مقاله مقاومت اقتصادی ضرورت اقتصاد مقاومتی


در حال بارگذاری
۲۱ فروردین ۱۳۹۹
word
341کیلوبایت
10صفحه
1582 بازدید
۷,۰۰۰ تومان
خرید

این یک مقاله ای با عنوان مقاومت اقتصادی ضرورت اقتصاد مقاومتی است که در۱۰ صفحه برای دانلود منتشر شده است.

چکیده

در چند سال اخیر و با شدت گرفتن تحریم های غرب علیه جمهوری اسلامی ایران با هدف متوقف کردن برنامه های صلح آمیز هسته ای ایران، واژه ای جدید تحت عنوان اقتصاد مقاومتی به ادبیات اقتصادی و سیاسی کشور اضافه و به فراخور حال و روز اقتصاد کشورمان مورد بحث قرار گرفته است. در واقع اقتصاد مقاومتی روشی برای مقابله با تحریم‌ ها علیه یک منطقه یا کشور تحریم شده می‌باشد. جهش سطح تولید ملی و رفع معضلات اقتصادی، همچون بیکاری و تورم و نیز اهمیت توسعه‌ی اقتصادی در مسیر دستیابی نظام اسلامی به مأموریت‌های متعالی خود نیازی به اثبات ندارد و واضح است که هر اصلاح و پیشرفتی در عرصه‌های اجتماعی، فرهنگی و سیاسی نیازمند داشتن توان و نیروی اقتصادی کافی در کشور است. قدرت اقتصاد یک کشور نیز متجلی در سطح تولید و توان رفع نیازهای اقتصادی در کنار حضور و مشارکت فعال در عرصه‌‌‌ی اقتصاد منطقه‌‌ای و بین‌المللی است. مدتی است که نظریه اقتصاد مقاومتی توسط مقام معظم رهبری مطرح شده است. پرداحتن به این موضوع به دلایل مختلف امری مهم و ضروری است. از یک طرف دشمنان ملت ایران تلاش دارند تا نسبت به در هم ریختگی اقتصاد ایران اقدام کنند و از ناحیه اقتصاد، ضرباتی را به ملت شریف ایران اسلامی وارد کنند و از طرف دیگر مقاومت در اقتصاد نسخه ای کارساز برای عبور از این مرحله است. از سویی دیگر موضوع اقتصاد مقاومتی موضوعی بسیار بدیع و جدید و بکر است و تجربه منتشر شده مکتوبی در مورد آن وجود ندارد و قاعدتاً باید جوانب آن بررسی و مورد توجه قرار گیرد. از منظری دیگر برای کشور جمهوری اسلامی ایران که مصمم است اقتصاد تک محصولی و مبتنی بر درآمد نفت را متحول نموده و به سمت عدم وابستگی به نفت حرکت کند، موضوع اقتصاد مقاومتی یک راهکار و نقشه راه سازنده است.

واژگان کلیدی: اقتصاد مقاومتی، مقاومت اقتصادی، تحریم اقتصادی، اقتصاد تک محصولی

مقدمه

مدل اقتصادی ای که کشور عمدتا پس از جنگ در پیش گرفت، مبتنی بر بازار آزاد، پذیرش نظم بین الملل و… بود که در این صورت می بایست ایران نیز به عنوان جزء کوچکی از دهکده جهانی با کدخدایی ایالات متحده آمریکا نقش بازی کند. دهکدهای که هر کس در آن از دستورات کدخدا تخطی کند مورد مجازات سازمانهای بین الملل قرار می گیرد. طبیعتا اهداف رشد اقتصادی و توسعه ای این مدلها مبتنی بر پذیرش ارزشهای غربی است که در تضاد با مبانی و اصول انقلاب اسلامی قرار دارد (افشار، ۱۳۹۰). حال چه کنیم؟

