مقاله غنی سازی آرد گندم با استفاده از روی و ویتامین A


در حال بارگذاری
۲۴ خرداد ۱۳۹۹
word
292کیلوبایت
10صفحه
۷,۰۰۰ تومان
خرید

این یک مقاله ای با عنوان غنی سازی آرد گندم با استفاده از روی و ویتامین A است که در۱۰ صفحه برای دانلود منتشر شده است.

چکیده

غنی سازی مواد غذایی با موادی مانند آهن، روی و ویتامینA، امروزه مورد توجه دولت ها و سازمان های جهانی واقع شده و در چند دهه‌ی اخیر تلاش های گسترده‌ای جهت بررسی و رفع این موارد شده است. در این مقاله به میزان شیوع کمبود ریز مغذی‌ها و پیامدهای آن، انتخاب مواد مغذی مناسب و روش غنی سازی به وسیله‌ی ریز مغذی‌ها، سطح مناسب غنی سازی، استحکام آرد گندم غنی شده، مطالعات زیست محیطی غنی سازی و تجربیات کشورهای مختلف در زمینه‌ی غنی سازی آرد گندم بررسی شده است.

به دلیل افزایش جمعیت در کشورهای در حال توسعه و افزایش مشکلات تغذیه‌ای، امروزه دولت ها توجه بیشتری به غنی سازی مواد غذایی دارند. کمبود روی منجر به افزایش عقب ماندگی، افزایش ابتلا به اختلالات شناختی و… می‌شود. غلظت پایین سرم روی در دوران بارداری می تواند سبب کاهش وزن کودک هنگام تولد و افزایش خطر ابتلا به زایمان زودرس در زنان فقیر شهری گردد. غنی سازی آرد گندم یک استراتژی مناسب برای جلوگیری از کمبود ریز مغذی ها به خصوص در کشورهای در حال توسعه می باشد. غنی سازی مواد غذایی برای بهبود تغذیه در تعدادی از کشورهای توسعه یافته مقرون به صرفه تر، انعطاف پذیرتر و از لحاظ اجتماعی قابل قبول تر است.

حذف کمبود ریز مغذی‌ها همواره به عنوان یک مسئله‌ی مهم و نگران کننده در کشورهای در حال توسعه بوده و مبارزه با این مشکل در اولویت دستور کار سازمان های بین المللی بوده است. با این حال مسائلی همچون شرایط جوی و دسترسی به تجهیزات مدرن ذخیره سازی آرد گندم غنی شده و پذیرش آن توسط مصرف کننده از جمله مواردی است که باید مورد توجه وی‍‍‍ژه قرار گیرد.

واژه‌‌‌‌‌های کلیدی: ریز مغذی ها، آرد گندم، روی، ویتامینA.

مقدمه

کمبود‌های تغذیه‌ای یک مشکل جدی بهداشت جهانی، بخصوص در کشورهای در حال توسعه با توجه به افزایش جمعیت، در دسترس نبودن منابع و در واقع نداشتن قوانین و کنترل‌های دولتی است(۱). کمبود آهن، روی و ویتامین A مورد توجه دولت ها و سازمان‌های جهانی واقع شده است و در چند دهه‌ی اخیر تلاش‌های گسترده‌ای برای رسیدگی به این کمبودهای تغذیه‌ای صورت گرفته است(۲). افزودن ریز مغذی‌ها به آرد با تغییراتی که در آن بوجود می‌آید ممکن است کیفیت آرد از لحاظ سلامتی را تهدید کند اما این امر در برابر مزایای اقتصادی بالقوه آن نادیده گرفته می‌شود(۳).

ادامه ی متن در فایل اصلی

در صورت بروز مشکل در دانلود مقاله ی غنی سازی آرد گندم با استفاده از روی و ویتامین A با پشتیبانی تماس بگیرید.

  راهنمای خرید:
  • لینک دانلود فایل بلافاصله بعد از پرداخت وجه به نمایش در خواهد آمد.
  • همچنین لینک دانلود به ایمیل شما ارسال خواهد شد به همین دلیل ایمیل خود را به دقت وارد نمایید.
  • ممکن است ایمیل ارسالی به پوشه اسپم یا Bulk ایمیل شما ارسال شده باشد.
  • در صورتی که به هر دلیلی موفق به دانلود فایل مورد نظر نشدید با ما تماس بگیرید.
  • همه فایل های با فرمت ورد doc جهت دانلود سریع zip شده اند.