مقاله شناسایی و تحلیل پیشران های موثر بر پذیرش بانکداری همراه توسط مشتریان در بانک ملت زاهدان


در حال بارگذاری
۲۵ فروردین ۱۳۹۹
word
38.9کیلوبایت
10صفحه
1230 بازدید
۷,۰۰۰ تومان
خرید

این یک مقاله ای با عنوان است شناسایی و تحلیل پیشران های موثر بر پذیرش بانکداری همراه توسط مشتریان در بانک ملت زاهدان که در۱۰ صفحه برای دانلود منتشر شده است.

چکیده

بانکداری مبتنی بر موبایل هم به عنوان یک تکنولوژی نوین در صنعت موبایل فضای وسیعی را برای رشد دارد. و این موضوع لزوم مطالعه و شناسایی عوامل مؤثر بر پذیرش این خدمات را نشان می دهد. برای شناسایی و الویت­بندی عوامل مؤثر بر شکل­گیری تصمیم و رفتار مشتریان بانک ملت در پذیرش و استفاده از همراه بانک مورد استفاده قرار گرفته است. متغیرهای مستقل در این تحقیق عبارتند از: میزان آشنایی با بانکداری الکترونیک، احساس سهولت کاربری، احساس کاربردی بودن، رضایت مشتری و اعتماد مشتری. جامعه آماری تحقیق شامل کلیه مشتریان بانک ملت در سطح شهر زاهدان می­باشد. با استفاده از روش نمونه­گیری تصادفی طبقه­ای، نمونه­ای متشکل از  ۴۰۰ نفر از مشتریان بانک ملت مورد بررسی قرار گرفتند که در نهایت داده­های ۳۷۹ پرسشنامه مورد تجزیه و تحلیل قرار گرفت. نتایج تحلیل عاملی مؤید برازش مناسب مدل و مطابقت عوامل استخراج شده با سؤالات طراحی شده در مدل تحقیق بودند. در سطح معادلات ساختاری نیز نتایج استفاده از روش­های تحلیل مسیر، فرضیه­های تحقیق را تأیید می­نماید. نتایج  نشان می­دهد متغیر احساس سهولت کاربری با ۲۳/۰ = β، بیشترین میزان تأثیر را بر پذیرش داشته و متغیرهای بعدی به ترتیب رضایت مشتری، احساس کاربردی بودن، اعتماد مشتری و میزان آشنایی با خدمات بانکداری الکترونیک بوده­اند.

کلید وا|ژگان: بانکداری همراه، مدل پذیرش تکنولوژی، بانکداری، پذیرش.

مقدمه

بانکداری مبتنی بر موبایل یکی از جدیدترین دستاوردهای عرصه فناوری در صنعت بانکداری به‌شمار می‌رود و مزایای زیادی برای بانک‌ها و مشتریان ‌آن‌ها فراهم نموده است. باقی ماندن در فضای رقابتی، کاهش هزینه، امکان فعالیت‌های ارتباطی گسترده‌تر، صرفه‌جویی در زمان و هزینه، امکان دسترسی آسانتر و در عین حال سرعت بالاتر ارائه خدمات را می‌توان مزایایی دانست که بانکداری مبتنی بر موبایل برای مشتریان بانک‌ها به‌ ارمغان آورده است. از این رو علاقه‌مندی مدیران بانکی به دانستن این موضوع که چه فاکتورها و عواملی باعث افزایش استفاده از خدماتی نظیر بانکداری مبتنی بر موبایل توسط مشتریانشان می‌شود قابل توجیه است و شناسایی عوامل تأثیرگذار بر پذیرش و استفاده از این خدمات، امکان برنامه‌ریزی مناسب‌تر جهت تسریع افزایش کاربران خدمات بانکداری مبتنی بر موبایل و بهره‌مندی سریع‌تر از مزایای این پدیده جدید را برای بانک‌ها و نیز کاربران این خدمات فراهم می‌آورد. استفاده فراگیر مردم از تلفن همراه برای بانک‌ها فرصتی را فراهم می‌کند تا با ارائه یکی از خدمات بانکداری الکترونیک بتوانند ضمن ارائه خدمتی جدید و در راستای نیازهای مشتریان و کاستن مشکلات ناشی از بانکداری سنتی، در یک فضای رقابتی مشتریان بالقوه را جذب کرده و در نتیجه بر سودآوری خود بیافزایند. بر اساس آمارهای موجود ضریب نفوذ استفاده از ابزارهای موبایلی بالاتر از هر فناوری دیگری است و این مسأله، تجارت موبایلی را به شکل انقلابی جهانی درآورده است که با همان سرعت وقوع در کشورهای پیشرفته، در کشورهای درحال توسعه نیز معمول شده است. همراه­بانک یکی از مهمترین حوزه‌های تجارت موبایلی است که اثرگذاری وسیع و زیادی بر سایر حوزه‌های تجارت موبایل دارد. بخش اعظمی از نقل و انتقالات پولی که در شبکه تجارت موبایل انجام می‌شود از طریق بانکها و شبکه بانکداری موبایلی آنها انجام می‌شود.

یکی از تئوری‌هایی که بسیار مورد توجه محققان قرار گرفته مدل پذیرش تکنولوژی ارائه شده توسط دیویس[۱] می‌باشد. وی معتقد بود که دو عامل کاربردی بودن و سهولت کاربری سیستم تأثیر بسزایی در شکل‌گیری تصمیم مشتری و در نهایت استفاده عملی از سیستم توسط مشتری دارند. نکشمی رکشا[۲] و همکاران نیز از منظر بازاریابی رابطه‌مند عوامل مؤثر بر پذیرش را بررسی کرده و معتقدند رضایت مشتریان از خدمات ارائه شده توسط یک موسسه مالی در ایجاد اعتماد نسبت به آن مؤسسه و در نتیجه هر دو عامل رضایت و اعتماد مشتریان بر پذیرش خدمات نوین الکترونیکی ارائه شده مؤثر هستند. در این تحقیق با استفاده از تحقیقات انجام شده در این زمینه در کشورهای مختلف و همچنین بسط مدل پذیرش تکنولوژی و بازاریابی رابطه‌مند عوامل مؤثر بر پذیرش بانکداری تلفن همراه از سوی مشتریان و در ادامه نیز تأثیر این عوامل بر روی یکدیگر مورد بررسی قرار خواهدگرفت.

ادامه ی متن در فایل اصلی

در صورت بروز مشکل در دانلود مقاله ی شناسایی و تحلیل پیشران های موثر بر پذیرش بانکداری همراه توسط مشتریان در بانک ملت زاهدان با پشتیبانی تماس بگیرید.

  راهنمای خرید:
  • لینک دانلود فایل بلافاصله بعد از پرداخت وجه به نمایش در خواهد آمد.
  • همچنین لینک دانلود به ایمیل شما ارسال خواهد شد به همین دلیل ایمیل خود را به دقت وارد نمایید.
  • ممکن است ایمیل ارسالی به پوشه اسپم یا Bulk ایمیل شما ارسال شده باشد.
  • در صورتی که به هر دلیلی موفق به دانلود فایل مورد نظر نشدید با ما تماس بگیرید.
  • همه فایل های با فرمت ورد doc جهت دانلود سریع zip شده اند.