چند راه وجود دارد: ساده ترین راه نفی ارزشهای انقلاب اسلامی و پذیرش اصول لیبرالیسم اقتصادی است. در این راه، هدف جمهوری اسلامی ایران می شود رسیدن به نقطه ای مانند ترکیه یا کره جنوبی یا شبیه آنها. راه دوم پذیرش اصول لیبرالیسم اقتصادی و انقلاب اسلامی توأمان با هم است. در این شیوه با توجه به این که ارزشهای انقلاب اسلامی در تعارض با دیگران است مورد هجمه آنان قرار می گیریم و از طرفی سلاح مقابله با آنان در اختیار ما نیست. چرا که مدلهای اقتصادی کنونی، مبتنی بر پیاده سازی در شرایط اطمینان و ثبات پایه ریزی شده اند. لذا جمهوی اسلامی ایران در این حالت روز به روز از لحاظ توان داخلی تحلیل رفته و بیشتر در موضع ضعف و انفعال قرار می گیرد. حاصل این شیوه، کاری است که سالهاست در کشور ما انجام می شود: دور زدن تحریم ها و در نتیجه پوسیدگی درونی اقتصاد کشور (رضایی، ۱۳۸۹).

اما راه حل بهینه برای کشور ما مدلی اقتصادی است که بتواند کشور ما را در شرایط تحریم و مبارزه به پیش ببرد. شرایطی که بر خلاف سایر کشورها برای ما شرایط گذرا نیست و حالت دائمی دارد. در این مدل اقتصادی به تحریمها به عنوان فرصتهایی نگریسته می شود که می تواند از این فرصتها برای کارا نمودن و اصلاح نقاط ضعف سیستم های اقتصادی کشور استفاده شود. مشکلاتی که زیر سایه سنگین درآمدهای کلان نفتی پوشیده بودند و روز به روز گسترده تر می شدند (همان منبع).

اقتصاد ایران از دیر باز متکی بر درآمدهای حاصل از فروش نفت خام بوده و با وجود تلاش های دست اندرکاران برای خروج اقتصاد ایران از زیر سایه درآمدهای نفتی، همچنان منابع اقتصادی کشور از این درآمدها تامین می شود. از این رو لازم بود مقاوم سازی اقتصاد کشور در برابر شوک های احتمالی ناشی از کاهش فروش نفت مورد توجه قرار گرفته و رویکردی مناسب به بهره برداری از  ظرفیت های عظیم و گسترده ای که در زمینه  نیروی انسانی و دیگر حوزه ها وجود دارد، صورت پذیرد.        با اعمال تحریم های خارجی در زمینه فروش نفت و محدود شدن پشتوانه های مالی اقتصاد کشور  و به تبع آن محدود شدن منابع بودجه ای و نیز محدودیت های به وجود آمده در مبادلات بانکی  بین المللی، تحقق اهداف پیش بینی شده در سیاست های کلی اصل(۴۴)  قانون اساسی با مشکلاتی مواجه شد. در این شرایط ضرورت مقاوم سازی اقتصاد در برابر  شوک های احتمالی متاثر از فشار های خارجی و نیز حمایت از فعالیت های اقتصادی به پشتوانه ظرفیت های داخلی کشور از جمله عواملی بودند که موجب شد تا جهاد اقتصادی در اقتصاد ایران مطرح گردد (پیغامی، ۱۳۹۰) .

امروزه جمهوری اسلامی ایران در حوزه های اقتصادی خود با مسائل یا مفاهیمی مواجه است که به هیچ وجه عنوان تا کنون چه در عرصه نظر و در کتابهای درسی و چه در عرصه عمل و تجارت بشری مشابه و مابه ازای واقعی نداشته است. بنابر این خود انقلاب اسلامی مکلف به نوآوری و ابتکار و نظریه پردازی و الگو سازی در این عرصه های جدید اقتصادی است. هر کشوری که علم استکبار ستیزی را بر پا کند نیازمند چنین الگوهایی است. یکی از این مفاهیم ” اقتصاد مقاومتی” است.

ادامه ی متن در فایل اصلی

در صورت بروز مشکل در دانلود مقاله مقاومت اقتصادی ضرورت اقتصاد مقاومتی با پشتیبانی تماس بگیرید.

  راهنمای خرید:
  • لینک دانلود فایل بلافاصله بعد از پرداخت وجه به نمایش در خواهد آمد.
  • همچنین لینک دانلود به ایمیل شما ارسال خواهد شد به همین دلیل ایمیل خود را به دقت وارد نمایید.
  • ممکن است ایمیل ارسالی به پوشه اسپم یا Bulk ایمیل شما ارسال شده باشد.
  • در صورتی که به هر دلیلی موفق به دانلود فایل مورد نظر نشدید با ما تماس بگیرید.
  • همه فایل های با فرمت ورد doc جهت دانلود سریع zip شده اند.