مقاله سنتیک خشک کردن چیلی نوعی فلفل طی خشک کردن در خشک کن با بستر سیال


در حال بارگذاری
۳۱ اردیبهشت ۱۳۹۹
word
2.16مگابایت
28صفحه
۷,۰۰۰ تومان
خرید

این یک مقاله ای با عنوان سنتیک خشک کردن چیلی نوعی فلفل طی خشک کردن در خشک کن با بستر سیال است که در۲۸ صفحه برای دانلود منتشر شده است.

چکیده:

هدف اصلی از این مطالعه بدست آوردن سنتیک خشکاندن چیلی در یک خشک کن با بستر سیال و تشخیص نحوه­ی عملکرد خشک کن بستر سیال در کاهش مقدار رطوبت چیلی­های خشک شده تا %۱۶ به منظور مقایسه با چیلی­های خشک موجود در بازار است. به علاوه چیلی­ها به منظور تعیین مناسب بودن کاربرد خشک کن با بستر سیال در مقایسه با خشک کردن در مقابل خورشید مورد آزمایش قرار گرفتند. آزمایشات خشک کردن در بستر با عمق­های ۲و۴ سانتی­متر با سرعت هوا ۸۵/۰ متر بر ثانیه و ۹۷/۰ و ۰۹/۱ متر بر ثانیه(m/s) و دماهای عملیاتی ۵۰ و ۶۰ و ۷۰ درجه سانتی­گراد انجام شدند. نتایج نشان داد که عمق بستر و سرعت هوا و دمای عملیاتی سینتیک خشک کردن چیلی­ها را بالا می­برد. سرعت خشکاندن بدست آمده  به چندین دوره تقسیم می­شود که شامل یک دوره­ی اولیه و ناپایدار، دوره­ی سرعت نزول اولیه و دوره­ی سرعت نزول ثانویه می­باشد. علاوه بر این، اولین و دومین مقدار رطوبت بحرانی نیز تعیین شده و سپس دومین رطوبت بحرانی در آنالیزهای لایه نازک به کار برده شد. در مقایسه با محصولات خشک دیگز، مشاهده شد که چیلی­هایی که با استفاده از بستر سیال خشک شدند در مقایسه با آنهایی که در مقابل خورشید خشک شدند از لحاظ کیفیت بهتر هستند.

کلید واژگان: تکنولوژی خشک کردن، خشک کن با بستر سیال، چیلی، سنتیک خشک کردن.

مقدمه:

خشکاندن حذف رطوبت از یک جسم در حضور گرما است. بعضی از مواد نیاز دارند که ابتدا خشک شوند قبل از اینکه تحت شرایط بعدی مراحل خشک کردن قرار گیرند. ماندگاری غذاهای خشک شده طولانی است بخاطر اینکه مقدار رطوبتشان خیلی پایین است تا ارگانیسم­های زنده از قبیل مخمرها و باکتری­ها نتوانند رشد کنند. جدا از این حفاظت غذایی خشکاندن موجب کاهش در هزینه­های بسته بندی، ذخیره و انتقال می­شود.

خشکاندن مواد غذایی در مقابل خورشید یک روش سنتی است که امروزه نیز استفاده می­شود.

Akpinar,in press

ارزان بودن این روش عامل مهمی است که بکارگیری این روش را امکان پذیر می­سازد. فراهم سازی ماشین آلات و دستگاه­های خشک کننده یک هزینه­ی عمومی است.

از سویی دیگر، خشک کردن در مقابل خورشید ضررهایی دارد. دلیل اصلی این است که مواد غذایی خشک شده در یک محیط کثیف وخاکی روباز گذاشته می­شوند. علاوه بر این در طی فرآیند­های خشک کردن اغلب پرنده­ها و جونده­ها مواد غذایی را می­خورند. همچنین این تکنیک­ها برای کشورهایی که بیشتر فصل­ها بارانی و مرطوب هستند و مقدار کمی از نور خورشید را دریافت می­کنند مناسب نیست. از نقطه نظر سرعت خشک کردن، زمان زیادی برای خشکاندن صرف می­شود و کیفیت محصولات خشک شده بر حسب رنگ، پایداری، محتوای مواد مغذی، بو و … خوب نیست.

در این تحقیق فلفل چیلی به عنوان یک عنصر فرآیند برای خشکاندن در یک سیستم با بستر سیال خشکاندن استفاده می­شود. چیلی­های انتخاب شده­ی تازه مقدار رطوبتی در محدوده­ی %۸۰-۶۵ ( رطوبت پایه) دارند که این مقدار رطوبت بستگی به شرایط گیاه و رسیدگی میوه در زمان برداشت دارد.

Purseglove,Brown, Green,1981

به طور کلی محصولات چیلی­های خشک شده در بازار مقدار رطوبتی حدود %۱۶ دارند ( خشکی پایه) و به شکل اصلی یا پودر شده در دسترس هستند. بدین منظور هدف از این مطالعه بدست آوردن سینیتیک خشک کردن چیلی در خشک کن با بستر سیال به منظور تشخیص عملکرد خشک کن با بستر سیال در کاهش مقدار رطوبت چیلی خشک شده تا %۱۶ می باشد.

مزیت اصلی خشک کن با بستر سیال سرعت زیاد انتقال برای حرارت و جرم بین گازها و جامد است که یک خشک کنندگی یکسان و سریع را حتمی می­کند.

ادامه ی متن در فایل اصلی

در صورت بروز مشکل در دانلود مقاله ی سنتیک خشک کردن چیلی نوعی فلفل طی خشک کردن در خشک کن با بستر سیال با پشتیبانی تماس بگیرید.

  راهنمای خرید:
  • لینک دانلود فایل بلافاصله بعد از پرداخت وجه به نمایش در خواهد آمد.
  • همچنین لینک دانلود به ایمیل شما ارسال خواهد شد به همین دلیل ایمیل خود را به دقت وارد نمایید.
  • ممکن است ایمیل ارسالی به پوشه اسپم یا Bulk ایمیل شما ارسال شده باشد.
  • در صورتی که به هر دلیلی موفق به دانلود فایل مورد نظر نشدید با ما تماس بگیرید.
  • همه فایل های با فرمت ورد doc جهت دانلود سریع zip شده اند.