مقاله جایگاه خیار تفلیس در معاملات تاجر ورشکسته


در حال بارگذاری
۹ اردیبهشت ۱۳۹۹
word
21.4کیلوبایت
10صفحه
509 بازدید
۷,۰۰۰ تومان
خرید

این یک مقاله ای با عنوان جایگاه خیار تفلیس در معاملات تاجر ورشکسته است که در۱۰ صفحه برای دانلود منتشر شده است.

چکیده

خیار تفلیس در قانون مدنی ایران به تبعیت از فقه امامیه بیان شده است.لیکن با نسخ قانون افلاس و اعسار مصوب ۱۳۱۰،عنوان افلاس از حقوق ایران رخت بر بسته است.لذا این سوال اساسی ایجاد شده که به دلیل عدم وجود نهاد افلاس،جایگاه خیار تفلیس چیست؟آنچه باعث شده که حیات خیار تفلیس در حقوق ایران همچنان مورد توافق حقوقدانان باشد، ماده ۵۳۳ قانون تجارت است . گرچه این ماده در مبحث استرداد ورشکستگی مطرح شده، لیکن به عقیده اقوی،این ماده بازتاب خیار تفلیس در حقوق تجارت است.گرچه متن مواد ۳۸۰ قانون مدنی و ۵۳۲ قانون تجارت کاملاً بر یکدیگر منطبق نیست لیکن ملاک واحد در هر دو این عقیده را تقویت می کند که قانون تجارت خیار تفلیس را در دعوی استرداد به رسمیت شناخته است.

واژه های کلیدی:خیار تفلیس، حق حبس، حق فسخ، ورشکستگی و افلاس

مقدمه

قانون تجارت ایران اگرچه عمری بیش از ۸۰ سال دارد ؛ ولی همگام با سایر پیشرفت های بشری توسعه نیافته است . عدم کشف تحقیقی اختصاصی پیرامون موضوع حاضر و نیز عدم وجود سابقه ای مکتوب در این ارتباط دلیل مدعای ماست . در حقیقت ، ورشکستگی نه تنها از آن حیث که یک شخص را از گردونه تجارت خارج می نماید ، اهمیت دارد ، بلکه بیشتر از آن حیث مهم است که بستانکاران و جامعه از آن متضرر می گردند .

هرگاه بدهکار عادی و غیر از تاجر از پرداخت بدهی خود امتناع نماید ؛ طلبکار می تواند با مراجعه به دادگاه صلاحیتدار و با تامین اموال بدهکار و اخذ حکم به نفع خویش ، نسبت به وصول طلب خود مبادرت ورزد . و اگر بدهکار ناتوان و متعذر از پرداخت دین خود باشد ؛ ضمانت اجرائی از حیث قابلیت فسخ و یا ابطال معاملات بدهکار متصور نبوده و اساسا مسئولیت کیفری نیز متوجه چنین بدهکاری نمی باشد .

اما پذیرش این وضعیت در رابطه با تجار اعم از حقیقی یا حقوقی یعنی آشفتگی و هرج و مرج در مبادلات بازرگانی و در بسیاری از موارد حمایت از افراد شیاد و کلاهبردار . بنا به مراتب مذکور ، بداهت اعمال ضوابط مخصوص در خصوص تجار و شرکتهای بازرگانی ما را از توضیح موضوع بی نیاز می کند . مقررات مربوط به مبحث ورشکستگی قانون تجارت هرچند نقائصی داشته و قابلیت انطباق کامل با وضعیت کنونی تجارت را ندارد ولی از پشتوانه و منطق خاصی برخوردار است که در صورت اجرای صحیح مقررات موجود ، اهداف قانونگذار در حد زیادی قابل تامین است. حق فسخ معامله با تاجر ورشکسته را می‌توان در بخش مربوط به دعوی استرداد که در مواد ۵۲۸ _ ۵۳۵ قانون تجارت پیش بینی شده، جست­وجو نمود. استرداد اموال یا اسناد از تاجر ورشکسته در این بخش، مبنای واحدی ندارند. در ماده ۵۲۸ و ۵۲۹، مالک اسناد یا مال‌التجاره، خواهان استرداد عین اسناد یا اموال خود که نزد تاجر است می‌باشد، حال آن که در مواد ۵۳۰ _ ۵۳۴ قانون تجارت، استرداد اموالی مورد تقاضا می‌باشد که قبلاً معامله شده است. از جمله ماده ۵۳۰ قانون تجارت مقرر می‌نماید: «مال‌التجاره‌هایی که تاجر ورشکسته به حساب دیگری خریداری کرده و عین آن موجود است اگر قیمت آن پرداخته نشده باشد از طرف فروشنده و الا از طرف کسی که به حساب او آن مال خریداری شده قابل استرداد است».

استرداد اموال از تاجر در صورت ورشکستگی او, موجب زیان سایر طلبکاران می‌گردد و بر خلاف اصل تساوی حقوق ایشان است. اموالی که در تصرف تاجر است بر ملائت ظاهری تاجر دلالت می‌نماید و بر همین اساس، اشخاص به انجام معامله اعتباری با تاجر راضی می‌شوند، زیرا اموال هر شخص، از جمله تاجر، وثیقه پرداخت دیون اوست. پس اموال در اختیار تاجر پس از ورشکستگی باید متعلق حق همه طلبکاران قرار گیرد. کسی که با تاجر معامله می‌کند و قبل از دریافت ثمن معامله با ورشکستگی او مواجه می‌شود، حتی با وجود عین مال مورد معامله در میان اموال تاجر، ترجیحی بر دیگر طلبکاران ندارد. پس به نوعی پذیرش حق فسخ معامله به استناد خیار تفلیس در ورشکستگی، خلاف اصل تساوی حقوق طلبکاران می‌باشد.دامنه این خیار در ورشکستگی با آن­چه در حقوق مدنی پیش بینی شده، تفاوت ندارد و رعایت اصل تساوی حقوق طلبکاران تاجر ورشکسته، مانع از فسخ نیست.

ادامه ی متن در فایل اصلی

در صورت بروز مشکل در دانلود مقاله ی جایگاه خیار تفلیس در معاملات تاجر ورشکسته با پشتیبانی تماس بگیرید.

  راهنمای خرید:
  • لینک دانلود فایل بلافاصله بعد از پرداخت وجه به نمایش در خواهد آمد.
  • همچنین لینک دانلود به ایمیل شما ارسال خواهد شد به همین دلیل ایمیل خود را به دقت وارد نمایید.
  • ممکن است ایمیل ارسالی به پوشه اسپم یا Bulk ایمیل شما ارسال شده باشد.
  • در صورتی که به هر دلیلی موفق به دانلود فایل مورد نظر نشدید با ما تماس بگیرید.
  • همه فایل های با فرمت ورد doc جهت دانلود سریع zip شده اند.