مقاله صف و ستاد در سازمان


در حال بارگذاری
۷ اسفند ۱۳۹۸
Word
69 کیلوبایت
47 صفحه
1506 بازدید
۷,۰۰۰ تومان
خرید

یک مقاله ۴۷ صفحه ای در خصوص صف و ستاد در سازمان برای دانلود آماده است. فرمت مقاله ورد word می باشد در ادامه فهرت مطالب به طور کامل قید شده است. خرید از کولداکس ارزان و مطمئن است، خواهشمندیم معرف ما به دوستانتان باشید. باز اگر در تدوین مقاله یا پایان نامه مشکلی دارید از ما بپرسید!

فهرست مطالب:

مقدمه ۱
تعریف سازمان ۲
انواع سازمان ۳
ترکیب سازمانی ۳
نظریه های سازمانی ۴
نظریه سازمان رسمی ۵
ویژگیهای بوروکراسی ۶
نوع شناسی اقتدار ۷
نظریه تیلور ۸
نظریه هانری فایول ۱۰
اهداف سازمان ها ۱۲
اهمیت مطالعه سازمان ۱۵
فصل دوم :
صف چیست ۱۶
ستاد چیست ۱۷
انواع سازمان صف و ستاد ۱۸
وظایف صف ۲۲
وظایف ستاد ۲۳
انواع ستاد ۲۴
روابط صف و ستاد ۲۷
بهبود روابط صف و ستاد ۳۱
اداره های ستادی ۳۳
اختیار صف و ستاد ۳۴
واحد های صف و ستاد ۳۸
استفاده ی صف از ستاد ۳۹
قدرت ستاد ۳۹
نقش مناسب ستاد ۴۰
اهمیت تمایز بین صف و ستاد ۴۳
علت اختلاف بین صف و ستاد ۴۴
منابع ۴۷

تعریف سازمان:

سازمان عبارت از یک رشته منظم و عقلایی است که بین افرادی که وظایف پیچیده و متعددی را انجام می دهند، و کثرت تعداد آنان به قدری است که نمی توانند با هم در تماس نزدیک باشند، به منظور تامین هدف های مشترک خاص برقرار می گردد[۱].

سازمان عبارت است از مراحل تشخیص و گروه بندی فعالیت ها، تعیین و تفویض اختیار و مسئولیت ها و برقراری ارتباط بین افراد به منظور حسن انجام کار، به طوری که هدف یا هدف های مورد نظر در حد مطلوب تحقق یابند[۲].

«تعریف سازمان از نظر بارنارد»: یک سیستم فعالیتها یا نیروهای خودآگاه و هماهنگ شخصی یا یک سیستم فعالیت های وابسته به هم می باشد[۳].

تعریف سازمان رسمی: سازمانی که دارای استمرار بوده و وظیفه یا وظایف معین را در محدوده قوانین و مقررات اجرا می کند. استمرار و تداوم در سازمان با استفاده از نگهداری سوابق اقدامات، تصمیمات و مقررات به صورت کتبی تامین می شود هر سازمان رسمی طبعا شکل و ترکیب معینی دارد که به وسیله آن روابط مشاغل بر پایه سلسله مراتب اداری نشان داده می شودشبکه روابط نامبرده ترکیب سازمان رسمی را تشکیل می دهد که معمولاً به شکل هرم یا مثلثی مجسم می گردد و در معنای محدود از جمع رده های سازمانی به ترتیب سلسله مراتب اداری تشکیل می شود.[۴]

تعریف سازمان غیر رسمی: به گفته سایمون، اسیتبرگ و تامپسون سازمان غیر رسمی عبارت است از الگوهای رفتارهای واقعی – یعنی شیوه ای که اعضای سازمان واقعات رفتار می کنند که با طرح رسمی سازمان مطابقت ندارند[۵].

ترکیب سازمانی:

سازمان به مثابه یک سیستم یا نظام از اجزای مهمی تشکیل شده که هر یک از این اجزا از ساختار و یا کارکرد ویژه ای برخوردار است و به وسیله نظریه های سیستمی می توان اجزای ان را تغییر داد. به همین دلیل اساسی ترین بنیان در سازمان، افراد آن سازمان است که هر یک از آنها، از احساسات، تمایلات، شخصیت، انگیزه ها، صفات و وی ژگی های متفاوتی برخوردارند و در حقیقت روح سازمان را تشکیل می دهند. نگرش به تقسیم بندی سازمان از این بعد، آن را به سازمان رسمی و غیر رسمی تبدیل می کند.

سازمان رسمی از ویژگی های ساختار رسمی، سلسله مراتب، تقسیم اختیارات، کانال های ارتباطی، روابط رسمی، هدف ها، خط مشی ها، روش ها و سایر عوامل مدیریتی برخوردارند که به عملیات سازمان کمک می کنند.

سازمان های غیر رسمی از شبکه رفتاری و ارتباطی بین افراد، که رد نتیجه تعامل و همبستگی میان آن ها در گروه های انسانی شکل گرفته اند، به وجود می آیند. بنابراین ماهیت هر سازمان تحت تاثیر ترکیب این دو سازمان (رسمی و غیر رسمی) قرار می گیرد که نقش افراد در آن تعیین کننده است، زیرا هر یک از آنان تحت تاثیر تصورات و انتظارات خود به دنبال موقعیت مناسب و ایفای نقش در ساختار سازمان قرار خواهند گرفت.[۶]

نظریه های سازمانی:

نظریه های سازمانی شیوه های خاص نگرش به سازمان ها و گروه های درون آن ها را منعکس می کند نظریه کلاسیک سازمان که گاهی نظریه ماشینی نیز نامیده شده است پیش آهنگ همه نظریه های امروز سازمان ها بوده است. برجسته ترین نظریه سازان کلاسیک که رویکرد ماشینی را برگزیده اند وبر، تیلور، فایول، مونی ورایلی، گیولیک و ارویک بوده اند… ادامه در فایل اصلی

۱- اقتداری، علی محمّد، سازمان و مدیریت ص ۱۰۴

۲- کاظم، محمد، مدیران فهیم و مفاهیم اساسی ص ۲۵۸

۳- عباس زادگان، سید محمد، مکاتب و مبانی مدیریت ص ۱۴۹

۱- صبوری، منوچهر، جامعه شناسی سازمانها ص ۱۱۳

۲- اقتداری، علی محمد، سازمان و مدیریت ص ۱۰۶

۱- کاظم، محمد، مدیران فهیم و مفاهیم اساسی ص ۲۴

برچسبها:

تحقیق در مورد سازمان ، مقاله در مورد عملکرد سازمان ، تحقیق صف و ستاد در سازمان ، دانلود مقاله رایگان

  راهنمای خرید:
  • لینک دانلود فایل بلافاصله بعد از پرداخت وجه به نمایش در خواهد آمد.
  • همچنین لینک دانلود به ایمیل شما ارسال خواهد شد به همین دلیل ایمیل خود را به دقت وارد نمایید.
  • ممکن است ایمیل ارسالی به پوشه اسپم یا Bulk ایمیل شما ارسال شده باشد.
  • در صورتی که به هر دلیلی موفق به دانلود فایل مورد نظر نشدید با ما تماس بگیرید.
  • همه فایل های با فرمت ورد doc جهت دانلود سریع zip شده اند.