مقاله مزایای گوشت از دیدگاه قرآن و دلایل علمی ذبح اسلامی


در حال بارگذاری
۲ تیر ۱۳۹۹
word
197کیلوبایت
16صفحه
۷,۰۰۰ تومان
خرید

این یک مقاله ای با عنوان مزایای گوشت از دیدگاه قرآن و دلایل علمی ذبح اسلامی است که در۱۶ صفحه برای دانلود منتشر شده است.

چکیده

خداوند متعال به غذای انسان توجهات ویژه‌ای داشته و رهنودهایی جهت غذای سالم و بهداشتی برای سلامت وی در قرآن کریم ارائه کرده است، در این کتاب آسمانی به انواع غذاهای مورد نیاز انسان اعم از غذاهای حیوانی و گیاهی اشاره شده است. به طور کلی ۱۷ آیه‌ی در قرآن کریم اشاره به گوشت دارد، که از این ۱۷ آیه‌ی، ۱۰ آیه‌ی به گوشت‌های حلال ۴ آیه‌ی به گوشت‌های حرام و ۳ آیه‌ی به گوشت‌های طیب اختصاص دارد. در این تحقیق جایگاه انواع گوشت (اعم از حلال و حرام) در قرآن کریم، فواید گوشت‌ها و نقش آن‌ها در سلامتی بدن، دلایل علمی بدست آمده در مورد ذبح اسلامی و تفاوت‌های آن با ذبح غیر اسلامی بر روی حیوان و تأثیر آن بر کیفیت گوشت حیوان مورد بحث و بررسی قرار گرفته است.

یکی از عوامل مؤثر در اهمیت غذایی گوشت، وجود املاح معدنی به ویژه آهن و روی در آن است.  گوشت یکی از منابع مهم روی محسوب می‌شود و حاوی ترکیباتی از روی می‌باشد که قابلیت جذب بالایی در بدن دارند. گوشت ماهی و سایر آبزیان هر ۱۰ نوع اسید آمینه ضروری که باید در غذا وجود داشته باشد را دارند. مهم‌ترین غذایی که احتیاج ماده آلبومینی بدن را تأمین می‌کند گوشت است. ذبح اسلامی سبب خون گیری بهتر لاشه دام شده و در جمود نعشی، تردی، سلامت و کیفیت لاشه تأثیرگذار است و تحقیقات انجام شده توسط محققین بیانگر کیفیت تغذیه‌ای بالای گوشت استحصالی از روش ذبح اسلامی در مقایسه با سایر روش‌های ذبح می‌باشد.

رعایت نکات بهداشتی در امر خوردن و آشامیدن که در قرآن کریم به آن‌ها اشاره شده، یکی از مهم‌ترین عوامل سلامت، شادابی و طول عمر می‌باشد. اگر مردم بدانند که چه چیز، چه اندازه، چگونه و چه زمانی خورده شود، بی‌تردید بسیاری از بیماری‌ها از جامعه‌ی بشری رخت برخواهد بست و انسان لذت و طراوت زندگی را خواهد چشید. ذبح اسلامی سبب خروج بیشترین مقدار خون از حیوان شده و بهترین تأثیر را در تغییرات بعد از کشتار دارد و گوشت استحصالی دارای PH مطلوب می‌باشد. گرایش مصرف کنندگان به سمت گوشت‌های حلال سبب تدوین استانداردهای ذبح اسلامی شده و در حال حاضر ۵۷ کشور در کشتارگاه‌های خود از ذبح اسلامی استفاده می‌کنند.

واژه‌های کلیدی:  گوشت از دیدگاه قرآن، ذبح اسلامی، دلایل علمی

مقدمه

رعایت نکات بهداشتی در امر خوردن و آشامیدن، یکی از مهم‌ترین عوامل سلامت، شادابی و طول عمر می‌باشد. اگر مردم بدانند که چه چیز، چه اندازه، چگونه و چه زمانی خورده شود، بی‌تردید بسیاری از بیماری‌ها از جامعه بشری رخت برخواهد بست و انسان لذت و طراوت زندگی را خواهد چشید.

به جراًت می‌توان گفت هیچ آیینی به اندازه دین مبین اسلام و هیچ مکتب طبی به اندازه طب سنتی ایران درخصوص تغذیه بحث نکرده ‌است. به‌ عنوان مثال می‌توان به آیه‌ی «فلینظرالانسان الی طعامه» اشاره کرد که خداوند متعال انسان را به دقت نظر در امر تغذیه از جهات مختلف سفارش می‌کند. تکرار کلمه طعام در ۲۶ آیه‌ی از قرآن کریم نیز مؤید همین ادعا است. دقت در خوردن و آشامیدن یکی از دستورات اسلامی است به طوری که  در حدیث نبوی آمده است «معده خانه‌ی همه بیماری‌ها و پرهیز سرآمد درمآن‌هاست»، پس رعایت حلّیت، کیفیت، مقدار، تناسب با طبع و مزاج بسیار مهم است.

در قرآن آیات تغذیه بسیار زیاد است نگاه قرآن به تغذیه بسیار متفاوت و مثل همیشه حیرت انگیز و کامل است بطوریکه همه چیز بطور کامل و مجزا گفته شده است.

در آیات ۲۹ الی ۳۲ سوره عبس به طرز شگفت‌آوری غذای انسان را بر اساس سلسله مراتب بازگو می‌کند:

فلینظر الانسان الی طعامه، انا صببنا الماء صبا، ثم شققنا الارض شقا، فأنبتنا فیها حبا، و عنبا و قضبا، و زیتونا و نخلا، و حدائق غلبا، و فاکهه و ابا، متاعا لکم و لانعامکم. (عبس ۲۹-۳۲)

پس انسان باید به خوراک خود بنگرد، که ما آب را به صورت بارشی فرو ریختیم، آنگاه زمین را شکافتیم، و در آن، دانه رویانیدیم، و انگور و سبزی، و زیتون و درخت خرما، و باغ های انبوه، و میوه و علف، تا وسیله‌ی استفاده‌ی شما و دام‌هایتان باشد.

ادامه ی متن در فایل اصلی

در صورت بروز مشکل در دانلود مقاله ی مزایای گوشت از دیدگاه قرآن و دلایل علمی ذبح اسلامی با پشتیبانی تماس بگیرید.

  راهنمای خرید:
  • لینک دانلود فایل بلافاصله بعد از پرداخت وجه به نمایش در خواهد آمد.
  • همچنین لینک دانلود به ایمیل شما ارسال خواهد شد به همین دلیل ایمیل خود را به دقت وارد نمایید.
  • ممکن است ایمیل ارسالی به پوشه اسپم یا Bulk ایمیل شما ارسال شده باشد.
  • در صورتی که به هر دلیلی موفق به دانلود فایل مورد نظر نشدید با ما تماس بگیرید.
  • همه فایل های با فرمت ورد doc جهت دانلود سریع zip شده اند.