مقاله حقوق بشر و نقش آن در مبارزه با تروریسم


در حال بارگذاری
۲۲ فروردین ۱۳۹۹
word
487کیلوبایت
13صفحه
1447 بازدید
۷,۰۰۰ تومان
خرید

این یک مقاله ای با عنوان حقوق بشر و نقش آن در مبارزه با تروریسم است که در۱۳ صفحه برای دانلود منتشر شده است.

چکیده :

حقوق بشر اساسی‌ترین و ابتدایی‌ترین حقوقی است که هر فرد به طور ذاتی، فطری و به صرف انسان بودن از آن بهره‌مند می‌شود. این تعریف ساده عواقب و بازتاب اجتماعی و سیاسی مهمی را برای مردم و حکومت‌ها به دنبال دارد. مطابق اعلامیه جهانی حقوق بشر و سایر اسناد بین‌المللی این حقوق ویژگی‌هایی همچون جهان شمول بودن، سلب ناشدنی، تفکیک‌ناپذیری، عدم تبعیض و برابری طلبی، به هم پیوستگی و در هم تنیدگی را دارا است. از این رو به تمامی افراد در هر جایی از جهان تعلق دارد و هیچ‌کس را نمی‌توان به صرف منطقه جغرافیایی که در آن زیست می‌کند، از حقوق بشر محروم کرد.

تروریسم اقدامی جمعی و ناشی از تشکل یافتگی است که می تواند در جایگاه نوعی استراتژی سیاسی یا حتی نظامی قرار گیرد. به این معنی تروریسم جریانی است که می کوشد به کمک نظامی از هراس افکنی و وحشت پراکنی مبتنی بر قهر و زور، دیدگاه های خویش را پیش ببرد. تحقق حقوق بشر برای ساختن جهانی که در آن تروریسم نتواند آزادی و امنیت شهروندان را تهدید کند حائز اهمیت است. چارچوب حقوق بشر مانع اتخاذ اقدامات موثر و مشروع در مورد واکنش به حملات تروریستی نیست.

بنابراین تروریسم و حقوق بشر دارای ارتباط معکوس با یکدیگر هستند. لذا نقض گسترده حقوق و آزادی های اساسی بشر یکی از موجبات اساسی گسترش تروریسم است. از سوی دیگر، اعمال خشونت آمیزی که عمومأ تروریسم شناخته می شوند، مستقیم و غیر مستقیم باعث نقض حقوق بشر و آزادی های اساسی شهروندان می شوند.

از این رو هدف اصلی این تحقیق، توصیف و تحلیل رابطه حقوق بشر در مبارزه با تروریسم و ارائه راهکارهای مناسب جهت حل این معضل جهانی می باشد. و روش تحقیق از نوع تحلیلی – توصیفی بر مبنای روش های اسنادی و کتابخانه ای می باشد.

و در پایان نتیجه ای که خواهیم گرفت بر این اصل استوار است که، مبارزه با تروریسم تحت هیچ شرایطی نباید به نقض حقوق بشر منجر شود. به عبارت دیگر، حمایت از حقوق بشر باید در کانون راهبرد جهانی ضد تروریسم قرار گیرد.

واژگان کلیدی: حقوق بشر، تروریسم، امنیت، آزادی، صلح

مقدمه:

تروریسم پدیده جدیدی نیست. تاریخ مشحون از اقداماتی تروریستی است که حیات بی گناهان بی شماری را سلب یا تهدید کرده، افراد بشر را از حقوق و آزادی های اساسی خود محروم ساخته، روابط دوستانه میان دولت ها را در معرض خطر قرار داده و تمامیت ارضی و امنیت دولت ها را به مخاطره افکنده است. (طیب، ۱۳۸۲)

در عصر جهانی شدن، اقدامات تروریستی در مرزهای ملی یا منطقه ای محصور نمانده است. گسترش مسافرت های هوایی، انقلاب ارتباطات و جهان بدون مرزی که در آن زندگی می کنیم شرایطی را پدید آورده که می تواند مورد سوء استفاده تروریست ها قرار بگیرد و این سوء استفاده مسلماً جامعه بین المللی را که در جهت تکامل گام بر می دارد، تحت تأثیر قرار می دهد. ( زرنشان، ۱۳۸۶)

امروزه تروریست ها با جلب مساعدت هم پیمانان فرامرزی خود و با تکیه بر ارتباطات و شبکه های مالی می توانند تقریباً هرکجا که بخواهند اقدامات تروریستی خویش را سازماندهی کنند و به اجرا گذارند. شاهد مثال آن حوادث تروریستی ۱۱ سپتامبر ۲۰۰۱ می باشد که عنوان بزرگترین عملیات تروریستی تاریخ را به خود گرفت. این اقدام در کشوری رخ داد که به واقع دارای یکی از پیچیده ترین و قوی ترین سیستم های اطلاعاتی و امنیتی در جهان است و رویداد فوق گواه این است که تروریست ها هرگاه بخواهند، می توانند امنیت کشورها و نهایتاً امنیت جهانی را مختل کنند.

در حقیقت در دنیای مدرن ما به گفته پطروس غالی دبیرکل پیشین ملل متحد، تروریست ها به بازیگرانی بین المللی مبدل شده اند. هیچ منطقه، دولت، ملت یا شخصی از اقدامات آنها مصون نمی ماند. تروریست ها از خارج آموزش می بینند، دستور می گیرند و سلاح دریافت می کنند و پس از ارتکاب عمل مجرمانه خود به خارج پناه می برند. آنها در گریختن از منفذهای موجود در سیستم همکاری بین المللی که برای تعقیب و مجازاتشان بر پا شده است، تبحر یافته اند. ( پطروس غالی، ۱۳۸۲)

فعالیت های تروریستی از آن رو افزایش یافته که تروریست ها با موفقیت، خود را با روند جهانی شدن وفق داده اند، در حالی که تلاش ها و مساعی ضد تروریسم در سطح جهانی همچنان عقیم مانده است.

ادامه ی متن در فایل اصلی

در صورت بروز مشکل در دانلود مقاله ی حقوق بشر و نقش آن در مبارزه با تروریسم با پشتیبانی تماس بگیرید.

  راهنمای خرید:
  • لینک دانلود فایل بلافاصله بعد از پرداخت وجه به نمایش در خواهد آمد.
  • همچنین لینک دانلود به ایمیل شما ارسال خواهد شد به همین دلیل ایمیل خود را به دقت وارد نمایید.
  • ممکن است ایمیل ارسالی به پوشه اسپم یا Bulk ایمیل شما ارسال شده باشد.
  • در صورتی که به هر دلیلی موفق به دانلود فایل مورد نظر نشدید با ما تماس بگیرید.
  • همه فایل های با فرمت ورد doc جهت دانلود سریع zip شده اند.