مقاله مطالعه چابکی سازمانی و بررسی اثرات برون‏سپاری طرح‏های آموزش بر بهبود آن سازمان بهزیستی زاهدان


در حال بارگذاری
۲۴ فروردین ۱۳۹۹
word
269کیلوبایت
11صفحه
1390 بازدید
۷,۰۰۰ تومان
خرید

این یک مقاله ای با عنوان مطالعه چابکی سازمانی و بررسی اثرات برون‏سپاری طرح‏های آموزش بر بهبود آن سازمان بهزیستی زاهدان است که در۱۱ صفحه برای دانلود منتشر شده است.

چکیده

برون‏سپاری، به اشتراک گذاشتن همه و یا بخشی‏هایی از فعالیت اصلی و پشتیبانی سازمان از تیمی واجد صلاحیت تخصصی، تجربه، توانایی، انگیزه، به منظور ایجاد شراکت ارزشمند و پایدار برای سازمان است. هدف از این پژوهش بررسی تاثیر برون‏سپاری طرح‏های آموزش  بر چابکی سازمانی بهزیستی شهرستان زاهدان بود. روش تحقیق از حیث هدف کاربردی و از حیث شیوه جمع‏آوری داده‏ها پیمایشی _ توصیفی می‏باشد. جامعه آماری تحقیق شامل کلیه مدیران و کارکنان سازمان بهزیستی ، که در پروسه برون­سپاری درگیر بودند (۷۰نفر)درسال۹۴ بود،که سرشماری شدند.ابزار جمع‏آوری داده‏های این تحقیق پرسشنامه ۴۶ سؤالی محقق ساخته، بوده است. داده‌های خام بدست آمده از جامعه آماری با استفاده از تکنیک‌های آماری مناسب و نرم افزار SPSS و Smart PLS مورد تجزیه و تحلیل، قرارگرفتند. نتایج بیانگر این بود که: بین برون‎سپاری و چابکی سازمانی ارتباط معناداری وجود دارد، و بیشترین اثر مربوط به هزینه‏های مالی  و کمترین اثر مربوط به مدیریت استراتژیک کارکنان می‏باشد. و بالندگی کارکنان، ،سرعت عمل در کار و کیفیت خدمات در برون‏سپاری طرح‏های آموزش  وآموزش بر چابکی سازمان مؤثرنمی‏باشد.و هزینه‏های مالی،مدیریت استراتژیک و مشتری مداری بر چابکی سازمان مؤثرمی‏باشد.

