مقاله دیپلماسی فرهنگی ایران و افغانستان


در حال بارگذاری
۵ آبان ۱۳۹۸
Word, Pdf
428 کیلوبایت
9 صفحه word
۷,۰۰۰ تومان
خرید

عنوان مقاله دیپلماسی فرهنگی ایران و افغانستان

چکیده

عصر حاضر استفاده از نیروی نظامی به عنوان برجسته ترین نماد قدرت سخت افزاری  برای کسب استیلا و نفوذ در میان ملت های دیگر کارایی خود را از دست داده و هیچ ملتی دیگر زیر بار ظلم و اشغال نظامی نمی رود و تسلیم نیروی نظامی کشورهای دیگر نمی شود. محیط امروز بین المللی که دوران گذار خود را طی کرده و به تعبیر جوزف نای عرصه انتقال تدریجی قدرت از شرق به غرب می باشد بیش از هر چیز پذیرای مؤلفه ها و کاربست های دیپلماسی عمومی و فرهنگی می باشد. با توجه به این که همواره تعاملات دوجانبه با همسایگان از اولویت‌های اصلی سیاست خارجی ایران بوده است و در بین همسایگان، افغانستان بیشترین مشترکات تاریخی، فرهنگی، اقتصادی و سیاسی را با ایران دارد، به کارگیری دیپلماسیفرهنگی در مناسبات فیمابین دو کشور از اهمیت شایان توجهی بر خوردار است. در مقاله حاضر به بررسی روابط دیپلماسی فرهنگی ایران و افغانستان پرداخته و تاثیرات کلی دیپلماسی فرهنگی بر توسعه روابط دو کشور بررسی شده است.

کلیدواژه ها:

دیپلماسی، دیپلماسی فرهنگی، ایران و افغانستان

مقدمه:

دیپلماسی فرهنگی به معنی خروج از خود و ارتباط موثر و فعال با جهان خارج و نشان دادن حقایق و حقیقت چیستی و کیستی فرهنگ یک کشور است [۱]. برای سالیان متمادی قدرت نظامی تنها ابزار کشورها برای پیشبرد منافع خود بود آنها با کسب و ذخیره قدرت نظامی و تقویت نیروهای نظامی خود با به خدمت گرفتن با کیفیت ترین ابزار های نظامی در راستای  دستیابی به اهداف خود سعی و کوشش می کردند و هر اندازه در افزایش قدرت نظامی خود کامیاب تر بودند با سهولت بیشتری می توانستند سوداهای خود را برآورده سازند و موقعیت خود را ارتقاء بخشند و بر جایگاه خود در میان کشورهای دیگر بیفزایند.

اما در عصر حاضر استفاده از نیروی نظامی به عنوان برجسته ترین نماد قدرت سخت افزاری  برای کسب استیلا و نفوذ در میان ملت های دیگر کارایی خود را از دست داده و هیچ ملتی دیگر زیر بار ظلم و اشغال نظامی نمی رود و تسلیم نیروی نظامی کشورهای دیگر نمی شود. در کنار کاهش روز افزون اهمیت و کارایی قدرت سخت  آنچه که امروزه در روابط بین کشورهای نظام بین الملل امتیاز زیادی دارد و از جمله عناصر و مؤلفه های اصلی قدرت یک کشور محسوب می گردد ظرفیت قدرت نرم آن کشور در محیط بین المللی می باشد. محیط امروز بین المللی که دوران گذار خود را طی کرده و به تعبیر جوزف نای عرصه انتقال تدریجی قدرت از شرق به غرب می باشد بیش از هر چیز پذیرای مؤلفه ها و کاربست های دیپلماسی عمومی و فرهنگی می باشد. با توجه به این که همواره تعاملات دوجانبه با همسایگان از اولویت‌های اصلی سیاست خارجی ایران بوده است و در بین همسایگان، افغانستان بیشترین مشترکات تاریخی، فرهنگی، اقتصادی و سیاسی را با ایران دارد، به کارگیری دیپلماسیفرهنگی در مناسبات فیمابین دو کشور از اهمیت شایان توجهی بر خوردار است. در مقاله حاضر به بررسی روابط دیپلماسی فرهنگی ایران و افغانستان پرداخته و تاثیرات کلی دیپلماسی فرهنگی بر توسعه روابط دو کشور بررسی شده است… ادامه مطلب بعد خرید.

برای دانلود تحقیق دیپلماسی فرهنگی ایران و افغانستان تنها چند گام باقیست.

  راهنمای خرید:
  • لینک دانلود فایل بلافاصله بعد از پرداخت وجه به نمایش در خواهد آمد.
  • همچنین لینک دانلود به ایمیل شما ارسال خواهد شد به همین دلیل ایمیل خود را به دقت وارد نمایید.
  • ممکن است ایمیل ارسالی به پوشه اسپم یا Bulk ایمیل شما ارسال شده باشد.
  • در صورتی که به هر دلیلی موفق به دانلود فایل مورد نظر نشدید با ما تماس بگیرید.
  • همه فایل های با فرمت ورد doc جهت دانلود سریع zip شده اند.