مقاله جایگاه عقل و دین در فلسفه فارابی


در حال بارگذاری
۱۹ فروردین ۱۳۹۹
word
213کیلوبایت
8صفحه
1362 بازدید
۷,۰۰۰ تومان
خرید

این یک مقاله ای با عنوان جایگاه «عقل» و «دین» در فلسفه فارابی است که در۸ صفحه برای دانلود منتشر شده است.

چکیده

بحث درباره ی رابطه ی عقل و دین همواره مسئله ای اساسی و مطرح در میان متکلمان و فیلسوفان مسلمان و غیرمسلمان بوده وهست.در میان اندیشمندان اسلامی ابونصر فارابی در این رابطه نقش بسزایی داشته چرا که پس از آشنایی مسلمانان با عقل گرایی یونان و سرگرفتن این بحث که شاید این پدیده محصول بیگانه باشد، فارابی بود که با اعتقاد به هماهنگی بین عقل و دین باب جدیدی به روی فلسفه ی اسلامی گشود. این جستار کوشیده است تا به شیوه ای توصیفی تحلیلی جایگاه عقل و دین و رابطه میان آن دو را نزد فارابی مورد ملاحظه قرار داده ، در این راستا به معانی عقل و دین ، عقل نظری و عملی و رابطه این دو با دین ، نقش عقل فعال ، ارتباط با خدا و رسیدن به سعادت بپردازد . از آن جا که نزد فارابی عقل فعال جایگاه و یژه ای داشته به عقیده ی  او فیض عقل فعال است که مبداء معرفت در عقل و دین ، هر دو ، قرار می گیرد ؛ بر این اساس این نتیجه بدست می آید که عقل و دین به لحاظ ماهیت یکی بوده و در وحدت کامل بسر می برند . از این روست که به اعتقاد فارابی معرفت وحیانی و عقلانی در کنار هم راه وصول به سعادت و خلودرا رقم می زند.

واژگان کلیدی : دین،سعادت،عقل،عقل فعال،فارابی

مقدمه

بدون شک چالش عقل و دین و تلاش تاریخی خردورزان و دین باوران در پدیدآوری سازگاری میان آن دو در طول تاریخ، درون مایه ی متفاوتی داشته است چرا که عقل در نگاه اول مقوله ای سیال و رشد یابنده است  اما دین به نظر مقوله ای وحیانی و ثابت می نماید. از این رو بیان همبستگی میان عقل و دین به تلاش پیاپی و وافری نیاز داشته، به نظر می رسد در جهان امروز تلاش برای ایجاد و اثبات رابطه میان عقل و دین تلاشی ضروری باشد چرا که چنان که آشکار است عقل بدون دین یا دین بدون عقل هر دو صدمات جبران ناپذیری بر پیکر جامعه به دنبال دارد آنچنان که در طول تاریخ در عرصه های مختلف سیاسی، فرهنگی، اقتصادی و … شاهد آن بوده و هستیم .

این جستار کوشیده است تا این موضوع را نزد ابونصر فارابی (۳۳۹-۲۶۰ه.ق) معروف به معلم ثانی به بحث بگذارد . در این باره پرداختن به معنای لغوی و اصطلاحی عقل و دین و بیان چگونگی ارتباط این دو از نظر فیلسوف مورد بحث اجتناب ناپذیر است .چنان که در تاریخ فلسفه اسلامی مشهور است فارابی در ایجاد هماهنگی و سازگار ساختن عقل و دین نقش بسزایی داشتهو بنا برآنچه در ادامه خواهد آمد اثبات خواهد شد که او قائل به وحدت عقل و دین در نظام فکری خویش است.

ادامه متن در فایل اصلی

در صورت بروز مشکل در دانلود مقاله جایگاه «عقل» و «دین» در فلسفه فارابیبا پشتیبانی تماس بگیرید.

  راهنمای خرید:
  • لینک دانلود فایل بلافاصله بعد از پرداخت وجه به نمایش در خواهد آمد.
  • همچنین لینک دانلود به ایمیل شما ارسال خواهد شد به همین دلیل ایمیل خود را به دقت وارد نمایید.
  • ممکن است ایمیل ارسالی به پوشه اسپم یا Bulk ایمیل شما ارسال شده باشد.
  • در صورتی که به هر دلیلی موفق به دانلود فایل مورد نظر نشدید با ما تماس بگیرید.
  • همه فایل های با فرمت ورد doc جهت دانلود سریع zip شده اند.