کلمات‏ کلیدی: برون­سپاری، طرح­های آموزش، چابکی سازمانی

مقدمه

تحولات اقتصادی و فناورانه درسطوح متفاوت جهانی، منطقه‏ای وحتی محلی، رفتار و عملکرد‏ها را تحت تاثیر قرار می‏دهد. برهمین اساس یکی از ویژگی های بارز مدیران و رهبران سازمان های پیشرو درک و شناخت محیط و سازگاری فعال با الزامات آن است.(کوهانی وهمکاران،۱۳۹۲). درعصر حاضر شکاف بین پیشرفت‏های علمی وفنی و همچنین بهره‏وری کشورهای دیگر با ما، هر لحظه ژرف تر وعمیق تر می شود. واین درحالی است که برای بازگشت زمان تصوری نمی توان قائل بود. سازمان‏ها برای بهره‏وری از فرصتهای زود گذر ناچار به ایجاد ساختار منعطف و بهره‏وری ازامکانات بیرونی سازمان‏ها هستند، اگر مسئولان و گردانندگان سازمان‏ها با روش‏ها‏ی درست دست به اقدام‏های صحیح نزنند، نسل کنونی نخواهد توانست پاسخگوی نسل آتی باشد. در این راستا دیدگاه غالب مدیریت کاهش فعالیت‏های دولتی و حرکت به سمت کوچک سازی، مهندسی مجدد، خصوصی‏سازی، برون‏سپاری واستفاده ازتفکر واندیشه‏ای برای به ‏کارگیری بهتراز منابع دراختیار یک سازمان است (نوع پسند وهمکاران،۱۳۹۱). برون‏سپاری، به اشتراک گذاشتن همه و یا بخشی‏هایی از فعالیت اصلی و پشتیبانی سازمان از تیمی واجد صلاحیت تخصصی، تجربه، توانایی، انگیزه، به منظور ایجاد شراکت ارزشمند و پایدار برای سازمان است (حاجی شریف،۱۳۹۱). برون سپاری در حوزها و صنایع مختلف روبه افزایش است ، مثلا فورد وجنران موتور بیشتراز ۵۰ درصد اجزای محصول نهایی خود را به متخصصان بیرونی واگذار می‏کنند. درایران هم شرکت صنعتی بوتان تعداد پرسنل خود را از ۹۰۰ نفر به حدود۲۰۰ نفر کاهش داد ولی میزان فروش آن چندین برابرافزایش یافت. حدود ۱۲۰ پیمانکار وبیش از هزار سرویس گر خدماتی، تولید و فروش محصولات وهمچنین ارائه خدمات را برعهده داشتند. انگیزه اصلی برون‏سپاری صرفه جویی در هزینه، بهبود کیفیت به دلیل اقتصاد مقیاس و تخصص نیروی کار فروشنده یا تامین کننده است (گوارشکی وهمکاران،۱۳۹۲،زیدانی،۱۳۸۷). همچنین براساس آمارجهانی،  بیش از۹۰% شرکت‏ها حداقل یکی از فعالیت‏های خود را برون‏سپاری می‏کنند و براساس آخرین گزارشات حدود۳۰ % آنها پس از ۲سال،از برون‏سپاری خود ابراز نارضایتی کرده‏اند. واگذاری توان‏های بالقوه معیاراصلی اندازه‏گیری است که این امر نشان دهنده‏ی آن است که چگونه شرکت تلفیقی از برنامه‏ریزی واجرا ارئه می‏نماید. اندازه‏گیری و شیوه‏های بکارگیری برون‏سپاری درشرکت‏های مشهور مانند«جنرال موتور، جنرال‏الکترونیک،آی بی‏ام، دیسنی، و مایکروسافت» مؤید این امراست(مهرآئین،۱۳۸۰). ممکن است برون‏سپاری در کوتاه‏مدت منجر به بیکاری کارمندان شود، اما در بلند­مدت پیشرفت‏های فنی و گسترش نیروی کار ماهر وآموزش دیده، بروز خلاقیت، و توانایی ایجاد محصولات جدید خواهد شد. بنابراین برون‏سپاری می‏تواند منجر به کارایی وبهره‏وری گردد (بهرام،۲۰۰۹). برون‏سپاری فرآیندهای تجاری باعث آزاد شدن وقت مدیر اجرایی از مسئولیت‏های روزانه می‏شود. بطوریکه، اصولاً ۸۰% زمان مدیران اجرایی درحالت عادی صرف مدیریت امور جزئی می‏شود و تنها ۲۰ % زمان آنها صرف تدوین استراتژی می‏گردد. اما هنگامی که فرایندهای تجاری بطور موفقیت آمیز برون‏سپاری شوند، مدیران از زمان کافی برای جستجوی حوزه‏های درآمدی جدید، تسریع پژوه‏های دیگر و تمرکز روی مشتریان برخودار خواهد بود، که این در نهایت به بهبود دربهره‏وری منجرخواهد شد (کریمی وهمکاران،۱۳۹۱،۲۷).

ادامه ی متن در فایل اصلی

در صورت بروز مشکل در دانلود مقاله ی مطالعه چابکی سازمانی و بررسی اثرات برون‏سپاری طرح‏های آموزش بر بهبود آن سازمان بهزیستی زاهدان با پشتیبانی تماس بگیرید.

  راهنمای خرید:
  • لینک دانلود فایل بلافاصله بعد از پرداخت وجه به نمایش در خواهد آمد.
  • همچنین لینک دانلود به ایمیل شما ارسال خواهد شد به همین دلیل ایمیل خود را به دقت وارد نمایید.
  • ممکن است ایمیل ارسالی به پوشه اسپم یا Bulk ایمیل شما ارسال شده باشد.
  • در صورتی که به هر دلیلی موفق به دانلود فایل مورد نظر نشدید با ما تماس بگیرید.
  • همه فایل های با فرمت ورد doc جهت دانلود سریع zip شده اند.