مقاله مهندسی مناسبات انسانی و مدیریت سیاسی در قرآن و آموزههای نهج البلاغه


در حال بارگذاری
۲۳ فروردین ۱۳۹۹
word
40.1کیلوبایت
14صفحه
1355 بازدید
۷,۰۰۰ تومان
خرید

این یک مقاله ای با عنوان مهندسی مناسبات انسانی و مدیریت سیاسی در قرآن و آموزههای نهج البلاغه است که در۱۴ صفحه برای دانلود منتشر شده است.

چکیده:

مدیریت یعنی برقراری ارتباط پویا و هماهنگ که مهمترین جزء اداره مناسبات است. مناسبات انسانی و اداری هر مکتبی خاص همان مکتب است، در قرآن و نهج البلاغه مدیریت سیاسی و مناسبات انسانی به گونه ای مهندسی شده است که پاسخگوی نیازهای هر عصر و نسلی است . این رهنمودها مبتنی بر مبانی و اصولی است که  بر مبنای انسانشناسی دینی ، بنا شده است  که در عین جامع و مانع بودن ، تا بینهایت ادامه داشته ضامن سعادت دنیا و عقباست . مناسبات انسانی در مدیریت اسلامی  ویژگیهایی دارد که شرح مفصلی از  آن در  نهج البلاغه دیده می شود . باید و نبایدهای یک مدیریت سیاسی سالم بر مبنای مناسبات انسانی  مذکور در قرآن و نهج البلاغه ،  با توجه به تجربه ها ی سیاسی ،  و شناخت مواضع توفیق یا شکست نظامهای حکومتی از دیدگاه امام علی (ع) موضوع مقاله حاضر است . در این مقاله ضمن توجه به فرامین قرآنی ، به  سنت و سیره نبوی اشاره شده ، سپس رهنمودهای علوی در نهج البلاغه در زمینه توصیف مدیریت سیاسی و اخلاق کارگزاران  تبیین گشته است . روش مقاله توصیفی تحلیلی و بر مبنای مطالعات کتابخانه ای است.

کلید واژه:  مناسبات ، مدیریت  اجرایی و سیاسی ، نهج البلاغه ، امام علی ،

مقدمه :

  بیان مسئله :مهندسی ، کاربرد خلاقانه اصول علمی جهت طراحی یا توسعه ساختارها ،با اشراف کامل از طرح آنها و یا پیش بینی رفتار آنها تحت شرایط عملی معین است و در علوم انسانی ترسیمی از ابعاد و زوایای  مختلف یک شیئ یا یک ایده است به گونه ای که همه اجزاء  در راه رسیدن به یک هدف ، وظایف مربوط به خود را  به درستی انجام دهند . مدیریت یعنی برقراری ارتباط پویا و هماهنگ که مهمترین جزء اداره مناسبات است.  مناسبات انسانی و اداری هر مکتبی خاص همان مکتب است، زیرا مکتب یعنی دستگاهی متشکل از بینشها ، روشها و ارزشهای مخصوص که هر چیز در چهارچوب آن تعین ویژه می یابد. مناسبات انسانی در مدیریت اسلامی  ویژگیهایی دارد که شرح مفصلی از  آن در  نهج البلاغه دیده می شود .

مناسبات  و مدیریت انسانی در مدل  مدیریت اسلامی  ، بر مبانی  استوار است که به تعریف جامع از انسان و پاسخگویی به تمام  نیازهای  انسان بر می گردد تا ضامن سعادت و کمال بی انتهای بشری گردد که نه تنها در دنیا خوب زندگی کند بلکه به سعادت قصوی  نیز نایل گردد که همان قرب الی الله  و تخلق به اخلاق الهی است .

ادامه ی متن در فایل اصلی

در صورت بروز مشکل در دانلود مقاله ی مهندسی مناسبات انسانی و مدیریت سیاسی در قرآن و آموزههای نهج البلاغه با پشتیبانی تماس بگیرید.

  راهنمای خرید:
  • لینک دانلود فایل بلافاصله بعد از پرداخت وجه به نمایش در خواهد آمد.
  • همچنین لینک دانلود به ایمیل شما ارسال خواهد شد به همین دلیل ایمیل خود را به دقت وارد نمایید.
  • ممکن است ایمیل ارسالی به پوشه اسپم یا Bulk ایمیل شما ارسال شده باشد.
  • در صورتی که به هر دلیلی موفق به دانلود فایل مورد نظر نشدید با ما تماس بگیرید.
  • همه فایل های با فرمت ورد doc جهت دانلود سریع zip شده اند.