اصلاح ویژگی های فیزیکی ماده اولیه (۵).

ادامه ی متن در فایل اصلی

در صورت بروز مشکل در دانلود مقاله ی تولید نانولیپوزوم های حاوی زعفران و بررسی پایداری آن ها با پشتیبانی تماس بگیرید.

  راهنمای خرید:
  • لینک دانلود فایل بلافاصله بعد از پرداخت وجه به نمایش در خواهد آمد.
  • همچنین لینک دانلود به ایمیل شما ارسال خواهد شد به همین دلیل ایمیل خود را به دقت وارد نمایید.
  • ممکن است ایمیل ارسالی به پوشه اسپم یا Bulk ایمیل شما ارسال شده باشد.
  • در صورتی که به هر دلیلی موفق به دانلود فایل مورد نظر نشدید با ما تماس بگیرید.
  • همه فایل های با فرمت ورد doc جهت دانلود سریع zip شده اند.