مقاله مدیریت استراتژیک منابع انسانی


در حال بارگذاری
۲۲ فروردین ۱۳۹۹
word
318کیلوبایت
19صفحه
۷,۰۰۰ تومان
خرید

این یک مقاله ای با عنوان مدیریت استراتژیک منابع انسانی است که در۱۹ صفحه برای دانلود منتشر شده است.

چکیده :

مفاهیم و تئوری‌های مدیریت را می‌توان براساس موضوع‌ دسته‌بندی‌ کرد. انسان‌ موضوعی‌ است کـه در کـانون تـوجه نگرش روابط انسانی در مدیریت قرار می‌گیرد.این نگرش به‌ دو شاخه اصلی(اما مرتبط‌ و مکمل‌ یکدیگر)به نام‌های مدیریت رفـتار سازمانی و مدیریت منابع انسانی‌ تقسیم می‌شود. شناخت و تغییر رفتار‌ فردی، گروهی و سازمانی در‌ حوزه‌ مدیریت‌ رفتار سازمانی قرار می‌گیرد.مدیریت منابع انـسانی،انسان را به‌ عنوان یک عامل حـیاتی و مـمتاز برای‌ بقا،رشد،رقابت و برتری سازمانی‌ مدنظر قرار می‌دهد. امروزه منابع انسانی هر سازمان، عامل اساسی رشد و بهره‌وری‌ سازمان‌ و مهم‌ترین مزیت رقابتی یـا بـه وجـود آورنده آن است.سازمان به کمک منابع انسانی خود می‌تواند به‌ استراتژی‌های رقابتی چون رهبری هزینه،ایجاد تمایز و بهبود کـیفیت دست یابد. بنابراین سازمان‌ در رأس آن مدیریت‌ باید‌ تلاش نماید استراتژی‌های مدیریت منابع انسانی را بـا استراتژی‌های‌ کسب و کار به گـونه‌ای تـلفیق نماید که موجبات ایجاد مزیت رقابتی حاصل از این منابع را نسبت به رقبا فراهم‌ آورد. افزون بر این‌ مطالب،منابع انسانی امروزه با چالش‌های جدیدی چون تغییر روندهای فرهنگی،اقتصادی‌ تکنولوژی و رقابتی رو به رو شده است.استراتژیک منابع انسانی بـا توجه به موارد مطرح شده می‌کوشد به رسالت خود در جهت افزایش‌ کارایی‌ داخلی،هماهنگی خارجی و ایجاد مجموعه‌ای منسجم دست یابد. در این مقاله ضمن بیان مفاهیم و فرآیندهای مدیریت استراتژیک منابع انسانی، استراتژی‌های مربوط به هر یک از حـوزه‌های آن را بـیان می‌کنیم.

واژگان کلیدی: مدیریت ، استراتژیک، منابع انسانی، رفـتار سازمانی

مقدمه:

مفهوم مدیریت استراتژیک‌ منابع‌ انسانی به این واقعیت اشاره‌ دارد که سازمان برای کسب مزیت رقابتی باید به کارکنان،به عنوان‌ برترین دارایی شرکت بنگرد و برای توسعه آنها برنامه‌های بلندمدتی‌ داشته باشد.این مفهوم به استراتژی مـنابع انـسانی،به‌ عنوان‌ محور تاکید دارد که بر اساس آن مزیت رقابتی در صورتی قابل دستیابی‌ است که سازمان قادر باشد منابع انسانی مورد نیاز واجد شرایط را جذب کند و به گونه‌ای آموزش دهد‌ تا‌ سریعتر‌ از رقـبا یـاد بگیرند و سریعتر‌ آموخته‌های‌ خود‌ را عملی سازند.

در تعریف  [۱]SHRM اینطور آمده است:”مرتبط ساختن مدیریت‌ منابع انسانی با اهداف کوتاه‌مدت و بلندمدت راهبردی جهت بهبود عملکرد شرکت‌ و ایجاد‌ فرهنگ سازمانی که بتوان انعطاف‌پذیری و خلاقیت را تقویت‌ نـمود.”(تراس‌ و گراتن-۱۹۹۴)

“استفاده از مـنابع انـسانی به صورتی برنامه‌ریزی شده و انـجام‌ کارهایی بـا هـدف قادر ساختن سازمان جهت تامین اهداف‌ مورد نظر”(رایت‌ و مک ماهان‌- ۱۹۹۲).

(استوری‌۲ ۱۹۹۶)معتقد است برای شناخت مفهوم مدیریت‌ استراتژیک منابع‌ انسانی باید میان جنبه‌های سـخت و جـنبه‌های‌ نرم آن تـفاوت قایل شد.جنبه‌های سخت HRM بر وجوه کمی و محاسبات بـه‌ شـیوه‌ای‌ عقلایی‌ تاکید دارد.این جنبه‌ها با فلسفه مبتنی‌ بر کسب و کار که بر‌ اساس‌ آن باید در جهت ایجاد ارزش افزوده‌ سرمایه‌گذاری کرد، سنخیت دارد.

در مقابل،جنبه‌های نـرم HRM بـر مـفاهیم فلسفه روابط‌ انسانی‌ مبتنی‌ بر‌ ارتباطات انگیزش،رهبری،اعتماد و تفاهم دو جانبه تأکید دارد.با تـوجه به این جنبه‌ها کارکنان،دارایهای‌ با‌ ارزشی‌ هستند که‌ باید با جلب مشارکت و تعهد آنها به مزیت رقابتی دست یـافت. توجه بـه‌ بـهره‌مندی‌ دو‌ جانبه،از دیگر خصایص این جنبه‌هاست.

ادامه ی متن در فایل اصلی

در صورت بروز مشکل در دانلود مقاله ی مدیریت استراتژیک منابع انسانی با پشتیبانی تماس بگیرید.

  راهنمای خرید:
  • لینک دانلود فایل بلافاصله بعد از پرداخت وجه به نمایش در خواهد آمد.
  • همچنین لینک دانلود به ایمیل شما ارسال خواهد شد به همین دلیل ایمیل خود را به دقت وارد نمایید.
  • ممکن است ایمیل ارسالی به پوشه اسپم یا Bulk ایمیل شما ارسال شده باشد.
  • در صورتی که به هر دلیلی موفق به دانلود فایل مورد نظر نشدید با ما تماس بگیرید.
  • همه فایل های با فرمت ورد doc جهت دانلود سریع zip شده اند.