مقاله نقش گردشگری در توسعه و امنیت پایدار با نگاه ویژه به استان سمنان


در حال بارگذاری
۲۰ فروردین ۱۳۹۹
word
700کیلوبایت
14صفحه
1472 بازدید
۷,۰۰۰ تومان
خرید

این یک مقاله ای با عنوان نقش گردشگری در توسعه و امنیت پایدار با نگاه ویژه به استان سمنان است که در ۱۴ صفحه برای دانلود منتشر شده است.

چکیده :

یکی از گام های اساسی جهت ارتقای توسعه و امنیت پایدار در کشور بهره‏برداری بهینه از کلیه امکانات و منابع آن با مدیریت علمی و استفاده از تحقیقات می‏باشد. اگرچه صادرات منابع نفتی و معدنی و چند قلم کالای محدود جوابگوی نیازهای گذشته و جاری ایران بوده است، ولی ضرورت توجه به بخش‏های دیگر تولید درآمد و ارزآوری باتوجه به محدودیت منابع پیش گفته ضروری به نظر می رسد.

یکی از این بخش های ارزشمند صنعت گردشگری است که باتوجه به توانایی‏ها، ظرفیت ها، وسعت کشور و تنوع گونه های آن  امکان پذیر و سودآور خواهد بود که امروزه تحت عنوان “صادرات نامرئی” جا گرفته و از آن جایی که بیشترین اثربخشی را در ایجاد اشتغال و جذب سرمایه داشته و کمترین آلودگی محیط زیست را در بر دارد، می تواند گامی اساسی در جهت توسعه و امنیت پایدار تلقی شود.

ج.ا.ایران که در زمره ده کشور اول از نظر پتانسیل‏ها و جاذبه‏های توریستی قرار دارد و استان سمنان به دلیل موقعیت جغرافیایی- ترانزیتی و تنوع اشکال و گونه‏های گردشگری یکی از مناطق با اهمیت در این زمینه می‏باشد که به دلیل محدویت‏های فرهنگی و نقصان برخی از زیر ساخت‏ها از این حیث در رنج بوده و نتوانسته بهره‏برداری‏های لازم را جهت جذب گردشگران به ویژه گردشگران عبوری به عمل آورد و ضمن برخورداری از این مواهب به توسعه و امنیت پایدار کشور کمک نماید. در این مقاله تلاش گردیده توانایی‏های گردشگری استان سمنان و اثراتی که در توسعه و امنیت پایدار دارد، مورد مطالعه قرار گیرد و با توجه به مقدورات فعلی، راهکارهای عملی جهت جذب گونه‏های توریستی به ویژه جذب گردشگران عبوری متناسب با فرهنگ عرف بومی و رفع محدودیت‏ها ارائه گردد.

واژگان کلیدی: گردشگری، استان سمنان، توسعه پایدار، امنیت پایدار، محیط زیست

مقدمه:

همگام با حاکمیت یافتن روندهای اقتصادی در فضای بین‏المللی، رژیم های سیاسی فرامرزی جدیدی همچون سازمان تجارت جهانی و سازمان جهانی محیط زیست و کنوانسیون های متعدد جهانی زیست محیطی رشد کرده اند؛ علاوه بر این سازمان های قدیمی تر همچون گروه-۸ و اخیرا شکل گیری گروه-۲۰، سازمان همکاری اقتصادی و توسعه، صندوق بین المللی پول و حتی سازمان ملل متحد نیز به مراتب واقع گرایانه تر شده و لزوم پذیرش تحولات تازه را گردن نهاده اند. در چهل سال گذشته رشد تجارت جهانی کالا و خدمات همواره بیشتر از تولید جهانی بوده و ۲۰% کل تولید جهانی صادر گردیده است. ارزش این صادرات هفت تریلیون دلار یا چیزی حدود ۲۳% ارزش تولید جهانی بوده است. کشورهای درحال توسعه فقط ۳۰% صادرات جهانی را به خود اختصاص داده اند. ضمن این که تمامی جهان از رشد مساوی در تجارت جهانی بهره مند نگردیده است. سطح رشد صادرات سالانه آسیا و آمریکای لاتین در ۲۵ سال گذشته به ترتیب هفت و پنج درصد بوده که آمریکای لاتین این میزان را از تجارت جهانی کالا و خدمات حفظ کرده، اما سهم آسیا به طور چشمگیری از میزان پیشین به حدود ۱۶% و سپس به ۲۷% افزایش یافته است.

ادامه ی متن در قایل اصلی

در صورت بروز مشکل در دانلود مقاله نقش گردشگری در توسعه و امنیت پایدار با نگاه ویژه به استان سمنان با پشتیبانی تماس بگیرید.

  راهنمای خرید:
  • لینک دانلود فایل بلافاصله بعد از پرداخت وجه به نمایش در خواهد آمد.
  • همچنین لینک دانلود به ایمیل شما ارسال خواهد شد به همین دلیل ایمیل خود را به دقت وارد نمایید.
  • ممکن است ایمیل ارسالی به پوشه اسپم یا Bulk ایمیل شما ارسال شده باشد.
  • در صورتی که به هر دلیلی موفق به دانلود فایل مورد نظر نشدید با ما تماس بگیرید.
  • همه فایل های با فرمت ورد doc جهت دانلود سریع zip شده اند.